Kaip atvėsti karštą vasaros dieną

Mokslininkai vėl paskelbė, jog ši vasara bus karščiausia per visą jų stebėjimo laikotarpį. Mokslininkų pareiškimą apie karšiausią vasarą aš užfiksavau dar 2006. Man jau viskas aišku, kas darosi: mes didžiuliu greičiu lekiame nuo kalno į pragarą, taip kad ateinantys metai bus tik karštesni.

Aš nekenčiu karščio. Kaip atvėsti? Lengviausias būdas įsijungti kondicionierių, nedidelė smulkmena – ne visi turi. Ką daryti tuomet?

1) Uždarykite langus ir užtraukite užuolaidas. Tai gali skambėti keistai, nes kaip tik visur kur pažvelgsi langai atidaryti kiek galima plačiau, bet... Kai kieme 30, atidarius langą karštas oras pateks į vidų. Langus reikia atidaryti vėlai vakare, kad būtų galima įleisti vėsų orą ir anksti ryte uždaryti. Jeigu jūsų langai nėra į šiaurę, tuomet reikia užtraukti užuolaidas, kol saulė dar neatsisuko, kad neprikaitintų patalpos. 

2) Valgykite šaltą maistą. Turbūt niekam nereikia sakyti, jog šalti gėrimai atvėsina kūną, tačiau atvėsina ne tik gėrimai, bet ir maistas. Taip pat reiktų valgyti maistą, kuris lengviau virškinasi, nes tai irgi padeda išlaikyti žemesnę kūno temperatūrą.

3) Persikraustykite į rūsį. Šaltas oras yra sunkesnis už karštą, todėl jis leidžiasi žemyn, o karštas kyla aukštyn. Vasara pirmame aukšte gerokai vėsiau nei penktame, aišku, rūsys būtų dar geriau. Gal tik bėda, jog šį patarimą sunku įgyvendinti.

4) Valgykite aštrų maistą. Čia nesutapimas, jog karštesnių kraštų gyventojai mėgsta aštresnį maistą. Aštrus maistas skatina prakaitavimą, o prakaitavimas vėsina kūną.

5) Galvokite šaltas mintis. Šitas skamba truputi absurdiškai, kol nepabandai. Jeigu pamėginsite paskaityti knygą apie kopimą į Everestą, slidinėjimo tradicijas Norvegijoje, arba pažiūrėsite Ledynmetį jūs psichologiškai pasijusite vėsiau, dėl ko sumažės jūsų kūno temperatūra.

6) Atvėskite su agurku. Išsitraukite iš šaldytuvo agurką, atpjaukite ploną riekelę ir prisiklijuokite sau prie kaktos. Šito nebandžiau, kas nors parašykite komentaruose ar veikia.

7) Negerkite alaus ir kavos. Kofeinas ir alkoholis skatina dehidratacija, nors šaltas butelis alaus ir atvėsiną kūną, tačiau vis tiek jūs dehidratuosite.

8) Šaltas rankšluostis ant kaklo. Pakiškite rankšluostį po šalto vandens srove ir po to užsimeskite ant kaklo ir pečių, nustebsite kaip greitai atvėsite.

9) Atšaldykite savo riešus. Turbūt niekam nereikia sakyti, jog šaltas dušas atvėsina kūno temperatūrą, bėda ta, jog į dušą dažnai neprilakstysi. Riešus pakišti po šalto vandens srove galite bet kada ir tai neužtruks ilgai, o kadangi venos yra riešuose, tai atvėsins visą kūną.

10) Nevėdinkite savęs. Vėdindami save vėduokle laikinai pasijaučiate geriau, bet vos tik nustojate vėdinti jums pasidaro dar karščiau, nes intensyvus rankos mojavimas sunaudoja daug energijos.

11) Apsirenkite šviesiai. Šito turbūt sakyti nereikėtų. Tamsūs drabužiai pritraukia šilumą ir ją išlaiko. Apsirenkite kiek galime mažiau drabužių arba (dar geriau) išvis jokių.

12) Ilsėkitės. Aš suprantu, reikia dirbti ir vasarą, tiesiog nedarykite staigių ir energingų judesių, kuo ramesni bus jūsų judesiai, tuo jums bus vėsiau.

Nuorodos:

10 ways to cool down

25 Ideas To Stay Cool And Beat The Heat This Summer

8 Ways to Keep Cool Without Using the Air Conditioner

How to Cool Yourself Without Air Conditioning

Brukštelk žinutę