Kinų kalba niekada netaps pasaulio kalba

Dabartinė pasaulio kalba yra anglų, tačiau sakymas, jog tai anglų kalba, paslepia nuo mūsų vieną svarbų dalyką. Ar kada nors susimąstėte, jog gyvename amerikietiškame internete? Jeigu jūs esate žmogus panašus į mane, tai jūsų skaitomi (lankomi, naudojami) lietuviški puslapiai sudaro 1%, o angliški – 99%. Tačiau kiek iš tų angliškų puslapių yra ne amerikietiški? Pabandykite paskaičiuoti.

Ar žinote, kokios trys populiariausios kalbos pagal kalbančių žmonių skaičių? 1) Kiniečių Mandarin dialektas (jų iš viso yra 10) – 848 mln, 2) Ispanų – 415 mln, 3) Anglų – 335 mln. Čia jums turėtų kilti du klausimai. Pirmas: kodėl mūsų mokykloje mokina anglų, o ne kinų kalbos (arba ispanų)? Antras: ar tikrai anglų yra pasaulio kalba?

Atsakymai labai paprasti. Pirmiausiai pradėkim nuo Kinijos gyventojų skaičiaus, kuris yra 1,350 mln. Aišku, Mandarin yra kalbama ne tik Kinijoje, tačiau Honkogas, Taivanas ir dar keletas valstybių dėl to esmės nekeičia. Ispanų kalba kaip pagrindinė yra pripažinta 20 valstybių, neskaitant pačios Ispanijos, kitos valstybės yra trečio pasaulio bananų respublikos. Anglų kalba yra oficiali net 54 valstybėse (iš 196), ne gana to jinai yra pagrindinė valstybėse turinčiose didžiąsias ekonomikas JAV, Didžioji Britanija, Australija.

Taigi, nesvarbu kiek žmonių kalba konkrečia kalba, jeigu jie visi yra tavo kaimynai. Taip išsprendėme reikalus apie dabartį, dabar pakalbėkime apie ateitį. Ateities prognozavimas yra pats nedėkingiausias dalykas, todėl labai daug pranašų klysta, todėl tai yra labai smagus dalykas ir todėl man patinka pateikti radikaliasnes idėjas, nei daugelis EGZpertų.

Galbūt, kur nors jums teko girdėti, jog ateities kalba bus kinų, nes jų daug, nes jie pigi darbo jėga, nes jie vis labiau atranda internetą. Greičiausiai yra ir daugiau protingų argumentų, tačiau aš noriu pasakyti, jog taip niekada neatsitiks. Kodėl? Dėl tos pačios priežasties, kodėl anglų kalba yra dabartinė pasaulio kalba. Ir čia noriu pabrėžti, jog dabartinė pasaulio kalba yra amerikiečių, o ne Didžiosios Britanijos. Taigi, kodėl?

1) Stipriausia pasaulio ekonomika. Tiesa pasakius, dabar daugelis firmų savo fabrikus perkelia į Kiniją, JAV palikdamos tik savo vadovų komandas. Ir dėl to ne vienas ekspertas kalba, jog ateityje stipriausia ekonomika taps Kinija, tačiau mes gyvename idėjų ekonomikoje. Daugybė žmonių moka tūkstančius už iPhone, nors galėtų nusipirkti iHone keliasdešimt kartų pigiau. Lygiai toks pats techniškai, tačiau ant viršaus kitas užrašas, kitas logotipas – kita idėja.

2) Galimybių šalis. Amerika ilgą laiką buvo susikūrusi galimybių šalies įvaizdį, tačiau nesu tikras ar Ameriką vis dar galima vadinti galimybių šalimi. Tačiau šis aspektas yra labai svarbus. Kiek žmonių svajoja emigruoti į Ameriką ir kiek svajoja emigruoti į Kiniją? Žmonės, kurie nori ko nors pasiekti svetimoje šalyje neabejotinai mokinasi ir jos kalbą. Taip, visuomet bus babajų, kurie supranta tik du žodžius ir tai normalu, juk nereikia tikėtis, kad imigruos tik profesoriai. Imigruoja marga masė, net jei vienam profesoriui tenka penkiasdešimt babajų, ekonomine prasme, tas vienas profesorius sukuria daugiau vertės nei visi babajai.

Lietuva bus ubagų kraštas tol kol bijos imigrantų.

3) Laisvė, cenzūros nebuvimas. Visi turbūt esate girdėję, jog internetas Kinijoje yra griežtai cenzūruojamas, tačiau tai liečia ne tik internetą, bet ir apskritai visas žmogaus laisves. Kūrybingi žmonės turi nebijoti eksperimentuoti, kūrybingi žmonės turi nebijoti pasakyti ką galvoja.

Dabar kinai gali gyventi laimingai uždirbdami daugybę pinigų plagijuodami amerikietiškus startupus, tai yra tikrai neblogas verslas, tačiau nekurdamas inovacijos visuomet būsi vienu žingsniu užpakalyje.

Kinija gali tapti ateities šalimi tik įvedusi tikrą demokratiją ir aš kažkodėl nelabai įsivaizduoju, kad komunistų partija taip imtų ir atsisakytų valdžios. Galbūt mums lietuviams geriau suprantamas pavyzdys, kaip demokratijos nebuvimas žlugdo kūrybiškumą būtų Rusija. Prasigėrusi tauta tiki viskuo kas sakoma per televiziją, o žmonės, kurie sugeba mąstyti savarankiškai ir sukurti verslą - emigruoja.

4) Mokslininkai. Atsiverskite kokį nors vadovėlį, ten pastebėsite labai įdomų dalyką. Iš pradžių mokslininkų tautybės buvo labai įvairios, tačiau maždaug po 1950 metų 99% mokslininkų padariusių kokius nors reikšmingesnius atradimus yra iš JAV. Kas atsitiko? Ar mes t. y. visas pasaulis pasidarė durnesni?

5) Tolerancija klaidoms. Daugelis atradimų (pradedant antibiotikais ir baigiant lazeriu) yra atsitiktiniai. Mokslininkai ieškojo vieno dalyko, tačiau rado visai kitą ir patys ne iš karto suprato, kokį reikšmingą atradimą padarė. Jeigu mes leisim žmonėms klysti, ieškoti, daryti tai ką jie nori, mes turėsime inovaciją. Tačiau mes turime suteikti tiems žmonėms šansą. Ko, beje, Lietuvoje nėra. Kažkas turi arba finansuoti tuos žmones arba suteikti jiems pakankamai daug laisvo laiko eksperimentams. Jeigu didžioji tautos dalis dirba po dvylika valandų, vien tam kad prasimaitintų, tai nieko gero nežada.

6) Kultūra. Šitas turbūt jus šokiruos, tačiau vienas iš sėkmės šaltinių yra nepagarba bosams. Tik tokiose šalyse kaip JAV gali gimti tokie komiksai kaip Dilbert. Ir nepagarba bosams yra labai svarbi. Tarkim bosas padaro kokią nors nedidelę kvailą klaidą, jeigu visi pavaldiniai gerbia bosą ir jo bijo, niekas jo nepataisys. Jeigu visi bijos pataisyti savo boso klaidą, progresas sustos.

Visus punktus kur čia išvardinau galima apibūdinti vienu žodžiu – atvirumas. Atvirumas imigrantams, atvirumas patirtims, atvirumas eksperimentams, atvirumas nuomonei, žodžiu atvirumas visose srityse. Tai apima tiek ekonominius, tiek socialinius dalykus. Ką bendro tai turi su kalba? Amerika tapo svajonių šalimi ne todėl kad joje kiekvienas atvykęs gali tapti milijonieriumi, o todėl kad kiekvienas atvykęs jautėsi kaip namie. Ar Kinija gali tą pasiūlyti?

Aš netikiu, kad kinų kalba taps ateities pasaulio kalba ir nesvarbu kiek daug gyventojų jie turi. Žmonių skaičius mokančių ją ne kaip pagrindinę bet kaip antrą nulems, kuri kalba taps pasaulinė. Tai kokia bus ateities pasaulio gyventojų svarbiausia kalba? Aš nežinau, tačiau naivu būtų tikėtis, jog pasaulis išliks stabilus visą laiką ir niekas niekada nepasikeis. O jeigu bus pokyčiai, vadinasi, anglų kalba nulips nuo pjedestalo.

Žinot ką, davai, vien dėl to, kad būtų linksmiau, aš dabar pareiškiu, jog ateities kalba bus portugalų. Aš neturiu jokių argumentų ir mano spėjimas tiek pat geras kiek bet kurio astrologo. Reikia suprasti, jog pokyčiai neprasidės tuoj pat, jiems reikia laiko. Sakykim, kad penkiasdešimt metų sąlyginiai pakankamas laikas kam nors atsitikti. Dabar laukim.

Nuorodos:

List of languages by total number of speakers

China

Chinese language

English language

Spanish language

Brukštelk žinutę