Planuojam nesėkmę
Šiandien nusprendžiau pafilosofuoti apie freelancer‘io gyvenimą. Freelancer‘is - tai laisvai samdomas darbuotojas vykdantis įvairius projektus, liaudiškai sakant „užsiimantis chaltūra“. Kas mane paskatino tokiom filosofinėm mintim? Daugelis žmonių nesupranta, kokia man nauda iš šio puslapio populiarumo, trumpas atsakymas – tai leidžia gauti įvairiausių darbo (ir ne tik) pasiūlymų. Kartais būna juokinga, kartais graudu, o kartais atrodo, kad pasaulis yra pamišęs...
Visai nesenai atėjo pasiūlymas padaryti nesudėtingą sistemėlę, kokių prikurta jau yra šimtai, bet labiausiai nustebino, jog žmogus nesisumulkino su pinigais: pasiūlė tiek kiek dar neesu laikęs rankose (na gerai, vienoje rankoje, bet kreditinės kortelės nesiskaito, kalbu apie grynuosius). Vis tik nemanau, kad tas pasiūlymas turi perspektyvų. Ką gi planuokim nesėkmę.
Bandysiu kalbėti kiek bendriau, kadangi gyvenimas pilnas įvairiausių dalykų, ir tas kuris nepatyrė nei vienos nesėkmės matyt nieko nedarė. Kodėl žlunga projektai?
Kažkada visi buvome vaikai ir manėme, jog galima sukurti bet ką - nors ir Doom10 ar Fourth life, bet buvome pakankamai protingi ir supratome, jog vieni to nepadarysim ir praėjom ieškoti komandos. Bet greitai buvom pasodinti į vietą, be pinigų niekas nieko nenori kurti (koks žiaurus tas pasaulis!), valgyti norisi visiems. Tačiau iš tiesų ne piniguose esmė (beveik ne piniguose), nes dažniausiai visi projektai žlunga dėl tų pačių priežasčių nepriklausomai nuo to, kokie turtingi užsakovai.
Dabar madinga kurti internetinius puslapius ir tą nori daryti visi. Teko skaityti viename forume tokia žinutę „noriu sukurti internetinį puslapį, duokit idėją apie ką puslapio reikia“. Tie kas lyg ir moka kurti neturi idėjų, tiek kas nemoka... Tie kas nemoka moka, už tai kad sukurtų jų idėjas.
Kai kuriems pinigai plėšo kišenes, kai kurie mano, jog turi daug super stebuklingų idėjų. Iš pradžių sako, kad turi dvi idėjas, todėl nori rimtai bendradarbiauti, jeigu gerai įgyvendinsi vieną, tai leis realizuoti kitą. Kai pradedi po truputį kalbėtis, ką reikia padaryti, staiga pasirodo, kad jis jau turi ne dvi idėjas bet 4, po kiek laiko 6 ir taip idėjų skaičius auga kaip ant mielių. Freelancer‘io svajonė, nenutrūkstamas pinigų srautas? Ne. Tokie projektai pasmerkti žlugti, nes pinigų maišas pamirštą esminį dalyką, kai puslapis sukurtas tai tik gyvenimo pradžia. Po to jį reikia dar kažkam administruoti, atnaujinti, tobulinti... Ar kas nors galite pasakyti nors vieną saitą, kuris nėra atnaujinamas, bet turi didžiulį populiarumą. 15 minučių populiarumą padaryti lengva, bet kaip jį išlaikyti? Net jeigu puslapyje pririnksite daug žaidimų, vis tiek jį reikės atnaujinti, pridėti naujų, nes žmonės išbandę visus žaidimus, daugiau į puslapį neužsuks. Ir vis tik aš žinau puslapį, kuris gali išlaikyti pastovų populiarumą ir jo nereikia atnaujinti, pašnibždėsiu jums tyliai į ausį: sapnininkas.
Kitas dalykas - idėjos. Patys turbūt suprantate, kad nedaug žmonių, turi originalių idėjų, dar mažiau originalių idėjų apie puslapius ypač tarp tų žmonių, kurie nemoka jų kurti. Tai kas ten per super 10 idėjų? Jokios jos ne super, tiesiog pamatė kokį nors anglišką saitą ir užsimanė, padaryti jo kopiją, identišką tik vietoj originalaus pavadinimo nori įrašyti savo vardą. Mano, kad jeigu originalas populiarus, tai ir klonas bus nemažiau populiarus. Deja, deja... Kaip manote, ar reikia lietuviško Digg klono?
Net jeigu žmonės nori daryti vieno ar kito dalyko kloną, jie iš tiesų nežino ko nori. Kai paklausi, ką reikia padaryti, kaip padaryti, jie atsako: „taip kaip ten, nueik ir pasižiūrėsi“. Jeigu tu nežinai, ko nori, tai kaip aš programuotojas galiu tai padaryti? Prašom man pateikti detalų raštišką paaiškinimą ką padaryti, o kaip spręsiu aš.
Ir rodos paskutinė priežastis, dėl kurios labai nustemba pinigų maišai – pinigai dar ne viskas. Dar reikia ir kažkokios motyvacinės priemonės (dar daugiau pinigų?). Jeigu užsakovas nesugeba aiškiai suformuluoti, ko nori, paglostyti, pagirti programuotojo, tai toli nevažiuos, nes tik blogas freelancer‘is turi tik vieną užsakymą. Reikia įrodyti, jog tu esi svarbesnis už kitus, nesvarbu, kad tu ne pirmas jam pasiūlei darbą. Dažnai tokiems, kurie nesugeba įrodyti, jog yra svarbūs, staiga dingsta entuziazmas ką nors daryti. Matyt, kartais sveikas protas pas juos irgi užeina pasisvečiuoti ir sako: „nelysk ten kur nieko neišmanai“. Taip ir dingsta užsakovai su nesibaigiančiomis savo idėjomis.
Gerai, išsikvėpiau, ar ką nors pamiršau pasakyti? Pridėkit..
Aš mielai apsiimčiau daryti projektus, bet jūs turite žinoti, ko tikslai norite, nes aš turiu ir savo idėjų.