Kūrybiškas mąstymas

Aš savo CV esu įrašęs: Ekspromtu pasakoju įtikinimas istorijas ir jeigu darbdavys moka skaityti, tai perskaitęs mano CV iki galo, visuomet užkliūna už to sakinio tarsi už nematomo laiptelio. 

Tuomet jis pakelia savo galvą ir protingo spanieliaus žvilgsniu nužvelgęs mane taria mirtiną frazę: Papasakok man ką nors. Tuomet stoja penkių minučių nejauki tyla, kurios nedrumsčia net musių zyzimas. Galiausiai tylą ten man nutraukti klausimu: Ką jūs norėtumėte išgirsti? Po ilgo apmąstymo, dėl kurio kaktoje atsiranda kankinančios raukšlės - požymis, jog čeinykas neverda, darbdavys pasiduoda: Nežinau, ką nors...

Labai dažnai žmonės mano, jog kūrybiškumas yra galėjimas iš nieko sukurti kažką. Tik Dievas (arba Didysis Sprogimas, jeigu jūs ateistas) sukūrė mūsų visatą iš nieko. Visiem kitiem dalykams reikia kokio nors pagrindo, pradinės medžiagos. Pasaulyje nėra stebuklų ar magijos, taigi kūrybiškam mąstymui taip pat reikia kažkokio atspirties taško.

Negi jūs manote, kad aš sukūriau daugiau nei tūkstantį komiksų iš nieko? Nulį gali padauginti iš bet kokio skaičiaus vis tiek gausi nulį. O va jeigu pasakote sumuštinis, tuomet iš karto kylą klausimas: koks sumuštinis? Galbūt sumuštinis su rūkytų kumpiu? O gal sumuštinis su slyvų džemu? Jaučiate kaip procesas pajudėjo iš mirties taško?

Šiandien norėčiau pakalbėti apie kūrybiškumo metodus. Liaudiškai kalbant, pabandysiu atsakyti į klausimą: kaip kūrybiškumas veikia?

Evoliucija – tai kai sumuštinis tapo Big Mac‘u. Evoliucija, tai nedidelis idėjos patobulinimas, kartais net gi labai nereikšmingas, tačiau po daugybės evoliucijos žingsnių pirminė idėja gali pasikeisti neatpažįstamai.

Pavyzdžiui Ford T (1908 - 1927) buvo gaminamas tik juodas ir galėjo pasiekti maksimalų maždaug 70km/h greitį.

Ir Ferrari Enzo (2002) maksimalus greitis daugiau nei 350km/h, tačiau ar pasikeitė tik šitas vienintelis parametras?

Automobilis liko automobiliu, tačiau visų pasikeitimų turbūt nesugebėtų išvardinti niekas...

Sintezė – jeigu žmonės mėgsta Coca Cola ir sumuštinius, tai kodėl neatidarius greito maisto restorano? Sintezė – tai kai paimamos dvi idėjos ir iš jų gaunama trečia. Šiuo metu viską bandoma perkelti į kompiuterį/internetą. Pavyzdžiui popierinės knygos ir kompiuterio rezultatas - Kindle.

Revoliucija – jeigu sumuštinyje žmonėms labiausiai patinka vištienos filė, tai kam tuomet reikalinga duona?

KFC nusprendė, kad nereikalinga ir pristatė savo Double Down sumuštinį.

Revoliucija – tai kai idėja yra radikaliai priešinga viskam, kas buvo iki tol. Pavyzdžiui iki iPhone visi telefonai turėjo mygtukus, dabar vos ne kas antras praduodamas telefonas yra išmanusis su liečiamuoju ekranu.

Pritaikymas – senų sumuštinių duoną galima išdžiovinti ir pardavinėti kaip džiūvėsius. Pritaikymas – tai senos ir gerai žinomos idėjos pritaikymas kitoje srityje. Vienoje Top Gear laidoje vedėjai iš priekinių automobilių sėdynių padarė fotelius.

Fokuso pakeitimas. Jeigu kalbininkai skaitytų šitą tekstą, tai dabar eitų pjautis venas, bet pakalbėkime apie Hot Dog‘us.

Pasirodo Hot Dog‘as yra visai ne tai apie ką aš maniau ilgą laiką. Hot Dog‘as yra paprasčiausia karšta sasyska. Šiuo patiekalu buvo pradėta prekiauti maždaug prieš pirmą pasaulinį karą JAV. Problema: žmogus paimdamas karštą sasyską į rankas, be jokios abejonės nusidegins pirštus. Taigi buvo sugalvotas sprendimas: duoti žmogui pirštinę, kuri apsaugo pirštus nuo nudegimo ir tik tuomet paduoti karštą sasyską. Bet čia atsirado kita problema, žmonės dažniausiai ir nueidavo su ta pirštine valgydami karštą sasyską, o pirštinės kainavo nepigiai. Tuomet buvo rastas kitas sprendimas – sasyska imta patiekti ant bulkos, lietuviškai turbūt tas dalykas vadintųsi raguoliu?

Šitame pavyzdyje labai svarbu užduoti teisingus klausimus. Pardavėjai galėjo užduoti klausimą: ką daryti, kad pirkėjai neišeitų su pirštinėmis ir rasti sprendimą – pririšti pirštines už virvutės. Bet tikroji problema yra: ką daryti, kad pirkėjai neapsidegintų pirštų? Labai dažnai pasaulyje sprendžiant problemas užduodami neteisingi klausimai, tuomet atsiradę sprendimai gali sukelti nepatogumų visiems žmonėms.

Fokuso pakeitimas – tai pabandymas spręsti ne dabar esančią problemą, bet pažiūrėjimas į viską giliau, iš kitos pusės.

Kokius pavyzdžius galėtumėte sugalvoti mano paminėtiems kūrybiškumo metodams iliustruoti? Galbūt kokio nors metodo nepaminėjau?

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)