Jolicloud: ateities OS ar metų pravalas?

Prieš porą metų parašiau straipsnį Ateities OS, jis buvo publikuotas ne tik pas mane, bet ir keliuose kituose portaluose. Deja, daugelis komentatorių sakė, kad nusikalbu. Vis tik man (nesinori vadintis specialistu) buvo akivaizdu, jog toks dalykas įvyks. Šiandien šalia mano kompiuterio guli Jolicloud kompaktinis diskas... Ir visas pasaulis nekantriai laukia pasirodant Chrome OS...

Tik iš girdęs apie Jolicloud iškarto nuskubėjau ieškoti galimybių išbandyti ir kvietimą gavau už poros valandų. Paspaudus ant kvietimo mygtuko pasiūlė užsiregistruoti, tuo pačiu įtraukti visus feisbukus ir twitter'ius (damn it nei vieno nenaudoju). Pirmasis akibrokštas įvyko ties maždaug trečiu registracijos žingsniu, kai pasiūlė įsikelti savo avatarą, pradžiai pabandžiau png failą, bet išmetė "failo formatas nepalaikomas" ar panašią klaidą, tuomet pabandžiau gif, bet irgi tas pats... Tuomet nusprendžiau praleisti nereikalingus registracijos žingsnius ir pereiti prie paskutinio, kuriame man pasiūlė parsiųsti 600MB iso failą. Dabar suprantu, kodėl Amerikoje taip mėgsta "fat mama jokes"...

Kadangi reklamoje perskaičiau, jog šitas OS pasikrauna iš USB, tai laukdamas kol parsiųs nusprendžiau išsiaiškinti kaip su tuo USB, pasirodo su specialia programėle iso failas paverčiamas į 1GB USB pakraunamą sistemą... (Its huge like whale p[cenzūra]s!!!)

Aišku, jūs galite pasakyti, jog šiais laikais USB yra dideli, bet turiu prisipažinti, jog aš asmeniškai turiu tik vieną USB - zen stone 2 GB player. Ir jame aš norėčiau laikyti savo muziką (take that LANVA!), manyčiau, jog ir kiti žmonės norėtų laikyti kitus failus pvz. aukštos kokybės nuotraukas, ar šiaip kokius dokumentus, o ne Windows kopiją. Kalbant apie USB, tai 2GB USB vis dar kainuoja ~35lt, nors yra įmanoma gauti 8Gb už maždaug 80lt.

Taigi klausiu dar kartą: kodėl toks didelis? Gal todėl, kad padarytas Ubutu pagrindu? Nesu specialistas, todėl pakomentuokite kas nors šitą dalyką. Aš asmeniškai turiu Linux Admin Tools versija, kuri užima TIK 200MB. Aišku, jūs galite sakyti, jog adminai ne žmonės ir aš su jumis nesiginčysiu. Bet žinau, jog aš pats esu tinginys ir jeigu konsolė pasileidžia kokiu nors kitu būdu nei iš start meniu, tokios OS aš nenaudoju. Dar blogiau Damn Small Linux užima TIK 50MB ir vis tiek turi grafinę aplinką.

Pasvarstykim kitą variantą Jolicloud giriasi didžiuliu palaikomos aparatūrinės įrangos sąrašu. Pala, pala... Kodėl man reikia su savimi turėti Asus kompo driver'ius, jeigu pas mane Acer? Mano manimu OS Live turėtų būti minimalus ir tik paleidus aptikti kokio tipo aparatūra ir tik tuomet parsisiųsti reikiamus driverius. Tarkim, jeigu būtų USB, tai jis galėtų automatiškai išsaugoti reikiamus driver'ius ir taip plėstis. Jeigu CD... na yra du variantai: fat mama arba driverius krauti į ramą, kiekvieną kartą pasileidžiant Live CD. Žo, bet kuriuo atveju blogai.

Kaip jau supratote USB neturiu, todėl išsikepiau CD, kuris dėl kažkokių priežasčių pasivadino "Install Ubuntu"... Huh? Įsimečiau CD, kuris pasiūlė pasirinkti vieną iš milijono kalbų, o vėliau Live CD arba Install Jolicloud.

Laukdamas kol užsikraus Live CD, galvojau, kaip rašysiu, jog pasikrovimas užtruko visą amžinybę, bet jis užtruko ilgiau... Aš juk negaliu kaltinti autorių, kad sukūrė per didelį failą, jeigu mano CD rom'as lėtas? Labai tikiuosi, jog iš USB viskas vyksta šviesos greičiu. Ir pagaliau jis pasikrovė! Kartu pagrodamas, kažkokį kvailą garsą (f*k sounds). Nieko negalvodamas iš karto paleidau pirmą pamatytą ikoną "get started". Tai buvo didžiausia mano klaida (neskaitant tų visų kitų, kurias išvardinau aukščiau). Pasirodo mano tinkle nėra DHCP (take that!) ir vietoj kažkokio gražaus intro ar paaiškinimo kaip naudotis OS, kurio tikėjausi, išvydau "no internet" langą per pusią ekrano, kuris užstojo ikonas. Nesugalvojau jokio kito būdo kaip jį uždaryti, tik atsiloginti ir prisiloginti iš naujo... (What a crap!).

Tiesa čia netikėtai įvyko vienas labai malonus dalykas - Jolicloud palaiko mano Microsoft Wireless Mouse. HOORAY!

Antras bandymas buvo gerokai sėkmingesnis, kadangi susikonfiguruoti IP palyginus visai nesunku (nesu tikras dėl paprastų mirtingųjų). Galvodamas kaip čia man parašyti straipsnį be screenshotų, netikėtai radau programėlę Take Screenshot - tas baltas blynas paveiksliuke.

Neskaitant to, jog tai programėlei trūksta dėmesio, dėl ko jinai gadina visus screenshotus, turi ir kitą trūkumą, tik padarius screenshota jinai užsidaro, todėl norėdamas kiekvieną kartą padaryti screenshotą, turėjau eiti ją paleisti iš naujo.

Norėčiau paklausti, kodėl "favourite" kataloge yra tik firefox, "get started" ir "install"? Ir kaip pridėti dar programų? Kataloge "Office" yra tik paaiškinamas anglų kalbos žodynas...

Antrą kartą paleidus "get started" išmetė pranešimą, jog kažkoks demonas, kažko iš manęs nori, todėl turiu sukurti jam slaptažodį. Tiesa pasakius man giliai dzin, ko nori kažkoks demonas, bet vis tik įvedžiau slaptažodį ir... pamačiau juodą langą (WTF??). Tai gražaus filmuko nebus?

Mane labiausiai nustebino, jog galiu be problemų naršyti po savo diską.

Todėl nusprendžiau pasileisti Skype, kas iš to gavosi.

Tuomet radau viršuje kampe mažą debesėlį, kuris mane nuvedė į mano "dashboard". Ir pirmiausiai, ką aš pastebėjau tai nepakenčiamą paveiksliuką fone, kaip jį pasikeisti? Tuomet nuėjau į "App directory"

Kadangi naudoju Live CD, nesitikėjau, jog pavyks ką nors įsidiegti, todėl pirmiausiai pabandžiau įsidiegti Youtube

Po to, kai pavyko sėkmingai, ėmiau diegtis visas programas iš eilės. Sekančiame paveiksliuke Wikipedia ir kažkokios klaidos pranešimas.

Dauguma programų yra internetiniai puslapiai, todėl jie įsidiegė labai sėkmingai. Pabandžiau įsidiegti Skype. Nors rodė, jog įdiegė, tačiau nauja ikona niekur neatsirado, o kai grįžau į "App Directory" paaiškėjo, jog Skype nebuvo įdiegta, tuomet pabandžiau dar kartą, šį kartą įsidiegti pavyko, atsirado ikona, tačiau pasileisti nepavyko...

Jeigu atidžiai žiurėjote aukščiau pateiktus paveiksliukus tai pastebėjote "Labs" mygtuką, kuris nepasispaudžia (WTF?!)...

Ir pabaigai dar pagavau vieną klaidą paspaudęs nežinau ant kur...

Apibendrinam

I love it! Rimtai, man visai patiko. Ko man reikia, kad naudočiau? Pirmiausia Paint'o, yra Gimp ir dar biesai žino kokie paišymo įrankiai, bet man reikia papraščiausio Paint, kad nupiešus apskritimą, ten ir būtų apskritimas, o ne apelsinas. Antras dalykas ko man reikia - PHP developer'io įrankių. Yra kažkokie teksto redaktoriai, bet negi tikrinti ar kode nepamiršau padėti kabletaškio, kiekvieną kartą kelsiu į servą? Beje, o kaip Mysql?

Kokia ateitis laukia? Visų pirma reikia pasakyti, jog versija kurią aš bandžiau vadinasi alfa, jeigu pažvelgtume į Windows vystymosi istorija, pamatytume, jog kiekviena sekanti versija sveria dvigubai daugiau nei prieš tai buvusi, tačiau Jolicloud jau dabar tokia stora, jog turi nuosavą pašto indeksą, baisu pagalvoti, kad jinai galėtų dar priaugti. Kaip Live CD, neskaitant tokio gausaus programų palaikymo, perspektyvos neturi jokios, šioje srityje yra tikrai geresnių. Vis tik, sakyčiau, yra galimybė užimti netbook rinkos dalį, bet, tiesa pasakius, tą mažesniąją dalį.

Google Chrome OS bus geriau. Kodėl? Nueikite į Jolicloud puslapį, ką ten matote? Nieko. Būtent nieko!. Galiu nemėgti Google, bet aš dabar naudoju Gmail, Gdocs, Ganalytics... Man tęsti? Visą tai aš naudoju dabar ir atsiradęs Chrome OS nesuteiks kažko naujo, o leis naudotis tais pačiais įrankiais, prie kurių aš pripratęs tik tai žymiai patogiau. Jolicloud negali pasiūlyti nieko, jinai kaip Yahoo prieš 10 metų - tik nuorodų katalogas, nieko daugiau. Jolicloud neturi to kritinio produktu, kuris sakytų "must have!" Pavyzdžiui savo laiku Windows'uose tas produktas buvo Blue screen'as, norėjau pasakyti Excel... Office... O jo nėra. Čia tas pats kaip pardavinėti medinę kėdę, be viršutinės lentos. Teoriškai atsisėsti lyg ir galima, bet jeigu pasidėtum lentą, būtų patogiau... Nėra priežasties, kodėl pirkti tas keturias kojas...

Tiesa, turiu 10 pakvietimų, tačiau atsižvelgiant į tai kaip lengvai tą pakvietimą gavau aš, turbūt nesvarbu...

Ps. Atsiprašau už angliškus keiksmažodžius, tiesiog norėjau, kad netyčia užklydę kūrėjai galėtų greitai suprasti ką manau apie jų produktą.

Ps2. Aš neturiu netbook'o ir visą testavimą atlikau ant savo PC.

Brukštelk žinutę