Kūrybiškumo mygtuks
Ar norėtumėte turėti mygtuką, kuris galėtų įjungti ir išjungti kūrybiškumą? Tokį patį kaip šviesos jungtukas. Reikia – įjungi kūrybiškumą. Nereikia – išjungti. Super patogus dalykas būtų ar ne?
Paskutiniu metu darbe gaunu velnių, kad nepadariau vieno ar kito dalyko arba, kad padariau ne taip gerai kaip derėtų. Tai mane prigavo netikėtai, todėl apsvarsčiau susidariusią situaciją ir priėjau išvados – aš darbe nemąstau. Aš ne tik išjungiu kūrybiškumą aš apskritai išjungiu protą. Kodėl? Atsakymas labai paprastas. Įsivaizduokite, kad aš turiu 10 užduočių, kiekvienai užduočiai padaryti reikia 1 valandos, nedidelė smulkmena – darbo diena trunka 8 valandas. Dažniausiai aš sugebu padaryti 9 užduotis iš 10. Kaip? Optimizuodamas darymo laikus ir nukirsdamas kampus ten kur galiu. Aš dirbu kaip proxy serveris: informacija kuri atėjo iki manęs yra perduodama toliau. Jeigu yra kažkas ką reikia padaryti ir atrodo savaime suprantama arba suprantama tarp eilučių šefui aš nepadariau, nes... Aš neturiu laiko kada mąstyti, filosofuoti, skaityti tarp eilučių, man reikia padaryti dešimties valandų darbą per aštuonias. Mąstymas deja atimtų iš manęs per daug laiko.
Ir jeigu kas nors galvoja, kad mano darbas yra klijuoti kainas maximoje ant produktų, aš turiu jus nuvilti. Mano darbas yra bendrauti su klientais ir taip, aš tą darau nemąstydamas. Aš galėčiau pripažinti, kad tai yra blogai, bet neturiu tam laiko.
Taigi, kūrybiškumą, apskritai protą, galima išjungti. Ar galima kūrybiškumą įjungti?
Pradėkim galbūt nuo kiek toliau: kas yra kūrybiškumas?
Jei paklausite Wikipedijos, tai pasikišite peilį sau po kaklu, nes ten pavartoti tokie žodžiai: sugebėjimas kelti naujas idėjas, mąstyti savarankiškai, nestereotipiškai, greitai orientuotis sudėtingoje situacijoje, lengvai ir netipiškai spręsti.
Aš jums pasiūlysiu žymiai geresnį kūrybiškumo apibrėžimą: tai įgūdis sujungti du taškus, objektus, temas, idėjas.
Visų pirma tai yra ne talentas, su juo negimstama, tai yra įgūdis, kas reiškia, jog jį galima lavinti ir kuo daugiau lavini tuo stipresnis esi.
Antra tai yra įgūdis sujungti. Niekas iš oro negali išspausti šūdo. Net Jėzus vyno neištraukė iš niekur, o pasinaudojo vandeniu. Tik filosofai gali kalbėti apie absoliučią nebūtį. Norėdamas kažką sukurti, turi paimti kažkokią medžiagą ir ją panaudoti. Kaip panaudoti tai jau tavo reikalas. Vienas variantas būtų paimti dvi teorijas ir jų pagrindų sukurti kitą, kitas variantas būtų paimti teoriją ir pritaikyti ją visai kitoje srityje.
Gutenbergas sujungė vyno spaudimo stakles ir pinigų kalimo mašiną šitaip sukurdamas galimybę greitai ir lengvai spausdinti knygas. Šie principai nepasikeitė per amžius. Henris Fordas revoliucionavo automobilių kūrimą pritaikęs konvejerio principą, kurį pamatė mėsos fabrike. Du klasikiniai pavyzdžiai parodantys kaip vyksta inovacijos. Aišku, nevisos idėjos yra geros. Seniau tarpmiestinis susisiekimas buvo vykdomas karietomis, prabangios vietos būdavo karietos viduje, o ant stogo važiuodavo vargšai. Atsiradus traukiniams buvo pritaikytas tas pats principas, tačiau paaiškėjo, jog tai labai pavojinga ir važiuojant greitai posūkiuose žmonės nulėkdavo nuo stogų ir užsimušdavo. Tiesa, Indijoje vis dar galima pamatyti žmonių ant traukinių stogų, bet daugiau niekur pasaulyje.
Kažkas yra pasakęs, jog menininkas yra kaip kempinė, prieš pradėdamas kurti jis sugeria visą aplinką. Jeigu nori būti kūrybingas – turi būti smalsus. Jeigu domiesi viskuo, tau nereikės stengtis, taškai, idėjos, daiktai susijungs patys ir beliks tik įgyvendinti. Dabar, kai yra internetas, niekas neriboja kuo tu gali domėtis, tačiau yra nedidelė problema... Internete tiek daug dalykų, kurie atrajoja tas pačias idėjas (katinų nuotraukos), jog sunku surasti ką nors kas tikrai būtų verta tavo dėmesio. Kita vertus net skirtum savo visą laiką tik vertiems tavo dėmesio dalykams tau neužtektų gyvenimo viską perskaityti, peržiūrėti, perklausyti.
Nebijok, kaip ir visur, čia galima nukirsti kampus.
Kaip tai padaryti? Bendrauti su žmonėmis. Aš asmeniškai nekenčiu pokalbių kaip tau sekasi, nes jie yra apie nieką ir nesukuria jokios pridėtinės vertės. Tačiau pokalbiai apie tai kas žmogui įdomu, apie žmogaus hobius viską pakelia į aukštesnį lygį. Jeigu koks nors žmogus domisi tarkim kojinių mezgimu, jis žino visą istoriją, visus raštus, visus mezgimo būdus. Domėdamasis jis praleido ne vieną savaitę ar net ne vienerius metus, tačiau per valandą jis tau gali papasakoti viską kas svarbiausia, taip sutaupydamas tau neįtikėtinai daug laiko. Turėdami tinklą žmonių su skirtingomis aistromis tu niekada nepristigsi pagrindo savo kūrybiškumui.
Pradėjau šį tekstą kalbėdamas apie save ir pabaigsiu taip pat kalbėdamas apie save. Žinote, koks geriausias būdas kurti tokius komiksus kaip aš? Jau turėtumėte atspėti – tai bendrauti su žmonėmis. Aišku, mano atveju nereikia kažkokių specifinių žinių ir pokalbiai apie nieką gali būti naudingi. Kalbi su žmogumi apie tai kas įvyko pas jį praėjusią savaitę ar mėnesį ir dzin – komikso idėja. Te reikia nepamiršti iki grįžimo namo.
Aišku, būdamas sąžiningu, turiu pripažinti, jog tai ne vienintelis būdas. Kadangi, man ne dešimt metų, tai idėjų aš galiu pasisemti iš savo patirties. Tačiau šis būdas yra kelis kartus sunkesnis.
Norėdami būti kūrybingi bendraukite su žmonėmis arba patirkite. Teoriškai metams bėgant kiekvienas iš mūsų turėtų tapti kūribiškesniu, bet taip nėra... Nes kartais... Tenka pripažinti jog mūsų gyvenimas yra žiauriai nuobodus. Kol negali nurimti – gali kurti, kartais tai yra labai sunku, mūsų visuomenė neuorientuota į kūrybiškumą. Jei į ką jinai orientuota – tai į paklusnumą.
Jeigu mūsų visų tikslas yra surasti savo vietą gyvenime, tuomet galima sakyti, jog tai tikslas numirti, bent jau kūrybine prasme.
Norite būti kūrybingi ar gyventi ramiai?