Motyvacija: pyragas ar botagas?

 

Anksčiau aš skundžiausi, kad kai kurie žmonės nemoka motyvuoti. Pasirodo aš klydau. Na... klydau tik iš dalies, nes kaip ir visi žmonės apie viską sprendžiau iš savo pozicijų.

Visai nesenai sužinojau, jog yra keturi žmonių tipai, jie susidaro sujungus dvi asmeninių savybių grupes, kurias ir norėčiau pristatyti.

Pirmoji grupė.

Bėgliai – visuomet bėga nuo problemų. Jie nepajudins nei piršto, jeigu aplinkybės nekels grėsmės, jų gyvybėms arba komfortui. Niekada nemaniau, kad ką nors gali motyvuoti problemos arba grąsinimai, tačiau būtent taip reikia motyvuoti bėglius. Paimkime paprastą pavyzdį: reikia susitvarkyti kambarį. Norėdami motyvuoti bėglį turėtumėte pasakyti kažką tokio: „Jeigu nesusitvarkysi kambario, jame prisikaups daug dulkių, maisto trupinių, todėl atsikraustys gyventi tarakonai ir vorai. Juk tu bijai vorų.“ arba „Jeigu nesusitvarkysi kambario, tai šiemet pas tave neateis Senis Šaltis.“. Jeigu man kas nors ką nors panašaus pasakytų, tai į pirmą teiginį mano atsakymas būtų: „Gerai, pažiūrim kaip atsikraustys tarakonai.“, į antrą „Taip jam ir reikia, pats kaltas.“. Ką gi, aš visai nesenai sužinojau, apie tokius žmones ir kol kas jų nesupratu.

Alpinistai – visuomet kopia į sėkmės viršukalnę. Kitaip sakant, parodyk žvaigždę ir pabandysiu ją nuskinti. Tokius žmones darbui gali motyvuoti, ne problemos, bet galimybės pasiekti kažką aukštesnio, kažką nepaprasto. Nelabai sugalvoju, kokios supergalimybės, gali atsiverti sutvarkius kambarį, todėl paimkim kitą pavyzdį, kodėl reikia sukurti populiarų tinklapį: „Jeigu tu sukursi populiarų bei įdomų tinklalapį ir reguliariai jį atnaujinsi, tai sulauksi daug lankytojų, galėsi iš puslapio užsidirbti, sulauksi darbo pasiūlymų, tavo straipsnius norės publikuoti kiti portalai bei žurnalai ir netgi gali gauti apdovanojimų.“ Kaip tokia motyvacija?

Antroji grupė

Norėdamas apibūdinti antrą grupę pasinaudosiu dviem skambiais žodžiais: intravertai, ekstravertai. Nežinau ar tikroji jų prasmė tikslai tiks tam ką aš noriu pasakyti, galbūt geriau būtų naudoki kokius nors lietuviškus tarkim: vidinukai, kieminukai?

Intravertai, arba kitaip vidinukai, tai žmonės, kurie viską sprendžia savo viduje. Jie privalo priimti sprendimą patys, prieš tai pasitarę spėkit su kuo? Savaime aišku pačiu savimi. Taigi, jeigu norite, kad toks žmogus, padarytų tai ką jūs norite, nesakykite jam ką daryti, palikite laisvę apsispręsti pačiam. Tokiu atveju geriausiai sakyti: panašioje situacijoje aš pasielgiau, taip ir taip, bet tu pats geriau žinai, ką daryti. Jeigu vėl prisiminsim pavyzdį su kambario tvarkymu tai: „Kai tvarkau kambarį aš pirmiausiai nusivalau dulkes nuo sekcijos ir palangių, po to išsiblizginu langus, o galiausiai išsisiurbiu kilimą, na bet ką aš čia aiškinu, čia juk tavo kambarys, tu turi tvarkytis pats“.

Ekstravertai arba kieminukai(nuo žodžio kiemas (praxadnoj dvor)), tai žmonės, kurie linkę bendrauti ir prieš kažką padarydami mėgsta išklausyti gausybę patarimų. Kitaip sakant, neleiskit jiems spręsti, nes atsakymo galite ne tik jūs, bet ir jūsų vaikai nesulaukti. Jeigu jūs pasakysite: “Pirmiausiai nusivalyk dulkes nuo sekcijos, o po to išsisiurbk kilimą“, tuomet galite tikėtis rezultatų ir gana greitai.

Taigi sudėliojus visus į manomus variantus gauname keturias žmonių grupes, kurias savaime suprantama reikia motyvuoti skirtingai. Jeigu paimsime ekstravertą bėgiką, tuomet norėdami, kad jis susitvarkytų kambarį turėtume sakyti kažką tokio: „Jeigu nesusidėsi žaislų į vietą, tai naktį eidamas į tualetą, užkliūsi, pargriūsi ir susilaužysi koją. Juk tu tikrai nenori mėnesį gulėti su gipsu? Na gerai, kamuolius sudėk į pintinę, o mašinėles į stalčių.“

Koks esu aš? Kaip jau supratote, jeigu kas nors man pasako, kad turėsiu problemų, aš atsakau: „gerai pažiūrim“, taigi aš alpinistas. Aš taip pat mielai išklausau visų patarimų, kuriuos man žmonės siūlo, tačiau vis tiek po to darau taip kaip noriu. Kad aš paklausyčiau žmogaus patarimo, aš privalau jį gerbti, man visiškai švilpt ant jo amžiaus, šeimyninės padėties, statuso visuomenėje, jis gali būti ir Lietuvos respublikos prezidentas, bet jeigu aš manau, jog jis tapšnojo, man jo patarimas po dvylikos ir pasielgsiu priešingai. Supratot kur lenkiu?

O kokie žmonės esate jūs?

PS. Yra du dalykai, kurie gali priversti žmones pasielgti ne taip kaip tikėjotės: aplinkybės ir baimė. Iš principo vienas. Baimė.

Brukštelk žinutę