Ne informatikai

Ką gi, šiandien vėl prisiminiau dvyliktokus. Jiems neišvengiamai artėja momentas, kai reikės pasirinkti ir įrašyti kur stoti, kaip pasirinkti ir po to nesigailėti? Vienas iš kebliausiu dalykų yra kaip pasirinkti miestą. Stoti Kaune (pvz. KTU) ar Vilniuj (pvz. VU)? Kartais negi užverda aršios diskusijos tarp vienos ir kitos stovyklos, tačiau, bukim atviri, jų argumentai kartais, atrodo, netgi labai juokingi. Turbūt vienas iš tokių argumentų būtų, jog koks nors universitetas X paruošia studentus geriau nei kiti universitetai. Įdomu pagal ką tai nustatoma? Visuose universitetuose yra žmonių, kurie nesimoko ir iškrinta (arba yra talentai ir neiškrinta), visuose universitetuose yra žmonių, kurie tik mokosi, todėl jų balai visuomet būna maksimalus ir dar su dviem pliusais. Ar tas universitetas paruoš jus gerai, priklauso tik nuo jūsų pačių. Jūsų požiūrio į studijas, skiriamo laiko ir kitų dalykų.

Dar būna vienas panašus teiginys, jog universitete Y geresni dėstytojai. Visų pirma kyla klausimas koks yra geras dėstytojas: tas, kuris kažko išmokina, ar tas, kuris lengvai pasirašo? Kiekvienas universitetas turi po savo dėstytoją K.Irvį, taip, kad ... Reikia taip pat nepamirši, jog dalykai bei dėstytojai keičiasi, aišku, galbūt ne kasmet, bet juk gali atsitikti taip, jog jūsų vyresniųjų kolegų išgirtas dėstytojas jums jau nebedėstys.

Vienintelis realus argumentas pragyvenimo kaina. Kaune išsinuomoti būta beabejonės yra daug pigiau, na nebent jūs esate vilnietis ir kol kas nesiruošiate kelti sparnų iš tėvų namų. Aišku, ateity ir šis argumentas gali tapti bevertis, bet tikėkimės jog visai ne dėl to jog pabrangs pragyvenimas Kaune.

Straipsnį aš pavadinau "NE informatikai", taigi būtų pats laikas pereiti prie tos dalies. Paskutinius kelerius metus, neskaitant švietimo ministro grasinimų, priimtų į informatikos studijas skaičius augo (O kaip kokybė?). Tačiau pasirinkdami informatikos studijas labai dažnai daro klaidinga sprendimą. Kaip vienas pilietis sakė: aš stosiu į informatika, nes geriausiai mokų šį dalyką iš savo klasės. Aš net Turbo Pascal moku pasileisti, be to man patinka kompiuteriai. Labai dažnai informatika pasirenka žmonės, kurie moka dirbti su 3d programom arba tie, kurie, tuo metu kai kiti normalus vaikai žaidžia gaudynes laukia, sėdi prie kompiuterio ir spokso į pokalbių programos langą. Tačiau informatika yra senas tiksliųjų mokslų krypties dalykas. Jis atsirado dar tuomet, kai nebuvo tokių kompiuterių, kai nebuvo tokių programavimo kalbų, aišku, negalima sakyti, jog jis nesikeitė, bet... BET informatikoje vienas iš svarbiausių dalykų yra matematika bei fizika. Taip pat pakankamai svarbus yra kompiuterių istorijos, architektūros ir algoritmų teorijos. Vis tik esme yra tikslieji mokslai, taigi jeigu jūs mokykloje nelabai mėgote matematiką ir nekentėt fizikos, tai nekiškit čia savo nagų, nes reikės gailėtis.

Jeigu vis dėl to apsispręsite stoti, priklausomo nuo pasirinkto universiteto, jums taip pat gali tekti susipažinti su tokiomis programavimo kalbomis: fortan, pascal (o siaubia, kam tokias senienas dėsto universitete?), asemmbler (dviprasmiai jausmai: vėlgi kam tokios senienos reikia, tačiau kaip be jos suprasti kompiuteriu architektūra? ), c++, java , php, .NET. Apie DOTNET reiktų pakalbėti atskirai, vienas įdomesnis dalykas yra tas, jog šį dalyką pasiimti kaip papildomą jums greičiausia nekils problemų, tačiau privalomų dalykų sąraše (bent jau bakalaurams) man jo matyti kol kas neteko. Čia reiktų prisiminti vieno dėstytojo žodžius: Kodėl jūs kaip pasirenkama dalyką imate .NET? Juk, kai baigsite technologijos bus jau pasenę ir jūsų žinių niekam nereiks, geriau rinkitės fundamentalesnius dalykus kaip algoritmų struktūros, kurie yra mažiau priklausomi nuo konkrečių programavimo kalbų

Stodami į Informatiką atsiminkite, jog informacija ir technologijos keičiasi labai greitai ir dėstytojai ne visada spėja su jomis, taigi visą ką išmoksite ir pasieksite, bus tik jūsų pačių nuopelnas, jeigu jūs neesate nusiteikę lėkti kartu su besikeičiančiomis technologijomis pasirinkite ką nors paprastesnio.

Labai norėčiau atsakyti, į klausimą kur geriau studijuoti informatika KTU ar VU, bet negaliu, kaip negali ir dauguma žmonių. Aš nesimokiau VU ir negaliu kritikuoti tai ko nemačiau, bet aš mokiausi KTU ir todėl pažadu artimiausiu metu pasakoti apie visus dalykus kokius reikėjo mokytis man. Aišku, nuo tų laikų programa šiek tiek pasikeitusi, bet tikiuosi jums bus įdomu.

Brukštelk žinutę