Kas yra komanda?
Jeigu paskaitytumėte darbo skelbimus, tai pamatytumėte, kad dažnai skelbimuose yra tokios frazės kaip: ieškome žmogaus, kuris supranta komandinę dvasią, bet gerai dirba vienas ir panašiai. Būti stipriu komandos žaidėjų ir mokėti dirbti vienam yra dvi labai skirtingos savybės. Žmogus tikrai geras gali būti tik vienoje iš jų arba vidutiniškas abejose. Matyt, darbdaviai ieško vidutiniokų arba nežino kas yra komandinis darbas (greičiausiai abu). Pakalbėkime apie tai.
Aš niekada gyvenime nesidomėjau irklavimu, jūs greičiausiai taip pat. Bet yra toks sportas, kur valtyje sėdi 8 (arba mažiau) žmonės. Jie varžosi su kitomis valtimis, kuri pirma pasieks finišą. Visi 8 žmonės atlieka lygiai tą patį darbą. Bet jeigu nors vienas iš jų dirba blogai, nesinchroniškai, tuomet valtis neturi jokių šansų laimėti. Taigi, jie praleidžia daug laiko treniruotėse, kad visi dirbtų sinchroniškai. Tai neabejotinai yra komanda. Kiek tokių pavyzdžių realiame gyvenime galite surasti? Aš nei vieno. Nesakau, kad jų nėra, bet jų nėra daug.
Jeigu parduotuvėje dirba 4 kasininkės, bet jos aptarnauja klientus skirtingu greičiu, parduotuvė dėl to nenustoja veikti. Jeigu 4 valytojos atvažiuoja valyti pastato ir kiekviena pasiima po aukštą, nėra svarbu, kad jos valytų vienodu ritmu.
Pasaulyje yra ir kitokių komandų. Pavyzdžiui futbolas. Jūs turite vartininkus, puolėjus, gynėjus ir saugus. Kiekvienas žaidėjas turi savo darbą. Nors darbai yra panašūs (lakstyti paskui kamuolį), bet jie nėra tokie patys. Svarbiausia dalis – laimi arba pralaimi visa komanda, o ne vienas žaidėjas.
Dabar įdomiausia dalis: ar reikia, kad visi 11 žaidėjų žaistų optimaliai? Jeigu žaidžiate aukščiausioje lygoje – taip, bet didžioji dalis komandų nežaidžia aukščiausioje lygoje, todėl net ir su dešimčia žaidėjų įmanoma laimėti.
Jeigu aš jūsų paprašyčiau sugalvoti komandą panašią į futbolo, jūs greičiausiai pagalvotumėte apie krepšinį. Ta prasme kuria kalbama, daugelis sporto komandų yra panašios į futbolą, ne į irklavimą. Bet iš tiesų ką aš norėčiau paprašyti, tai pagalvoti komandų pavyzdžius nesusijusius su sportu.
Aš visą gyvenimą dirbau IT srityje, taigi, pabandykime pakalbėti apie komandas kaip futbole.
IT sektorių galima skirstyti į dvi dalis: tie kurie dirba su išoriniais klientais ir tie kurie dirba su vidiniais klientais. IT sektorių taip pat galima skirstyti į dvi dalis kitaip: tie kurie dirba su dideliais klientais ir tie kur dirba su mažais klientais.
Maži, išoriniai klientai. Kas tai yra? Įsivaizduokite kažkam reikia reprezentacinės svetainės arba e-parduotuvės. Kodėl tai yra mažas klientas? Todėl kad 9 iš 10 atveju bus naudojama atviro kodo sistema (Wordpress) su šabloniniu dizainu ir viskas, kas bus daroma, tai atliekamos nedidelės modifikacijos pagal kliento norus. Tokį darbą dažnai atliks vienas (maksimum du) programuotojai.
Kas yra komanda šituo atveju? Programuotojas, projektų vadovas, pardavėjas. Kiekvienas žmogus turi savo specifinę rolę. Pardavėjas turi surasti klientą ir paimti pinigus (buitiškai kalbant). Projektų vadovas turi užtikrinti, kad klientas gaus tai ko nori ir laiku. Programuotojas turi įgyvendinti kliento norus.
Dideli, išoriniai klientai. Turiu prisipažinti, kad kol kas man dar neteko su tokiais dirbti. Kokia tai programinė įranga? Fabriko, sandėlio, logistikos valdymo sistemos galėtų būti pavyzdžiai. Kodėl tai didelis klientas? Tokį darbą padaryti reikės 5-10 programuotojų ir procesas gali užtrukti porą metų.
Kas yra komanda šituo atveju? Programuotojai, projektų vadovai, pardavėjas, dizaineris, sistemų architektas, verslo analitikas, sistemų analitikai. Tikslią komandos sudėti nurodyti yra žymiai sunkiau. Pavyzdžiui gali būti dizaineris, bet gali jo ir nebūti. Gali būti sistemų architektas ir geriau, kad jis būtų. Gali būti vienas ar keli sistemų analitikai. Gali būti vienas projektų vadovas arba pagrindinis projektų vadovas ir keli jo asistentai. Viskas labai priklauso nuo dydžio. Ir kaip jau minėjau anksčiau, visa grupė programuotojų.
Maži, vidiniai klientai. Šiais laikais praktiškai kiekviena įmonė turi savo IT skyrių. Pavyzdžiui vaistinei reikia, kad kažkas užtikrintų stabilų kasos aparatų veikimą. Kepyklai reikia užtikrinti stabilų atsargų, fabriko robotų valdymą. Daugelis tokių įmonių nekuria savo programinės įrangos, bet ją perka iš trečių šalių, o savo viduje turi 1-5 darbuotojus, kurie užtikrina įrangos stabilumą ir daro nedidelius pakeitimus.
Kas yra komanda čia? Aš net nesu tikras, kad pagal futbolo apibrėžimą čia yra komanda. Pavyzdžiui, yra skyriaus vadovas ir du administratoriai. Skyriaus vadovas negali pakeisti administratoriaus, bet vienas administratorius turėtų galėti pakeisti kitą taip, kad niekas nepastebėtų. Čia kaip ankstesniame pavyzdyje su kasininkėmis. Jeigu viena kasininkė dirba lėčiau, parduotuvė dėl to nenustoja dirbti. Kasininkės kaip ir nėra komanda. Lygiai taip pat ir čia.
Dideli, vidiniai klientai. Kaip pavyzdį paimkime Spotify, Facebook, Youtube ir jūs turbūt suprantate kur aš lenkiu. Produktas, kurį mes, paprasti žmonės, naudojame - tai muzikos klausymas. Bet kompanijos turi didžiulius IT departamentus, kurie kuria tuos produktus. Visai gali būti, kad yra dešimties programuotojų komanda, kuri atsakinga tik už mygtuką „groti“.
Kas sudaro komanda tokiu atveju? Viskas priklauso nuo metodologijos, kurią naudoja, bet tikėtina, kad tai bus Scrum, tokiu atveju bus Scrum master (koks lietuviškas vertimas?), Product owner (Produkto savininkas?) ir 5-10 programuotojų.
Gerai, tai išsiskaidėm kokios galėtų būti komandos. Bet ar jos visuomet, tikrai yra komandos? Atsakymas yra ne. Ir atsakymas „ne“ yra gerokai dažniau nei jūs tikėtumėtės. Dažniausiai tai yra grupė žmonių, kuri dirba kartu, bet jie nedirba kaip komanda.
Visi žinome, kad futbolo aikštelėje vienu metu būna 11 žaidėjų. Ar futbolo komandą sudaro tik 11 žaidėjų? Aišku, kad ne. Visai tikėtina, kad futbolo komanda turi du vartininkus, nors vienu metu aikštelėje būna tik vienas. Būtų keista jeigu komanda turėtų tris vartininkus, bet būtų dar keisčiau, jeigu komanda išleistų daugiau nei vieną vartininką vienu metu į aikštelę. Ką aš noriu pasakyti, kad kiekvienas turi savo rolę. Jis yra pasamdytas būtent tai rolei atlikti. Komanda niekada nesamdo daugiau žmonių nei reikia konkrečiai rolei.
O kaip yra IT srityje? Pradėkime nuo dalyko, kuris turėtų jums užkliūti pirmiausiai. Metiniai pokalbiai yra individualūs darbuotojų vertinimai. Įsivaizduokite, kad futbole algos priklausytų nuo įmuštų įvarčių. Kaip ilgai vartininkas stovėtų vartuose, jeigu jo alga priklausytų nuo įmuštų įvarčių?
Ir vis dėlto IT srityje, daugeliu atveju vertinami tik individualūs pasirodymai, visiškai pamirštant, kad liepiam žmonėms dirbti komandose.
Antras punktas, kai ieškomas programuotojas, tai jis turi padengti plačiausią įmanomą raktinių žodžių rinkinį, kurį gali sugalvoti HR kartu su IT departamento vadovu, vietoj to, kad būtų ieškomas konkrečiai rolei, konkrečioje komandoje. Įsivaizduokite, jeigu vartininkui reikalavimai būtų: nemažiau nei du sėkmingi perdavimai vidutiniškai varžybose praėjusiame sezone ir nemažiau nei pusę įvarčio vidutiniškai varžybose praėjusiame sezone. Daugiau nei pusę reikalavimų iš IT skelbimo reikia patenkinti vieną kartą per mėlyną mėnulį.
Programuotojai turėtų būti samdomi pagal vertybinį pritapimą prie komandos. Žmonės, kurie turi identiškas vertybes, sustiprina komandą. Žmonės su prieštaraujančiomis vertybėmis, geriausiu atveju dirba tik pakęsdami vieni kitus, blogiausiu – nuolatinis konfliktų ir galvos skausmo šaltinis.
Trečias punktas, anksčiau minėjau, kad mažą komandą sudaro pardavėjas, projektų vadovas ir programuotojas. Kaip dažnai šitie trys žmonės iš tiesų dirba komandoje? Beveik niekada. Dažniausiai pardavėjai, prižada bet ką padaryti per neįmanomai trumpą laikotarpį, po to programuotojai ir projektų vadovai keikiasi ir verčiasi per galvą, kad tą padarytų.
Geras pardavėjas turėtų ieško kliento, kurio norai idealiai tinka konkrečiai komandai. Tą padaryti yra labai sudėtinga. Dažniausiai pardavėjas ieško kliento, kuris maždaug atitinka kompanijos portfelį. Esminis žodis yra maždaug.
Dažnai pardavėjai sėdi savo departamente, kuris yra atskira respublika ir tik šiek tiek įsivaizduoja kas ir kaip daroma. Įsivaizduokite, jeigu futbolo treneris, niekada neitų į futbolo treniruotes ar varžybas. Taip, aš manau, kad pardavėjo geriausias atitikmuo yra futbolo treneris, jis neišbėga į aikštelę, jis visuomet lieka už aikštelės ribų, bet sėkminga komanda be jo neįmanoma.
Ar jūs dirbate komandoje? Labiausiai tikėtina, kad jūs dirbate kartu su grupe žmonių, kur kiekvienas individas chaotiškai siekia asmeninių tikslų (didesnės algos). Tikros komandos yra retas dalykas, nes už sporto ribų mažai žmonių supranta kaip sukurti ir auginti tikras komandas.
Photo by Morgan McKnight on Unsplash