Kas yra talentas?

Greičiausiai jau esate girdėję, jog tokio dalyko kaip talentas, nėra - yra tik daug praktikos. Norėdami argumentuoti savo teiginius žmonės pateikia tokį arba panašų pavyzdį:

Profesorius Ericssonas su kolegomis tyrė 20-mečius smuikininkus. Konservatorijos dėstytojai juos suskirstė į geriausius, vidutinius ir „žemiau vidutinių“. Ir ką? Geriausieji, pasirodo, yra groję bent 10.000 valandų, „vidutinieji“ – 7500 valandų, o paskutiniai – tik 5000 valandų.

Skaičiai tikrai gražus, bet aš nesutinku su tokiu teiginiu. Nes:

Beprotystė: daryti tą patį, dar kartą, dar kartą ir dar kartą, tikintis kitų rezultatų. Albert Einstein

Jeigu ir toliau darysite, ką visada darėte, tai ir turėsite tai, ką turite dabar. Jim Rohn

Cha! Tai vis dėlto reikalingas talentas, kurio aš neturiu... Taip ir ne. Pateiksiu pavyzdį, tarkim jūs norite tapti supertenisininku ir remiantis pirmuoju teiginiu, jums reiktų nuolatos kartoti tą patį veiksmą t.y. žaisti 12 valandų per dieną tenisą. Deja, tenisas nėra žaidimas vienam žmogui, aišku, jūs visuomet galite pasitelkti į pagalbą mašiną, bet tikroms treniruotėms reikalingas gyvas žmogus. Kas iš to jeigu jūs lošite 12 valandų tenisą per dieną su žmonėmis, kurie lošia prasčiau už jus? Jūs tikrai netobulėsite, net gi priešingai – jūsų lygis kris. Viena valanda per dieną su geresniu už save priešininku verta žymiai daugiau nei 100 su prastesniu. Tik kartojimas nėra nieko vertas.

Jei norite skraidyti kartu su ereliais, neplaukiokite vienoje kūdroje su antimis. T. Harv Eker

Susirasti tinkamus žmones – gerus mokytojus irgi galima vadinti talentu. Gyvenimas – komandinis žaidimas, jeigu nesimokote iš geriausių skriaudžiate save. Jeigu iš viso nesimokote, tuomet - degraduojate.

Pateiksiu dar vieną pavyzdį. Tarkim jūs pradedate mokyti 5 metų vaiką skaityti. Pirmiausiai jūs jį mokinate pažinti raides, po to tas raides jungti į skiemenis, galiausiai - į žodžius. Šiuo atveju talentu būtų galima pavadinti savybę greitai suvokti ir padoroti gautą informaciją. Skaityti galiausiai išmoksta daugelis, tik klausimas: kiek laiko tai trunka?

Talentas – tai savybė su minimaliais resursais pasiekti maksimalius rezultatus. Taip, tam reikalingas kartojimas, bet jeigu kartodami, jūs netobulėjate, tai kam gaišti laiką?

Ps. Ačiū Jonui už pasiūlytą temą.

Brukštelk žinutę