Kiek nepriklausomybių mums reikia?

Ar pagalvojote kiek kartų per metus mes nepriklausomybę švenčiame? Du? Nežinau, pabandykim paskaičiuoti.

Sauso 1. Taip, žinau, pagalvojot apie naujus metus, anokia čia nepriklausomybė. Turbūt nevisi žino, jog sausio 1 taip pat yra ir Lietuvos vėliavos diena. 1919 m. sausio 1 d. Gedimino pilies bokšte Lietuvos trispalvę kaip laisvos Lietuvos ženklą iškėlė Lietuvos savanorių būrys ir sudainavo Lietuvos himną. Taigi mes turim nedarbo dieną, tik dabar klausimas ką mes švenčiam Lietuvos nepriklausomybę ar naujus metus?

Vasario 16 - Lietuvos Valstybės atkūrimo diena. 1918 m. vasario 16 d. Lietuvos taryba pasirašė Lietuvos nepriklausomybės aktą.

Kovo 11 - Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena. 1990 m. kovo 11 d. Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba pasirašė Lietuvos nepriklausomybės atstatymo aktą.

Gegužės 1 - Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą diena. Hm.... Lietuvos priklausomybės šventė ar darbininkų diena? Žinau, kad nevisai į temą, bet vis tik nedarbo diena.

Liepos 6 - švenčiame pirmojo suvienytos Lietuvos valstybės valdovo, kunigaikščio Mindaugo vainikavimo karaliumi šventę - Valstybės dieną.

Taigi, kalbant realiai, nepriklausomybę mes švenčiame tris kartus per metus. Kokias valstybei svarbias datas mes dar galėtume švęsti?

Sausio 13 - laisvės gynėjų diena. Vasario 24 -Estijos Nepriklausomybės diena. Kovo 29 - Lietuvos įstojimo į NATO diena. Gegužės 9 - Europos diena. Gegužės 15 - Steigiamojo seimo diena. Gegužės 21 - Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena. Birželio 3 - Sąjūdžio diena. Liepos 15 - Žalgirio mūšio diena. Liepos 17 - Pasaulio lietuvių vienybės diena. Rugpjūčio 23 - Juodojo kaspino diena, Baltijos kelias. Rugpjūčio 31 - Laisvės diena. Rugsėjo 8 - Vytauto Didžiojo karūnavimo ir Padėkos už Lietuvos nepriklausomybės ir laisvės apgynimą diena. Rugsėjo 22 - Baltų vienybės diena. Spalio 25 - Konstitucijos diena. Lapkričio 18 - Latvijos nepriklausomybės diena.

Taip , datų tikrai daugiau negu aš tikėjausi. Gal būt jas visas reiktų padaryti valstybinėmis šventėmis? Tuomet mes visi draugiškai eitume į mišias, po to žygiuotume iš katedros miesto centru su Lietuvos trispalvėmis. Ar tikrai? Jeigu taip tai, kodėl aš dabar sėdžiu namuose ir rašau šį straipsnį? Pensininkai dejuoja, kad šiuolaikinis jaunimas yra labai nepatriotiškas, jiems niekas nerūpi, tik išlėkti iš Lietuvos dirbti į užsienį. Kas dėlto kaltas? Ir kiek nepriklausomybės švenčių mums reikia?

Pasvarstykim ką man reiškia Liepos 6 ? Turbūt nieko. Kažkada senai, senai gyveno kažkoks Mindė, kuris turėjo daug ambicijų ir todėl prievarta sujungė visus į savo valstybę. Ar tai buvo Lietuvos valstybė? Galbūt ta valstybė turėjo toki arba panašų pavadinimą, bet tai buvo senai ir neturi nieko bendro su dabartimi išskyrus, galbūt, tai jog teritorijos šiek tiek persidengia. Ar jie kalbėjo tokia kalba kokia mes kalbam, ar jie rašė tokia kalba kaip mes dabar? Atsakymas - ne. Aišku, mums malonu didžiuosi prieš pasaulį mūsų valstybės senumu, bet juk, tai kvaila, nes tai nelabai ką turi bendro su mumis pačiais.

O ką man reiškia Vasario -16 ? Dalis gali įsižeisti, bet vėlgi ši data man nieko nereiškia. Tai buvo ne taip senai kaip pirmoji data tik, maždaug, prieš 100 metų. Ta data vadinasi valstybės atkūrimo data įdomu kokia jie valstybę atkūrė? Gal tą pačią kurią suvienijo Mindaugas? Nu, kad ne. O gal tą kurią valdė vėlesnis Lietuvos kunigaikštis Vytautas? Irgi ne. O gal tą kurią valdė dar vėlesni valdovai, kurie net nebuvo kilę iš šių žemių, kurie nemokėjo vietinių kalbos? Na irgi ne. Žiūrint į plotą lyg ir gaunasi, jog buvo įkurta nauja valstybė. Bet kokių atvejų, jie įkūrė valstybę artima dabartiniai Lietuvai, kalbėjo labai panašia.

Ką man reiškia kovo - 11 ? Šiai datai aš negaliu likti abejingas, nors buvau pakankamai mažas, tačiau atsimenu sausio įvykius - vaizdus iš televizijos - miestu važinėjantys tankai. Atsimenu tą įtampą ir vienybę. Bet laikas eina ir daug kas keičiasi. Juk dabar yra pilna aplinkui nepriklausomybės vaikų, kurie to nejautė ir nežinojo o, dabar nesupranta tų įvykių reikšmės. O kas kaltas? Atsakymas - mes, kurie buvo ten. O juk galėtume imtis priemonių.

Pažiūrėkit į renginių programa, mišios, eitynės, o vakare koks nors pop koncertas ir čia tik tuo atveju, jeigu gyveni pakankamai dideliam mieste, o kas vyksta mažuose miesteliuose, arba kaime? Nieko? Negana to, šita data, kaip ir likusios mano paminėtos yra nedarbo diena. Ar sėdit namuose išvertus bamba į dangų, mūsų patriotizmas didėja? Kažkodėl aš tuo abejoju. Kiek iš jūsų dabar galėtų padeklamuoti Lietuvos himną?

Gyvenat dideliuose miestuose požiūris į šventę biški skiriasi: vienas renginys su eitynėmis ir Lietuvos vėliavomis vasarį, po mėnesio kitas, dar vasara kažkoks. O koks skirtumas, data kita ir tiek. Kaip vaikui, kuris nieko nematė paaiškinti tų datų skirtumus ir svarba mūsų gyvenime?

Aš turiu pasiūlymą. Nereikia mums nedarbo dienos, vasario 16, nereikia mums eitynių, nereikia mums viso šito. Kuo ta diena geresnė už gegužės 15, rugpjūčio 31 ar spalio 25? Man pavyzdžiui daug svarbesnė rugpjūčio 31, tai realios laisvės diena, kaip buvo išvesta armija. Jūs, kiek norit galit šaukti kad esat laisvi, bet jeigu jūs kaip šunys esate pririšti už pavadėlio, arba uždaryti aptvare, tai tiek ten pas jus ir laisvės.

Mums taip pat nereikia nedarbo dienos liepos 6. Na, taip Mindė buvo vienintelis mūsų(?!) karalius, bet tai buvo senai ir tai diena nebent romantikams, pasvajoti kokie, mes buvome seniau galingi.

Dar daugiau, aš norėčiau pasiūlyti, jog nereikia nedarbo dienos kovo 11. Bet čia stop! Vienoj nedarbo dienos aš siūlyčiau įvesti Pilietiškumo dieną. Tos dienos programa būtų maždaug tokia: kaip ir kiekvieną normalią dieną visi renkasi į savo darbus ir mokymo įstaigas. Tačiau pamokos nevyksta, o mokytojai mokiniams skaito paskaitas apie Lietuvos istoriją, rodomi filmai apie tų dienų įvykius. 12 valanda visi valstybinių įstaigų darbuotojai žygiuoja miesto centrų, vėliau atliekamos vėliavos pakėlimas, giedamas himnas ir kiti šventei skirti renginiai. Tuo tarpu komercinėms firmoms, paliekama laisvė kaip joms elgtis, jei nori gali dirbti, arba - ne. Aišku save gerbiančios stambios firmos be abejonės nedirbs ir su savo firmos logotipais dalyvaus eitynėse, na, o tos kurios dirbs pačios save diskredituos. Taip, kai kas gali pasakyti, jog tai perdaug primena komunizmą, bet velniop tą ideologiją. Svarbiausia mums žinoti ką ir kodėl mes švenčiame! Dabar nėra jokio išskirtinumo, kelios identiškos šventės, kaip galima kažko, tikėtis iš jaunimo kai nevisi suaugę žino ką švenčia?

Taigi, apibendrinant noriu pasakyti: mums reikia vieno renginio! Mums reikia vienos šventės! Mums reikia vienos nepriklausomybės! Kad visi suprastų ir žinotų tos dienos reikšmę. Kad niekuomet, su nieko nemaišytų. Kad nebūtų su kuo maišyti. Kad pažadintas vidury nakties galėtum pasakyti. Kad gyventi būtų geriau...

Brukštelk žinutę