Internetas keičiasi, bet HTML lieka

“HTML’as miršta” – išgirdau vieno žmogaus teiginį. Gaila, kad žmogus nepatikslino ką turėjo omeny, nes man susidarė, toks įspūdis, jog jis visiškai nieko nesupranta apie internetą. Jeigu HTML miršta tai kas ateis vietoj jo? Flash? Kaip restorane mums nededa patiekalų ant stalo, taip ir mes nepateikiame vartotojams nuogo Flash, vis tiek įvyniojam į HTML puslapio apvalkalą. Ajax? Hm... gal geriau nespėliokim, o pabandykim trumpai užmesti akį į interneto technologijų istoriją.

Siūlyčiau pradėti nuo Frame (rėmeliai), tai HTML kalbos dalis, kuri dabar praktiškai numirė ir yra nenaudojama, gal kiek dažniau pasitaiko sutikti jų atmainą iframe. Prieš gerą dešimtmetį kiekvienas save gerbiantis puslapis naudojo rėmelius, bet tai nepasiteisino ir neprigijo. Visų pirma daugelis akcentavo, jog nevisos naršyklės palaiko frame, ir todėl reikdavo kurti du puslapius vieną tokį kokį nori, o antra naršyklėms, kurios nepalaiko rėmelių. Kita problema buvo, kad negalima nurodyti tikslaus adreso į tau patikusią puslapio vietą, galėdavai gauti tik pagrindinį puslapio adresą. Trečia problema, kad jeigu normaliame puslapyje reikdavo parsisiųsti x puslapių norit peržiūrėti saitą, tai rėmelių atveju reikdavo parsisiųsti x+(y-1), kas išvertus į žmonių kalbą reikštų, kad naudojant rėmelius reikdavo parsisiųsti vienu puslapiu daugiau, nei vartant paprastą saitą. Neskaitant visų šitų trūkumų buvo ir privalumų. Naudojant rėmelius buvo galima sukurti sunkiasvorį, masyvų (daug kilobaitų užimantį) meniu, įdėjus jį į rėmelį, meniu būdavo siunčiamas tik vieną kartą ir nereikdavo sukti galvos dėl ilgo saito krovimosi laiko.

Prieš penkis metus vienas mano draugas pareiškė, kad ateityje visi saitai bus tik flash‘iniai. Laikas praėjo, bet nieko neatsitiko. Kodėl? Jeigu flash būtų buvęs atviro kodo produktas, galbūt viskas būtų pasisukę kitaip, bet dabar yra taip kaip yra ir mes nesužinosim ar galėjo būti kitaip. Kaip ir rėmeliai, flash turi trūkumą – negalima nurodyti tikslaus adreso į tau patikusį puslapį, gali nurodyti tik pagrindinio puslapio adresą. Tiesa, šiuo atveju gana gudriai išspręsta palaikymo problema – jeigu turi plugin‘ą tau flash veikia, jeigu neturi siūlo įsidiegti. Tačiau, kaip ir rėmelių atveju rekomenduojama kurti du puslapius, tokį kokį nori ir paprastą - be flash. Bet šiuo atveju tai greičiausia susiję su kita problema – dydis. Norit sukurti kuo įdomesnį flash puslapį, pridėti daugiau visokių grožybių, reikia sukurti vis didesnį failą, na, o kai kurie žmonės vis dar gyvena interneto akmens amžiuje ir tiesiog negali laukti puse amžinybės, kol užsikraus vienas ar kitas puslapis. Trečias trūkumas – paieškos sistemos nesugeba skaityti flash turinio ir tokie puslapiai niekada nebūna indeksuojami. Neskaitant šių trukumų flash turi ir privalumų. Jeigu norite internete parodyti savo nuotraukas, tačiau nenorite, kad kas nors jas užsisaugotų, ar pavoktų iš jūsų – naudokite flash galeriją. Nesakau, kad neįmanoma tokiu atveju nusikopijuoti nuotraukų, tiesiog, tingisi tai daryti.

Priešingai nei rėmeliai flash neišnyko, o užėmė savo vieta internete ir turbūt nelabai kol kas žada iš jos trauktis, kita vertus negalėčiau pasakyti jog flash vis dar taip maniakiškai naudojamas, kaip tai buvo anksčiau. Kur galima sutikti flash? Be abejo mini žaidimai(ar kas nors dar prisimena, tuos laikus kai mini žaidimai buvo padaryti su java apletais?). Prezentacinės svetainės. Trumpi animaciniai filmukai. Ir reklaminiai baneriai (ypač užknisantis kai būna su garsu). Mano nuostabai, šioje srityje vis dar karaliauja jpg arba gif formato reklamos. Pažiūrėsim kas bus ateity.

Na ir paskutinė technologija – tai kas yra ant bangos dabar – Ajax. Mano nuomone, tai – programerių požiūris, į tai ką gali paprastai padaryti dizaineris su flash. Iš tiesų norint kažką padaryti su Ajax reikia prirašyti neaišku kiek neaišku kokio kodo arba kitaip sakant Ajax per daug sudėtingas eiliniams mirtingiesiams, kad užvaldytų internetą. Tiesa, visi nori būti madingi ir vis daugiau ir daugiau puslapių įsideda, vieną ar kitą Ajax komponentą. Bet, tai praeis, nes kaip ir anksčiau mano minėtos technologijos turi tą patį trūkumą – negalima nurodyti tikslaus adreso į tau patinkančią puslapio vietą, tik į pagrindinį puslapį. Kita problema yra tai, kad skirtingos naršyklės truputį skirtingai interpretuoja pagrindinę Ajax technologijos sudedamąją dalį – javascript ir tenka gerokai pavargti, kol gauni, tai ką nori ant skirtingų naršyklių. Vis tik Ajax turi potencialo tose srityse kur adreso slėpimas yra ne trūkumas, o privalumas. Tai be abejonės ne koks nors eilinis saitas, kuris nori būti madingas, bet asmeninės aplikacijos: pats geriausias ir visiems suprantamas pavyzdys turbūt galėtų būti - asmeninis paštas. Aš naudoju Gmail, kuris yra realizuotas su Ajax, tačiau šį kartą aš girti nenusiteikęs, kuo ilgiau jį naudoju, tuo man jis labiau nepatinka. Niekada neesu bandęs Ajax su Firefox, bet bent jau ant IE man Gmail sugeba pakibti. Pabandysiu paaiškinti kaip tai atsitinka. Paspaudi, kad užkrautų kokį nors laišką, jį užkrauna, perskaitai, paspaudi kur nors kitur ir ... nieko. Gali spausti kur nori, bet jis neveikia, nereaguoja. Vienintelis būdas priverti veikti - perkrauti puslapį. Negaliu pasakyti, jog pakimba naršyklė, nes meniu punktai veikia kuo puikiausiai, kitą interneto puslapio adresą irgi galiu įvesti be problemų. (o gal aš klystų vis dėl to pakimba naršyklė?). Manyčiau, jog Google programuotojai truputį persistengė ir Gmail pasidarė perdaug sudėtingas/sunkus, kad veiktų stabiliai. Nenorėčiau per daug nuvertinti Gmail, bet juk panašus likimas gali grėsti ir kitiems Ajax saitams.

Ką gi apibendrinat galiu pasakyti, jog visos naujos technologijos vis lipa ant to pačio grėblio – kaip turbūt pastebėjote pagrindiniai trūkumai yra tie patys. Taigi, šiuo metu vis dar geriausia ką galime naudoti – tai paprastą HTML. Paprastume slypi jėga.

Brukštelk žinutę