Ką reiškia pažinti žmogų?

Kad būtų paprasčiau suskirstykim visus žmones į tris grupes: paprastas žmogus iš gatvės pavyzdžiui Valdas Adamkus, jūsų pažįstamas pavyzdžiui [įrašykite savo pažįstamo vardą], jūsų draugas [įrašykite savo vardą]. Koks tarp šių trijų žmonių skirtumas? Kuo skiriasi žmogus iš gatvės nuo pažystamo? Kuo skiriasi pažystamas nuo draugo?

Gerai, turiu prisipažinti dėl Valdo Adamkaus truputi pajuokavau. Kiek lietuvių gali laikyti Valdą pažįstamu? Nedaug. O draugu? Dar mažiau. Tačiau mes visi žinome jo vardą, mes visi žinome jo žmonos vardą. Mes taip pat visi puikiai žinome, kad jam (straipsnio rašymo metu) 82 metai. Na, gerai aš nežinojau, perskaičiau wikipediajoje. Beje, paskrolinkit ten link apdovanojimų įspūdingas sąrašas. Nekiekvienas parodoje dalyvaujantis šuo tiek jų gauna.

Bet pagrindinė mintis ką aš noriu pasakyti tai, jog mes galim žinoti tiek daug informacijos apie žmogų, tačiau mes jo nepažystame.

Tiesa pasakius, šiais laikais internetas suteikia nerealių galimybių. Kaip pavyzdį galėjau pasirinkti kolegą blogerį [įrašykite savo mėgstamo blogerio adresą] labai tikėtina, jog galėčiau pasakyti labai panašius duomenis kaip ir apie Valdą. Galėjau pasirinkti žmogų iš Facebook... Šiais laikais galima sužinoti beveik visą teisingą informaciją apie bet kurį žmogų, nebet tu esi Senelis Šaltis arba Jėzus. Jeigu tavęs nėra internete tai gal laikas iš Tibeto vienuolyno persikelti arčiau civilizacijos? Bent jau į onutę.

Klausimas: o ar apie savo pažystamus žinote tik sausus faktus ar dar kažką daugiau? Ar jie pažystami tik todėl apie apie jūs irgi žino tokius pačius sausus faktus?

O dabar labai gerai pagalvokite. Klausimas: o ką žinote apie savo draugus daugiau nei sausus faktus? Ar jie jūsų draugai tik todėl, kad jus išklauso ir leidžia išsiverkti jums ant peties, kai jums to reikia?

Pamąstėte? Labai tikiuosi, jog draugus galite apibūdinti ne tik statiniais faktais. Pereikim prie įdomesnių dalykų.

Žinot, aš labai retai žiuriu televiziją, ypač publicistines laidas ir žinias, gal galėtumėte man padėti? Ar Valdas piktas žmogus? Valdas yra jausmingas ar šaltas žmogus? Ar Valdas drovus ir kuklus? Ar Valdas linksmas žmogus? Ar jis dažnai skaldo bajerius? Ar Valdas tvarkingas žmogus?

Kažkaip įtariu, jog jūs jau pradeda suprasti kuo skiriasi paprastas žmogus iš gatvės nuo pažystamo ir draugo. Tiesa, jeigu kaip pavyzdį paimtumėme jūsų mėgstama blogerį labai įmanoma, jog į šituos klausimus, galbūt ne visus, jūs galėtumėte atsakyti. Ir vis tik pavadinkim tai antruoju žmogaus pažinimo žingsiu. Bet ar to užtenka?

Tikrai ne, norisi žinoti dar kažką. Mėgstate žaisti šachmatais? Taip? Ne? Nesvarbu. Už ką balsavote Europos parlamento rinkimuose? O prezidento? Na, mes visi žinome už ką balsavo Valdas, bet ar žinote už ką balsavo jūsų kaimynas? Mėgstate skaityti fantastiką? Taip? Ne? Kokią valstybę norėtumėte aplankyti artimiausiu metu? Ką norėtumėte veikti po penkių metų? Užkniso mano klausimai? Puiku, štai jums dar vienas: apie ką tie visi klausimai? Apie žmogaus pomėgius, vertybes, tikslus. Pavadinkim tai trečiuoju pažinimo žingsniu. Ar jaučiate skirtumą tarp pažįstamų ir draugų? Nepriklausomai nuo to žmogus pažįstamas ar draugas jūs galėjote atsakyti į kai kuriuos klausimus, galbūt net gi į visus. Skirtumas tas, jog draugais tampa tie žmonės, kurių pomėgiai sutampa su jusiškiais.

Ar jau viskas? Ne. Yra dar vienas dalykas. Man sunku tai apibūdinti žodžiais ir vis tik aš pabandysiu... Ar galėtumėte pasakyti ką jūsų draugas veiks rytoj? Nors, ne ryt darbo diena... blogas pavyzdys. Tarkim... O ką jūsų draugas veiks savaitgali? Ne... Gal geriau taip... Ar jums buvo kada nors taip nutikę, jog prieš užduodamas klausimą žmogui žinojote tikslų jo atsakymą? Atsakymas buvo ilgesnis nei vienas žodis? Suprantate apie ką aš kalbu?

Ką reiškia pažinti žmogų? Tai žinoti jo praeitį. Ne, datas: gimė, mokėsi, dirbo, mirė, prisikėlė išnumirusių. Ne. Žinoti svarbiausius įvykius žmogaus gyvenime, tuos įvykius, kurie jį tikrai paveikė.

Ką reiškia pažinti žmogų? Tai žinoti jį DABAR. Ne, ne 23:32. Konkretus laiko momentas nėra svarbus laiko tėkmėje. Ir ne, mes buvom susitikę kavinėj pirmadieni, pasėdėjom išgėrėm puodelį... atsiprašau... bokalą alaus. Susitiksim... Em... Nu, po kokių dviejų mėnesių. Gal greičiau. Ne, ne, ne.

Ką reiškia pažinti žmogų? Tai žinoti ji taip gerai, jog galėtum nujausti jo sprendimus, jo pasirinkimus. Atspėti ateiti?

Ar tai įmanoma? Nežinau. Pasakykite jūs.

Kaip gerai pažįstate savo draugus?

Brukštelk žinutę