Įvaizdis virtualioje erdvėje: penkta dalis
Kad ir kiek daug kalbėtume apie įvairias įvaizdį formuojančias dalis, vis tik pagrindinė yra kalba ir jos turinys. Kiekvieną interneto kartą formuoja savo bendravimo bruožus ir savo slengą. Reiktų pastebėti, jog vyresnių žmonių prisijungimo prie interneto laiką ir jo įtaką atspėti sunkiau nei jaunimo. Paprastai vyresnieji linkę raštyti lietuviškai, gal būt su viena kita gramatine klaida, tuo tarpu jaunimas labai greitai įsilieją į internetinę kultūrą net nesusimąstydamas kokią žalą ji daro.
Kaip jau minėjau kiekviena interneto karta formuoja savo kalbos stilių. Pirmieji internautai susidūrė su problema – internetas pripažino tik lotyniškas raides. Taigi ilgainiui žmonės įprato raštyti šveplai. Tačiau rašant šveplai pasitaikydavo įvairių kuriozų, juk kai kurie žodžiai be varnelės ar taško gali įgyti visiškai kitą prasmę pvz. šabas sen. Šeštadienis, gali būti suprastas kaip sabas - Sabonis arba šakalas – sakalas, šaldiklis – saldiklis, šamanė – samane. Taigi sekanti karta gana greitai perėmė iš anglų kalbos priebalsių derinį sh, kurį rašydavo vietoj š raidės. SH derinio populiarumą gali dar paaiškinti ir tuo jog dauguma problemų dėl neteisingo žodžių supratimo kyla būtent dėl S<->Š raidžių sumaišymo. Taip pat teko matyti ir raidės ž keitimą į zh, bet jis netoks populiarus. Tačiau niekada neteko matyti č raidės pakeistos ch, tai greičiausiai todėl, kad šią kombinaciją mes jau kalboje turime ir jinai tariama visai ne kaip č.
Sekantis mados klyksmas tai buvo tam tikrų raidžių pakeitimas simboliais: 1 –L, 3 -E, 4 –A, H, 5 –S, 7 –T, 0 – O. Iš vienos pusės tai atėjo su h4k3r1ų banga, žmonių kurie gerai supranta kompiuterius ir nori išsiskirti iš kitų. Tačiau realiai tikrieji hakeriai niekada nenaudojo tos kalbos ir tą bangą sukėlė žemiausioji kasta norinti prieš naujokus pasipuikuoti ir apsimesti „kietais“. Iš kitos pusės tai buvo tarsi apsisaugojimas nuo cenzūros, kad tavo tėvai ar kas nors žiūrintis per petį nesuprastų ką tu rašai. Šį kalba dar vadinama 1337 arba L33T. Kalbos pavadinimas kilo nuo žodžio elite reiškiančio elitą. Nors tie, kurie naudoja 1337 kalbą mano, jog jie yra geresni už aplinkinius, tačiau realiai taip nėra. 1337 žodis dažniausia turi menkinamąja prasmę.
Naujausias mados klyksmas v pakeisti į w, i -> j, s->z, u->w, j->y, ai->j ks->x ir dar gausybė kombinacijų, kurių prasmė man nesuvokiama. Taip pat siūlyčiau, atkreipti dėmesį į tai, kad kai kurios kombinacijos persidengia, ką irgi logiškai sunku paaiškinti. Kad suprastumėte kaip tai šlykštu paėmiau citatą iš gyyrtos puslapio: na wa wjienoz drawgytez bloge pamacew kad yi aprashjioz sawo kambary ;DD il pagalwoyaw kad wisayij njieko bootoo il man sawajy aprashyti.. :]] tajigi tajigi.. pradekime.. :DD mjiegamoyi wjieta.... [lowa] shejip dbr pakankamaj twarkinga ;DD [kjp nekejista ;DD] dabar yi suklota [kjp dazhnewseyij il boona] ;DDD ant yoz pilna knygu ,.,., mano tashe ,.,., kupline [antikwaraz] ;DD ,.,., mextukaz [mano mylimjewsjez] ;DD Nežinau, kodėl bet pabandžius paskaityti tokį tekstą man ima suktis galva ir pradeda pykinti. Gal ką nors blogo užvalgiau per pietus? Blogiausia tai, jog tokių puslapių internete yra šimtai...
Ką gi ir dabar apie paskutinį stilių. Tai rašymas lietuviškai beveik be klaidų. Tobulėjant technologijoms, atsirandant vis daugiau programų, lietuviškų raidžių problema buvo išspręsta. Tačiau daugelis žmonių, vis tik linkę pasirinkti vieną iš ankščiau mano paminėtų stilių. Šį kartą aš neanalizuosiu priežasčių kodėl taip yra, greičiausiai įpratimas vis tik padarė savo ir dabar sunku vėl grįžti prie lietuviškų raidžių. Kaip sakoma seno klouno naujų triukų neišmokysi. Bet internete yra ir žmonių, kurie rašo lietuviškai ir jų netgi dvi grupės. Pirmoji, tai vyresnioji karta, taip pat mokytojai, dėstytojai (ypač humanitarinės pakraipos). Su šia grupe viskas aišku, jų niekas nemokė bendrauti internete kitaip, jiems į kraują įaugusi gimtoji kalba. Antroji grupė yra kiek įdomesnė ir gali daug kam sukelti nuostabą – tikrieji hakeriai. Kad ir kaip kam nors gali pasirodyti keista, tačiau tai yra tiesa. Net gi vienas iš hakerių etiketo principų skelbia: Išmok gerai rašyti savo gimtąja kalba.. Tiems kas daugiau domėjosi šita sritimi tai, turbūt nieko keisto, juk hakerių tikslas – žinios. O kokios gali būti žinios kaip net nemoki savo gimtosios kalbos, jau nekalbant apie pagrindinę tarpusavio bendravimo kalbą – anglų?
Atlikus apklausą paaiškėjo, jog dauguma žmonių yra linkę rašyti šveplai, pakeičiant raidę š derinių sh. Taip pat dauguma žmonių net nesusimąstydami naudoja tokius žodžius kaip „kompas“, „printeris“ nors kalbininkai jų ir nelikę pripažinti. Labiausiai mane nustebino toks žmogaus pareiškimas:
<HEADSHOT> Žinau kodėl jaunimas sako wilnius, o ne Vilnius, nes kai rašai sms w daug arčiau nei v todėl visi taip įpranta.
Taigi internetą užplūdo SMS karta, nemokanti rašyti lietuviškai. Gerai apsvarstęs šituos žodžius suprantu, kad jis teisus. Aš pirmiausia įsigijau kompiuteri su internetu, ir tik po daug metų nusipirkau mobilųjį telefoną. Taigi, savo internete susiformavusius bendravimo virtualioje erdvėje principus atsinešiau į mobilųjį telefoną. Todėl kartais pasitaiko, jog mano žinutės turinys nebūna :) arba :P. (apie emocijas skaitykite žemiau). Vaikai šiais laikais pirmiau gauna telefoną ir tik vėliau internetą, taigi jie atsinešą savo bendravimo įpročius...
Dauguma respondentų atsakė, jog supranta 1337 kalbą, bet jos vartoti nemėgsta, nebent juokais.
Labiausiai man patiko toks atsakymas: <Pianistas>visur naudoju lietuviškas raides. Tiesa, toks atsakymas buvo nevienintelis, bet jų nebuvo daug. Atidžiau panagrinėjus žmones, kurie griežtai pasisakė už lietuvių kalbos puoselėjimą, paaiškėjo, jog visi be išimties naudoja Linux operacinę sistemą. Ar su technologinių išprusimu ateina ir protas bei pagarba gimtajai kalbai? Šiuo atveju jokių išvadų daryti nenoriu, mąstykite patys.
Kartu su globalizacija atėjo ir blogi dalykai, tai raidžių kombinacijos, kurios buvo nusižiūrėtos iš anglakalbių tarpusavio bendravimo ir paplito tarp lietuvių. Dabar pabandysiu paaiškinti dažniausia pasitaikančius derinius.
AFK: away from keyboard – atsitraukęs nuo klaviatūros, ilsiuosi.
AFAIK: as far as I know – toli išvykęs.
ASAP: as soon as possible – taip greitai kaip tik galiu pvz. Padarysiu darbą ASAP arba grįšių ASAP.
BBL: be back later – busiu vėliau.
BRB: be right back – tuoj gryšiu.
BTW: by the way - beje
CYA: see ya, or see you later – susimatysim vėliau
G2G or GTG: got to go – turiu eiti.
IMO: in my opinion – mano nuomone.
IMHO: in my humble/honest opinion (derived from IMO or vice-versa) – mano kukle/sąžininga nuomone
IRL: in real life – realiame pasaulyje
K: okay - gerai
LOL: laugh out loud – garsiai juoktis, turbūt dažniausia pasitaikanti kombinacija.
LMAO: Laugh my ass off – juokiuosi iš tavęs nevykėli
nOOb: Newbie - naujokas
NP: no problem – jokių problemų, be problemų, man nesunku
OMG: oh my god – Dieve mano, padėk Dieve
ROFL: rolling on floor laughing – juokiuosi vartydamasis ant grindų
ROTFL: rolling on the floor laughing - juokiuosi vartydamasis ant grindų
RTFM: read the fucking manual – perskaityk SUKNISTĄ instrukciją/pagalbos failą
THX: thanks - dėkui
WTF: what the fuck – kas vyksta, kur aš, kas atsitiko, kas per…
Emocijos 8:-)
Emocijos pirmą karta buvo sugalvotos 1963 metai dailininko Harvey Ball. Tai buvo geltonas apskritimas su dviem taškais, kurie turėjo reikšti akis. 1982 metais rugsėjo 19 diena Scott Fahlman pasiūlė, kad :-) ir :-( simbolių kombinacija turėtų reikšti emocijas. Dabar pabandysiu pateikti, dažniausia pasitaikančių emocijų sąrašą. Be mano paminėtų emocijų yra dar begalo daug visokių kitokių, be to tai kai kurių emocijų interpretacija skiriasi priklausomai, nuo programos ar virtualios erdvės vietos.
:) arba :-) - šypsena
X-P - nokautuotas
:-] – mandagi šypsena
:-( - liūdesys
:-[ - vampyras
:-F – vampyras su nulaužtu dantimi
:-/ - skepticizmas
:-| - abejonė, neryžtingumas
;-) – akies merkimas
:-D –didelė šypsena, vaipymasis
:-P arba :-þ – iškištas liežuvis
B-) arba 8-) –vartotojas su akiniais
8:-) – vartotojas pasikėlęs akinius, gali būti iš nuostabos, arba tiesiog ilsisi.
:-o arba :-O arba :-0 - nustebimas
:-s arba :-S -sutrikimas
:-x – užklijuotos lūpos: „šito sakyti neturėjau“
^_^ arba (^_^) – žmogaus veidas remiantis anime filmukais
:'-( arba :_( - ašara
>:o arba :@ - pyktis
:o) – klouno veidas
>:-) arba }:-) – ragai, velnias
0:-) - angelas
:*) - paraudimas
:-* - bučinys
</3 – sudaužyta širdis
%) – girtas
@};- - rožė
3:-O – karvė
c-oo - akiniai