Komiksų parduotuvės

Įsivaizduokite. Atsisėdate į patogų fotelį, užsisakote kavos. Pasiimate komiksų knygą, vartote. Tuo metu visai netoli nuo jūsų koks nors komiksų kūrėjas kuria naują puslapį ir pasirašinėja savo komiksus. Jums patinka jūsų vartoma knyga, todėl nusprendžiate ją nusipirkti.

Ar norėtumėte, jog tokia komiksų parduotuvė egzistuotų Lietuvoje?

Kiek anksčiau kalbėjau apie Lietuvos komiksų kultūrą, tačiau iš tiesų aš norėjau pakalbėti apie komiksų parduotuves.

Viena komiksų e-parduotuvė atsidarė su dideliu triukšmu (sąlyginai) ir po pusmečio numirė, tačiau dar nespėjus ataušti šios lavonui atsidarė kita. Nuostabu, jog yra žmonių, kurie nebijo merkti pinigus į balą ir daužyti galvą į sieną, aš jiems visiems nuoširdžiai linkiu atkaklumo ir sėkmės, tačiau manau, jog Lietuvoje komiksų parduotuvės ypač internetinėje erdvėje neturi ateities. Čia susideda keletas faktorių, pakalbėkime apie juos visus iš eilės.

Pirmiausiai yra tai kaip žmonės perka knygas. Labai retai kada žmonės ateina į knygą norėdami įsigyti vieną konkrečią knygą, jie dažniausiai ateina su mintimi, kad nori įsigyti naują detektyvą. Todėl jie nueina į detektyvų skyrių ir pavarto vieną, kitą, trečią knygą. Paskaito atsitiktinį puslapį, kad pajustų nuotaiką ir t.t. Tai yra visų e-knygynų problema, tiesa, jinai buvo išspręsta ir čia reiktų mokytis iš Amazon. Jie įdėjo galimybę peržiūrėti dalį knygos, deja, lietuviškos komiksų e-parduotuvės šitos galimybės nepasiūlė.

Antras aspektas yra kultūra, kurios kaip aš minėjau nėra. Mes nesame pratę eiti apsirengę Spiderman kostiumais žiūrėti naujo Spiderman filmo kine. Ir nors galima rasti nusipirkti bliuzonų ar marškinėlių su Batman logotipu, žmonių nešiojančių tokius drabužius nesutiksite daug. Galbūt tik vieną... per.... dešimt metų?

Kodėl Lietuvoje buvo bandoma leisti būtent Simpsonų žurnalą? Kodėl maximų žaislų skyriai užkišti niekučiais su Ben10 atributika? Tikrai ne todėl, kad jie yra populiarūs JAV ar kurioje nors kitoje pasaulio šalyje, todėl kad šiuos serialus rodo lietuviškos televizijos. Žmonės perka, tai ką žino, o kiek žmonių yra girdėję apie Scion arba Mystic? Vienetai, tik dideli komiksų fanai.

Čia mes matome kitą problemą: kodėl didieji fanai turėtų pirkti būtent iš šitos parduotuvės, o ne iš tos, kurie jie pirko visą laiką?

Palikime didžiuosius fanus ramybėje ir susitelkime prie neišmanančių žmonių. Žmogus ateina į komiksų parduotuvę ir mato jog tam tikro komikso yra dešimt žurnalų (jeigu ne daugiau). Klausimas: ar jis pirks? Pabandykim pasekti žmogaus logiką. Jeigu aš nusiperku šitą ir man patinka, tuomet reikia nusipirkti ir likusius devynis. Padauginam vieneto kainą iš dešimties... Aha... tai yra daugiau išlaidų, nei aš galiu sau leisti, todėl nepirksiu nei vieno. Manote žmonės mąsto ne taip? Žmonės gąsdina dideli skaičiai: didelės kainos, storos knygos, didelis serijų/numerių skaičius... Pratęskite patys.

Trečias aspektas, e-knygynai yra tik perpardavinėtojai nekuriantys jokios pridėtinės vertės. Ką aš noriu pasakyti, jog jie neverčia komiksų į lietuvių kalbą. Ar komiksai išversti į lietuvių kalbą būtų geresni? Nežinau, bet tai būtų kitoks produktas nei Amazon. Nu ir kas, kad svetainės adresas baigiasi taškas LT, nu ir kas, kad svetainėje viskas yra lietuvių kalba. Pats produktas yra identiškas tūkstantiems angliškų parduotuvių. Galbūt jie vieninteliai Lietuvoje, bet jie konkuruoja su visomis internetinėmis pasaulio parduotuvėmis.

Taigi, galiausiai viskas susiveda į kainą. Ir kaina yra ne komikso knygutės kaina, bet komikso knygutės kaina plus pristatymo kaina. Pasiūlęs mažiausią laimi.

Dabar kai supratome kaip viskas yra blogai, pereikime prie antros dalies: ar galima ką nors padaryti?

Atsakymas – taip, bet tai kainuoja labai daug laiko ir šiek tiek pinigų.

Pradėkim nuo labai paprasto dalyko. Savaitgalio komiksų skaitymai. Organizuojamas susitikimas jaukioje vietoje, parduotuvės savininkai atsineša keletą komiksų pavartymui. Žmonės paskaito, jeigu susižavi nusiperka. Kad įvykdyti apmokėjimus rekomenduočiau kartu su knygutėmis taip pat atsinešti ir iPad su internetu.

Kitas, gerokai sudėtingesnis dalykas yra kurti papildomą pridėtinę vertę. Pavyzdžiui knygynas paskelbia, jog sekantys šimtas pirkėjų gaus Keturkampio Apskritimo knygų žymeklius. Aš, aišku, apsidžiaugiu ir apie tokią akciją pranešu savo socialiniam tinklui (t. y. twitter, facebook, šios svetainės skaitytojams), kurį sudaro maždaug pora šimtų žmonių. Kiek žmonių pirktų? Būkim sąžiningi neturiu supratimo, bet manyčiau, jog tikėtis dešimt procentų būtų labai optimistiška. Būkim pesimistai sakykim tik vienas procentas. Ne kažką ar ne? O jeigu susitartu ne su manim, o su kuo nors kitu, kurio tinklas yra tūkstantis ar net dešimt tūkstančių žmonių, kaip tuomet? Tas vienas procentas atrodo labai viliojančiai ar ne?

Nebūtinai daryti knygų žymeklius, galima rinktis: atvirukus, palinkėjimus, autografus, plakatus... pasitelkite fantaziją...

Toks bendradarbiavimas turi dvigubą naudą, visų pirma autorius paskleidžia informacija apie parduotuvę savo tinkle, prie kurio kitais būdais prieiti gali būti sunku. Antra, kiekvienas autorius turi paprastai turi bent keletą hardcore fanų, kurie nupirktų viską kas su juo susiję ir tik todėl kad su juo susiję.

Trečia idėja yra šiek tiek nusikalstama, ta prasme, jog jinai pažeidžia keletą įstatymų, bet vis tiek išklausykite mane. Įsivaizduokite, jog po mėnesio Lietuvos kinuose pradedamos rodyti naujas Batman (ar kito komiksų veikėjo filmas). Reikia pagaminti QR kodų lipdukus iš nuorodų vedančių tiksliai į to veikėjo komiksus parduotuvėje. Po to tuos lipdukus užklijuoti ant visų Batman filmo plakatų, kuriuos tik galima pamatyti mieste (čia nusikalstama dalis, už kuria policija, jeigu pagaus, gali bausti). Tarkim plakatai yra stotelėje, koks studentas laukia autobuso ir nuobodžiauja, žiūri QR kodas, kodėl nepatikrinus kur jis veda?

Aišku tą patį galima padaryti ir legaliai, susitarus su filmo platintojais arba kino teatrais, bet kad toks susitarimas pavyktų reikia arba turėti pinigų, arba labai kietus kiaušus.

Ir galiausiai reikia būti matomiems. Vyksta kokios nors komiksų dirbtuvės? Puiku, reklaminė maikutė ant viršaus, pora komiksų į rankinuką ir einam dalyvauti. Aišku, tik būti yra geriau nei iš viso nebūti, bet susipažinti su žmonėmis ir parodyti jiems parduodamus komiksus dar geriau, juk kažkuria prasme tai yra tikslinė auditorija.

Tai tiek minčių komiksų tematika kol kas.

Brukštelk žinutę