Mandagumo ritualų įkaitai

Sėdžiu ir žiūriu kaip motina ruošia vaišias svečiams. Tokie ten ir svečiai, tiesiog keletas žmonių užsuks 15 minučių. Deja, šiuo atveju supantis mane žmonės mandagumo įkaitai.

Kai žmonės laukia svečių pirmiausiai susitvarko kambarius, nusivalo dulkės net iš tų vietų kur taip lengvai nepasieksi. Išblizgina taureles. Nusiperka vaišių, gėrimų. Padengia stalą... Sutinku, kad tokius ritualus reikia atlikti, kai lauki senai matytų draugų, ar bendradarbių, su kuriais žadi prasėdėti namuose bent pora valandų kabėdamas apie nieką. Tačiau, kaip tuomet, kai užsuka tik trumpam tarkim tik paimti kelis daiktus? Šito aš nesuprantu.

Ateina svečiai, bet jie irgi mandagumo įkaitai. Šeimininkė pirmiausiai nusiveda svečius į kambarį, po to pasiūlo pasivaišinti. Svečiai būdami kultūringi, kategoriškai atsisako. Po kiek laiko šeimininkė pasiūlo dar kartą, tačiau mandagumas iš svečių reikalauja dar sykį atsisakyti, tik šį kartą ne taip kategoriškai. Šeimininkė siūlo trečią kartą ir dabar jau svečiai privalo nusileisti, tačiau be abejonės jie sutinka „tik paragauti“. Svečiai negali pasirodyti, išbadėję ar nekultūringi, ir visiškai nesvarbu jie alkani ar sotus, visiškai nesvarbu ką jie mąsto, tokios yra ritualo taisyklės, abi pusės turi kalbėti savo žodžius pagal per daug metų nusistovėjusi scenarijų perduodama iš kartos į kartą.

Svečiai išeina. Ant stalo lieka neišgerta kava/arbata, sumuštiniai (šaltas patiekalas), saldainiai. Visa tai tenka nurašyti į nuostolius, arba kaip išsireikštų mūsų valstybės vyrai į reprezentacines išlaidas. Aišku, ne viskas yra taip blogai kaip aš sakau, tuos pačius saldainius galima padėti ant stalo dar kartą atėjus kitiems svečiams ir dar kartą, ir dar kartą... kol nesibaigs garantinis terminas...

Klausimas: kiek mandagumo/kultūringumo reikia parodyti pas tave užsukusiems žmonės? Ar būtina visiems ir visada demonstruoti savo vaišingumą? Kiek patiekalų/saldumynų/vaisių/gėrimų prikrauti ant stalo?

Brukštelk žinutę