Kur jūsų fantazijos riba?

Turbūt visi esate girdėję posakį – ir dangus neriba. Tačiau ar šis posakis galioja kai kalbame apie jūsų fantaziją? Taip, vieni žmonės turi lakesnę vaizduotę nei kiti. Ir dar kartą - taip, vaizduotę galima lavinti. 

Apie vaizduotės lavinimą galėsim padiskutuoti ateityje, o šiandien man daug įdomiau būtų sužinoti, kur ta fantazijos riba.

Pradėsiu nuo labai paprasto klausimo: ar dažnai svajojate apie ateitį? Tos svajonės tik abstrakti vizija apie geresnį rytojų ar jos yra apie konkrečius įvykius/žmones/vietas? 

Ar mano klausimai jūsų netrikdo? Jeigu ne skaitykit toliau, noriu pasiūlyti nedidelį žaidimą. Būtų gerai, jeigu dabar nustotumėte kramtyti ir pašalintumėte visus trukdžius. Taip pat pasistengtumėte atsipalaiduoti (tikiuosi, jog skaitote ne darbo metu).

Užsimerkite ir pabandykite įsivaizduoti saulėlydį prie jūros. 

Užteks skaityti, pafantazuokite, kokį saulėlydį norėtumėte pamatyti?

Saulėlydis.

Jūra. 

Kaip sekasi?

Jau pavyko?

Gerai tuomet aš turiu jums keletą klausimų. Saulė buvo raudona ar oranžinė? Jūra buvo šviesiai ar tamsiai mėlyna? Ar jūra bangavo? Ar dangus buvo debesuotas? Pajūris buvo smėlėtas ar akmenuotas? Tai buvo Palanga? Jūs buvote vietas ar su kažkuo? Jūs stovėjote ar sėdėjote? Ar žuvėdros skraidė? Ar matėte baltą jachtą plaukiančią tolumoje? Ir paskutinis klausimas: kiek valandų rodė jūsų rankinis laikrodis? Vieni žmonės galėjo atsakyti į daugiau, klausimų kiti – į mažiau. Man turbūt pats įdomiausias būtų atsakymas į klausimą: ar tai buvo tiesiog saulėlydis kaip paveikslas, ar tai buvo veiksmo vieta, kurioje jūs dalyvavote?

Kai jūs fantazavote apie saulėlydį prie jūros, tai greičiau tai buvo ne svajonė, o prisiminimas. Taip prisiminimas, paskutinio jūsų matyto saulėlydžio prie jūros, arba paskutinio paveikslėlio (nuotraukos) matytos su saulėlydžiu. Tačiau daug įdomesnis dalykas pradėjo darytis, kai jūs pradėjote skaityti klausimus. Tuomet jūs dar sykį sukurdavote vaizdą galvoje ir jis pasikeisdavo. Staiga naujame vaizde atsirado debesys, jūra pradėjo banguoti, atsirado jachta. Beje, kokios spalvos buvo jachta? (Tikrai?) Kiek iš jūsų buvo tokie smulkmeniški, kad galvodami apie saulėlydį pagalvojo apie laikrodį? Manyčiau nei vienas. Tačiau kai perskaitėte klausimą, apie kokį laikrodį pagalvojote? O gal norėjote užduoti man klausimą: koks dar po velniais laikrodis?

Gerai, pereikime prie antros užduoties. Šiandien aš pasiryžęs kaip reikiant pakankinti jūsų fantaziją. 

Pasirengę? Įsivaizduokite, kad jūs Marse stebite Žemę.

Dar kartą atsipalaiduokite, užsimerkite ir įsivaizduokite Marsą.

Marsas.

Žemė.

Marsas.

Kaip sekasi?

Jau sufantazavote?

Gerai. Štai jums nauja klausimų grupė. Ar Marsas buvo raudonas? Ar kur nors aplinkui buvo raudoni kalnai? Ar kur nors netoli nesiautė nedidelis raudonas uraganas? Ar Žemės didesnioji dalis buvo mėlyna? Ar matėte mėnulį? Ar matėte Saulę? Ar matėte žvaigždes? Dangus buvo juodas, raudonas ar mėlynas? Ar jūs buvote su skafandru? Ar jus sėdėjote ant marsaeigio? O gal jūs sėdėjote kokioje nors Marso observatorijoje? Kokie tai buvo metai? Ar tai buvo netolima ateitis? Koks buvo technologinis išsivystimas? 

Skirtumas tarp saulėlydžio ir Marso yra tas, kad saulėlydį, blogiausiu atveju per televizorių, bet mes visi esame matę, tačiau Marse nei vienas iš mūsų nėra buvęs. Taigi fantazuodami apie Marsą, mes visi daugiau mažiau galvojame apie tą patį. Tą nuomonę mes visi susidarėme iš įvairių mokslininkų viešais kanalais pateiktų nuotraukų bei fantastinių romanų. Todėl visi galvojame apie raudoną Marsą, apie mėlyną Žemę. Jeigu kas nors sugalvojo ne raudoną Marsą, o pavyzdžiui žalią, tai su tokiu žmogum norėčiau susipažinti. Vis tik netikiu, jog toks atsirastų. Kadangi tai buvo nepirmas jūsų pratimas, tai galbūt kai kas iš jūsų pagalvojo ir apie daugiau detalių pvz. skafandrą. Vėl gi turbūt ne visi. 

Dar nepavargote? Aš norėčiau jums duoti paskutinę užduoti.

Įsivaizduokite, kad jūs stovite Pluto planetos paviršiuje.

Atsipalaiduokite.

Užsimerkite.

Pluto.

Galvokite apie Pluto. 

Kaip sekasi?

Ar jau pabuvojote Pluto?

Paskutinė serija klausimų. Pluto akmeninė planeta ar dujinė? Kokia Pluto spalva: juoda, mėlyna, balta? Ką jūs veikėte toje planetoje? Ar stebėjote dangų? Ar matėte žvaigždes? Ar matėte Žemę? Ar Pluto auga medžiai? Ar Pluto yra kalnai? Kiek ateivių buvo kartu su jumis?

Taigi, kokie rezultatai? Saulėlydį esame matę mes visi, ir visi esame matę jį skirtingą. Todėl kiekvienas iš mūsų jį įsivaizduos vis kitaip. Marso neesame matę nei vienas, tačiau masinės informacijos priemonės pateikia pakankamai daug informacijos apie šią planetą ir todėl daugiau ar mažiau mes visi ją įsivaizduojam vienodai. Tačiau apie Pluto mes nežinome nieko. Labai sunku įsivaizduoti detaliai tai apie ką nieko nežinai. Prisipažinsiu man ir klausimus sugalvoti buvo sunkiausia, nes tai per daug neapibrėžta situacija, kiekvienas iš jūsų gali sufantazuoti radikaliai skirtingus variantas, ir aš su savo klausimais šaučiau visiškai pro šalį. Koks tas Pluto yra grynai tik jūsų fantazijos vaisius.  

Turbūt jau supratote, jog svajonės, fantazijos, vizijos lengvai ir noriai pasiduoda ta kryptimi, su kuo susiduriame pakankamai dažnai ir jos gali būti gana detalios. Daug sunkiau įsivaizduoti tai ko neesi matęs. Mūsų aplinka, domėjimosi sritys, patirtis riboja mūsų fantazija? Turbūt, kad taip.

Brukštelk žinutę