Kokius narkotikus duodate savo vaikams 3

"Just work and no games made Bill a dull boy"

Aš jau įvardinau narkotikų rūšis, bei pabandžiau išsiaiškinti kuo skiriasi narkotikas ir žalingas įprotis. Dabar vėl norėčiau grįžti prie nepripažintų narkotikų - interneto. Jeigu atsimenate įvardinau dvi pagrindines interneto priklausomybės formas: priklausomybė bendraujant ir priklausomybė žaidžiant.

Ištikrųjų jeigu vyresniesiems aiškinti, jog kompiuteriniai žaidimai yra blogis nereikia, tai bendravimas vis tiek lieka slidi tema. Bendraujant galima naudotis elektroninių paštų, pokalbių svetainėmis, pokalbių programomis ir t.t. Aišku, jus taip pat visi pareikšit, jog internetas jums gyvybiškai reikalingas darbui, reikia parašyti laišką verslo partneriui, arba gal net paskambinti pasinaudojant Skype. Taigi, kur yra riba tarp man reikia ir aš noriu? Kur yra ta riba, kai dar gali kontroliuoti save ir jau nebe - esi priklausomas?

Europos laiko praleisto internete vidurkis yra apie ~10 valandų per savaitę. Jeigu jūs darbe turine internetą aš neabejoju, jog praleidžiate daugiau. Pabandykim atspėti kaip prasideda tradicinė jūsų darbo diena. Ateinate, įsijungiate savo darbo kompiuterį, pasitikrinate paštą, pradedate skaityti laiškus. Stop. Jus norite pasakyti, jog gaunate tik verslo partnerių laiškus ir ne žiūrite, jokių draugų atsiūtų laiškų kaip pvz. "sveikinimo atvirukas" arba "faini paveiksliukai"? Jeigu jums internetas yra reikalingas darbui, tai kodėl tada po velnių, jus skaitote ir atsakinėjate į asmeninius laiškus? Juk asmeniniai laiškai gali palaukti darbo pabaigos arba bent jau pietų pertraukos? Aš teisus? Tačiau jeigu jūs sėdite, t.y. negalite nusėdėti vietoje, kol neperskaitysite visų jums giminių parašytų laiškų, verta susimąstyti. Juk alkoholikas irgi blogai jaučiasi, kol neišlenkia taurelės. O narkomanas...

Važiuojam, toliau paskaitę asmeninį paštą, jūs tikriausiai įsijungiate paskaityti Delfi arba kokį nors kitą naujienų portalą. Na, juk reikia, kol viršininkas nemato. Ar tikrai reikia? Jeigu tai nesusieja su jūsų darbų, tai gal būt naujienos gali palaukti vakaro ? Jeigu nereikia, tai kodėl jūs jaučiatės taip blogai, nepaskaitęs naujienų? Juk narkomanas irgi blogai jaučiasi...

Sakykim jus darbe naudojate kokia nors programą palaikyti ryši su klientais, pvz. Icq. Klientams patogu, kadangi, jei gali bet kada kreiptis į jus ir tuoj pat gauti atsakymą. Bet ar toje programoje yra vien tik klientų kontaktai? Kažkodėl aš abejoju. Kiek žmonių susikuria atskirus vartotojus darbui ir namams? Mažai, mažai... Aš iš pradžių galvojau, jog reiktų taip daryti: vienas vartotojas namams, kitas - darbui. Bet geriau pamąsčius savęs paklausiau: kam apkrauti draugų kontaktų sąrašus mano dviem vartotojais? Ir tik nereikia man pasakoti, jog darbo metų draugai nesiuntinėja jums anekdotų ir šiaip neprašo padėti išspręsti šeimyninių problemų.

Jeigu jums, tų programų darbui nereikia - nenaudokit, juk jūs ne narkomanai, jūs neesate priklausomi nuo programų, o gal aš klystu?

Aišku, kalbant apie narkotikus, visi labai nori išgirsti apie jų žalinga poveikį sveikatai. Na, tik bobutės savo anūkus, šiais laikas gazdina, jog ilgai sėdėsi prie kompiuterio - akis sugadinsi, galu gale vyresnieji vis tiek tuo netiki. Tačiau dažnai pamirštama, jog psichologinė žala nors ir nematoma, tačiau žmogui daug pavojingesnė. Ilgai bendraudami per internetą žmonės atpranta, nuo bendravimo su gyvais žmonėmis, prarandą įgūdžius laisvai reikšti savo mintis. Be to, visą tai gali išsivystyti į minios baimę.

Mes Lietuvoje kol kas juokiamės iš tokių dalykų, tačiau Amerikoje yra ir nevienas priklausomybės nuo interneto gydymo centras.

Kalbat apie žaidimus, čia yra kuo pagazdinti. Nežinau, kaip jums, bet man teko girdėti ir nevieną pranešimą apie žmogų 24 valandas ar daugiau laiko praleidusi internetinėje kavinėje prie žaidimo, be pertraukų, vėliau jį ištikdavo širdies smūgis ir jis susmukdavo čia pat vietoj ant klaviatūros. Amen.

Ir pabandykit tvirtinti jog žaidimai, nedaro blogos įtakos žmogui, koks sveiko proto žmogus, sėdėtų prie žaidimo daugiau nei 5 valandų be pertraukos? Praėjo tie laikai, kai pereidavai žaidimą ir jį pamišdavai. Dabar dauguma geriausių žaidimų turi tokį keiksmažodį MMO(Masive Multiplayer Online), kitaip kalbat tai žaidimai be pabaigos, nes yra nuolat atnaujinami, be to daug kas priklauso ir nuo pačių žaidėjų. Žaidėjai gali įtakoti žaidimo istoriją, gali padėti arba sutrukdyti pasiekti koki nors tikslą, tačiau vienos užduoties įveikimas žaidime dažniausiai reiškia atsiveriančias naujas galimybes ir beabejonės naujas, sunkesnes ir įdomesnes užduotis. Taigi kur yra pabaiga? Jeigu vienas žaidimas pabodo galima pakeisti kitu. Uždaras ratas, kaip iš jo ištrukti? Į šį klausimą neatsakysiu, į jį kiekvienas turi atsakysi sau asmeniškai.

Beje, čia reiktų paneigti mitą, jog iš žaidimų išaugama ir, jog juos lošia tik nepilnamečiai. Teko susipažinti su nevienu vyresniu nei 30 metu žmogumi, kuris sėkmingai pirmavo žaidime ir net darbas tam netrukdė. Žaidimai kaip alkoholis, jam nesvarbu amžius, tik tiek, kad vyresnieji turi daugiau patirties ir gali lengviau atsispirti pagundai, tuo tarpu jaunimas greitai įtraukiamas į tą pražūtingą uždarą ratą.

Pastaba: aš paminėjau 5 valandas žaidimo be pertraukos, šis skaičius buvo nukabintas nuo lempos ir jeigu jus kasdien žaidžiate tik po 2 valandas per dieną, dėl to jūs neesate mažiau narkomanas. Paprasčiausiai tokių nėra.

Laikas būtų pradėti dėlioti taškus ant i. Kaip sakė viena reklama: kam mokėti brangiau, jeigu nieko nesiskiria? Kodėl mes nenorim pripažinti, jog žaidimai, tokie patys žalingi kaip ir narkotikai? Juk svarbiausia psichologinis poveikis, tačiau kažkodėl mes sakome, ne ką jus nėra jokios fizinės žalos organizmui, juk subinės deformavimasis nuo ilgo sėdėjimo prie kompiuterio nėra, nei žalingas, nei interneto pasekmė, išsikraipyti stuburą ar susigadinti akis irgi yra daugybė kitų būdų. Bet juk ar ne psichologinė priklausomybė yra pats pavojingiausias dalykas? Ar ne dėl "man to labai reikia", žmonės pradeda smurtauti ir vagiliauti? Palyginkit: "man labai reikia dozės" ir "man labai reikia pereiti to žaidimo n-tąjį lygį", juk nėra skirtumo tarp šių pasakymų.

Straipsnį pradėjau nuo minties kurią pasiūlė skaitytojas dado1945 , aš manyčiau, jog kaip tik ta mintis ir sako - nereikia visą dieną sėdėti prie kompiuterio, nes pavirsit pilka asmenybe. Išjunkit tą ūžiančią dėžę ir eikit bendrauti su gyvais žmonėmis. Pasidarykit pramoga sau ir jiems.

Ir dar norėčiau pamąstymui pateikti skaitytojo Chionsas mintis iš kito straipsnio, bet manyčiau labai tinkančia čia. Internetas yra vienas geriausių žmonijos kūrinių. Panašiai kaip elektra, dinamitas ir atominė energija. Aš tikiuosi, jog internetas yra prastesnis kūrinys, nei valdoma atominė reakcija. Kodėl? O jūs paklauskit Hirosimos miesto gyventojų, ar jie tikrai mano, jog valdoma atominė reakcija yra geras išradimas.

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)