Problemos su kosmoso operomis
Praėjusią savaitę dalinausi sąrašu serialų apie kosmosą. Šiandien norėčiau pakalbėti apie dalykus, kurie man labai kliūna, kai pamatau juos serialuose.
Miškas. Vienas iš dalykų, kuris mane labiausiai erzina, kai žiūri serialą apie kosmosą, fantastiką, ateitį: filmo personažai nusileidžia į planetą ir ta planeta yra tiesiog miškas… Dar blogiau, aišku, kai vietiniai gyvena viduramžiais. Jeigu aš norėčiau žiūrėti serialą, kurio veiksmas vyksta miške, žiūrėčiau Robinhudą.
Iš techninės pusės aš suprantu, kad filmuoti miške yra pigiau nei mieste ar bandyti sukurti skaitmeninę miesto projekciją. Šitoje vietoje knygos aiškiai laimi prieš serialus. Kol kas. Dabar, kai dirbtinis intelektas tobulėja ne dienomis, o valandomis, tikiuosi, kad ateityje serialai bet jau vizualiai bus geresni.
Deep Space Nine yra parodžiusi kelių skirtingų rasių namų planetas ir staigmena, tai nebuvo miškas, bet aš neturėčiau girti serialo už tai ką visi turėtų daryti.
Ateiviai yra žmonės. Žinote kuo Bajoran rasė skiriasi nuo žmonių? Jie nešioja auskarą ir turi spuogą ant nosės. Žinote kuo Trill skiriasi nuo žmonių? Jie turi dėmes ant kaklo. Teoriškai jie dar viduje turi kirminą, bet kirminas nesimato tai… Aš čia kalbu apie Star Trek ateivius ir tai tik keli pavyzdžiai. Pavyzdžių galima surasti iš visų serialų ir dar absurdiškesnių.
Kaip ir miško atveju (knygos laimi) suprantu, kad kostiumai ir specialieji efektai kainuoja ir tikiuosi, kad ateityje su dirbtinio intelekto pagalba tai bus išspręsta įdomiau.
Tai kad ateiviai yra žmonės kelia kitų problemų, kurios neturėtų būti problemos fantastiškuose filmuose. Kalbant labai tiesmukiškai ir labai rasistiškai Žemėje gyvena trijų spalvų žmonės: balti, geltoni ir rudi (atsiprašau už rasizmą). Ateiviai serialuose būna dviejų rūšių: mėlyni arba rudi ir balti (kiniečiai nėra populiarūs tarp amerikiečių filmų kūrėjų). Kodėl? Kodėl jeigu vienas ateivis bus baltos spalvos, tai kitas jo atstovas bus rudos spalvos, bet jeigu ateivis bus mėlynos spalvos, tai kitas jo atstovas irgi bus mėlynos spalvos? Kodėl odos įvairovė yra tik balta ir ruda, bet ne balta ir oranžinė? Kodėl tik mėlyna, o ne tamsiai mėlyna ir šviesiai mėlyna? Kodėl negali visa rasė būti tik tamsiaodžiai? Visi serialai priima logiką, kad ateivių planetose evoliucija buvo identiška Žemės arba jos visai nebuvo, todėl ateivių oda yra vienos spalvos. Kodėl nėra įdomesnių variantų? Fantastiniai serialai kuria ateivius, bet ateiviai yra tik žmonės… Tai yra nuobodu.
Viską ką pasakiau ankstesnėje pastraipoje kas nors palaikys rasizmu, bet viskas ko aš noriu, tai daugiau fantastikos kosmose.
Kodėl daugelis ateivių turi tik dvi lytis: vyrus ir moteris? Kodėl daugelyje rasių vyrai ir moterys skiriasi tuo moterys tam tikrose vietose turi du iškilimus, o vyrai jų neturi? Čia aš kalbu apie matomus dalykus, nes biologijos per televizorių neparodysi.
Kodėl nėra rasių, kurias sudaro trys individai arba dešimt? Kodėl nėra rasių hermafroditų? Kodėl nėra ateivių, kurie gali keisti savo lytį priklausomai nuo aplinkybių?
Seriale Andromeda galima pamatyti tikrai įdomių ateivių rasių, bet jie yra net neantraeiliai personažai, todėl pasirodo labai, labai retai.
Gravitacija ir deguonis. Tęsiant temą, kad visi ateiviai yra žmonės. Daugelis fantastinių serialų ignoruoja faktą, kad planetos turi skirtingą gravitaciją. Gravitacija tai toks dalykas, kuris priverčia obuolį nukristi mokslininkui ant galvos ir, jeigu kokioje nors planetoje obuoliai neauga, logiška daryti išvadą, kad gravitacijos jinai neturi.
Expanse serialas vienintelis, kurį žinau nepamiršta gravitacijos. Tiesa pasakius, vienas iš kankinimo būdų yra ne Žemėje gimusį žmogų atvežti į Žemę pajausti ką reiškia gravitacija.
Iš tiesų, aš nematau didelės problemos, kad gravitacija serialuose ignoruojama, nors kartais būtų įdomu, jeigu jinai egzistuotų.
Panašiai kaip apie gravitaciją galima kalbėti apie deguonį. Ateiviai nebūtinai turėtų kvėpuoti tik deguoniu arba kvėpuoti kitokiu santykiu t. y. mažiau/daugiau dėl ko seriale galėtų kilti papildomų komplikacijų. Aš manau, kad būtų įdomu pamatyti ateivius su akvariumais ant galvos. Tiesa pasakius, Babilon5 kosminėje stotyje buvo speciali sekcija ateiviams, kurie nekvėpuodavo deguoniu ir žmonės norėdami ten apsilankyti turėdavo apsirengti specialius kostiumus.
Taip pat Babilon5 seriale rasė Vorlon niekada neparodo savo fizinio kūno ir kai reikia keliauti jie atrodo kaip seifas. Visi žino, kad seifas nėra Vorlon forma ir ateivis slepiasi viduje, bet niekas jo nėra matęs.
Skafandrai. Tęsiant oro temą, kažkodėl žmonės kosminėse operose niekada nevilki skafandrų. Jeigu tai yra tiesiog eilinė diena skraidant po planetą, galbūt ir galėčiau pateisinti skafandrų nebuvimą, bet kaip tai pateisinti mūšio metu? Jeigu laivas bus pažeistas ir pradės leisti orą, tai žmonės žus, situacija būtų žymiai geresnė, jeigu visi dėvėtų skafandrus. Kalbame apie ateitį, taigi, skafandrai nebūtinai turi būti tokie masyvus ir neslankūs kaip dabartinių kosmonautų, ateities skafandrai galėtų būti kaip treningai, o šalmai kaip kapišonai, tik su stiklu.
Beje, leidžiantis į planetas irgi niekada nenaudojami skafandrai. Bet jeigu jų apskritai nėra laivuose, tai, aišku, kad ir planetose nėra kaip panaudoti.
Tarp rasiniai santykiai. Du skirtingų rasių atstovai įsimyli vienas kitą ir net gi susilaukia palikuonių. Ir tai ne išimtis, bet taisyklė visuose kosmoso operose. Kodėl? Pavyzdžiui Deep Space Nine ateivis Odo neturi savo natūralios formos, jis iš principo yra tešlos gabalas, todėl gali įgauti kokią tik nori formą. Neskaitant to jis įsimyli Bajoran rasės moterį. Kodėl ne vyrą? Kodėl visos rasės meilę supranta vienodai?
Aš esu vyras, man patinka moterys, nes taip genetiškai užprogramuota, kad paskleisti savo genus. Kodėl tai veikia tarp rasių?
Geriausias pavyzdys turbūt yra animaciniame seriale Futurama. Vienas iš pagrindinių veikėjų Philip J. Fry įsimyli undinėlę ir, kai nueina reikalai iki lovos paaiškėja, kad undinėlės vis dėl to yra žuvys. Taip turėtų veikti visi fantastiniai serialai!
Robotų meilė. Robotai yra žmonių sukurtos mašinos, kad palengvinti žmonių gyvenimą. Tarkim, kad robotai kažkaip įgijo sąmonę ir, jeigu įgijo sąmonę, kodėl jie negali įgyti emocijų t. y. meilės?
Aišku, meilė gali būti ir užprogramuota, jeigu robotas yra skirtas labai specifinei sričiai. Ir jeigu robotas nėra skirtas tai sričiai, kodėl jam buvo užprogramuota meilė?
Kodėl robotai, kai įsimyli, pirmiausiai bučiuojasi? Ta prasme, jeigu sulieti dviejų telefonų ekranus ar čia skaitosi bučinys? Ar telefonai ką nors jaučia?
Aš nesakau, kad meilė tarp robotų negali egzistuoti, bet neturėtų būti panašų į šešiolikmečių hormonus, tai turėtų būti kažkas įdomiau. Jeigu aš norėčiau žiūrėti šešiolikmečių lygio meilės istorijas, žiūrėčiau meksikietiškas muilo operas, o ne fantastiką.
Seriale Harley Quinn (5 sezone) yra parodoma ateivių rasė ir jų santykiai ir turiu pasakyti, kad tai yra įdomiausia interpretaciją kokią esu matęs, nors serialas iš tiesų yra apie superherojus, o ne kosmosą.
Muštynės su robotais. Robotai yra gaminami iš metalo. Ateityje galbūt metalas bus kitoks, bet jis nebus minkštas kaip duona. Jis bus kietas kaip sena duonos kriaukšlė. Tai kodėl žmonės nuolatos fantastiniuose filmuose mušasi su robotais? Gerai, tarkim, iš pradžių veikėjas nežino, kad priešininkas yra robotas. Bet po tavo pirmo smūgio, nuo kurio tavo ranka yra sulaužoma, turėtų pasidaryti aišku.
Kita tema robotų muštynės su robotais. Kodėl? Robotų muštynės su robotais turėtų atrodyti kaip DDOS ataka t. y. visiškai vizualiai nematomai ir neįdomiai, o ne kaip dviejų kovotojų cirkas.
Ir iš viso pamatei robotą, pasiėmei ginklą ir, ne, aš nekalbu apie kardą.
Ginklai ir kovos. Mes kalbame apie ateitį, bet kai kurie ateiviai vis dar kovoja su kardais (ir kirviais). Kodėl?
Būna renginiai, pavyzdžiui, Hansa dienos, kurių metu pasirodo riteriai su šarvais ir kardais. Tai vienintelis momentas, kada pamatysite kardus šiuolaikiniame gyvenime (ir filme Kalnietis). Ateityje, rasė kuri pasiekė tokį technologinį lygį, kad gali sukurti kosminius laivus, bet visi kareivai juose sėdi ginkluoti kardais ar vietiniais keistais jų analogais. Kam? Kaip jie kovos kosminius mūšius? Ar mėtis savo kardus pro langą? Hm… Kosminiame laive langai neatsidaro.
Jeigu nekovojam su kardais ir kirviais, kodėl ginklai būna keistos formos kaip pavyzdžiui lazda, kuri šaudo lazerius? Pistoleto forma yra tokia, nes taip patogu rankai, tai kodėl ateityje buvo nusispjauta į patogumą ir naudojamos tiesiog lazdos? Aš suprasčiau, jeigu ateivių rankos būtų kitos formos, pavyzdžiui, neturėtų nykščių, tuomet ginklų formos turėtų būti pritaikytos joms. Bet kaip minėjau anksčiau, ateiviai yra tik žmonės (kurių kakta pažymėta markeriu). Taigi, jie tikrai turi nykščius.
Ar pagalvojote apie tai, jog laikant lazdą yra žymiai sunkiau tiksliai pataikyti į taikinį nei laikant pistoletą?
Kitas dalykas, kuris pasitaiko ne taip dažnai (kaip kardai), bet vis dar naudojame kulkas šautuvuose? Kodėl? Jeigu šautuvas bus panaudotas kosminio laivo viduje, atsitiks vienas iš dviejų dalykų, nesu tikras, kuris iš jų blogesnis. Pirmas – pramuš skylę ir, jeigu tai išorinė siena, visas oras pabėgs, ir įgula mirs. Aišku, išorinės sienos neturėtų būti tokios plonos, kad jas lengva pramušti. Antras – rikošetas. Rikošetas reiškia, kad bus sužeistas kažkas. Nebūtinai tas žmogus, į kurį buvo taikyta. Gali būti sužeistas atsitiktinis praeivis. Gali būti sužeistas draugas. O jeigu kulka atsitrenkusi į sieną skils, tai gal net gi įmanoma nušauti du zuikius.
Visagalis kapitonas. Įsivaizduokite statybų korporaciją, kuri turi tūkstančius darbuotojų. Kaip dažnai direktorius pasikviečia savo pavaduotojus ir eina maišyti cemento? Niekada. O jeigu paimsim IT korporaciją, kaip dažnai direktorius su pavaduotojais eina programuoti? Niekada. O lituoti mikroschemas? Niekada. Tai kodėl kosmoso operose būtent kapitonas yra pagrindinis nuotykių ieškotojas? Jeigu reikia išminuoti bombą, skambink kapitonui. Jeigu reikia gaudyti kažkokius kaimo banditus, tai skambink kapitonui.
Jeigu laivo įgula sudaro šeši žmonės, tai vienas dalykas, bet jeigu šeši šimtai, kodėl kapitonas daro tokius darbus ir ką veikia likusi įgula? Dėl šitos priežasties man patinka Star Trek: Lower decks, nes daug realistiškiau, kai nuotykius patiria eiliniai kareivėliai, o ne kapitonas.
Jeigu jau prakalbome apie kapitonus, tai koks tiksliai yra kapitono darbas? Kapitonas sėdi vidury patalpos kaip koks karalius ir neturi jokio asmeninio ekrano ar asmeninių mygtukų. Taip, kapitonas nėra pilotas, jam nereikia vairo. Kapitonas taip pat nėra artileristas, jam nereikia patrankos, bet vis tiek… kodėl jis sėdi kaip durnius be nieko? Ar pažiūrėti į ekraną nebūtų greičiau nei paklausti?
Ar sėdėjimas yra naujas rūkymas? Senuose serialuose kapitonas sėdi vidury patalpos, bet kai naujienos pradėjo rašyti, kad sėdėjimas yra blogai, naujuose serialuose kapitonai stovi vidury patalpos ir, kai kuriuose serialuose, ne tik kapitonai stovi. Kas atrodo kaip be proto bloga idėja. Kai laivas patenka į mūšį tuomet visas pradeda drebėti ir įgula laksto pirmyn atgal, trankosi į sienas ir ekranus. Jeigu tik būtų kėdės, kurios apsaugotų nuo tokių dalykų.
Tiesa, daugelis serialų neturi saugos diržų. Saugos diržai buvo išrasti dar 19 amžiuje, bet automobiliuose neatsirado iki ~1950 metų ir, kai atsirado, tikrai nebuvo populiarūs. Senesnių serialų kūrėjų negalime kaltinti fantazijos neturėjimu, bet kodėl saugos diržų nėra naujuose serialuose? Tiesa pasakius, žinau du serialus, kurie turi saugos diržus. Expanse seriale, jie nenaudojami paprastai, bet kai laivas ruošiasi atlikti specialius manevrus ar kovoti, visi įgulos nariai privalo prisisegti. Skrydžių/mūšių kadrai Expanse yra vieni įspūdingiausių man asmeniškai visoje fantastikoje ir tikrai ne todėl kad juose yra daugiausiai fejerverkų.
Andromeda seriale saugos diržus turi tik pilotas ir jis prisisega prieš laivui šokant į hypererdvę.
Apsauginiai skydai ir kitos laivų konstrukcijos. Vienas iš keisčiausių dalykų man, kad laivui kovojant ir priimant smūgius iš priešininkų pradeda užsideginėti vidinės panelės. Kaip tie laivai konstruojami? Dar keisčiau, jeigu kas nors sako: skydas laiko 60%. Kaip jūsų skydas laiko, jeigu panelė šalia piloto dega?
Aš nesu prieš, kad kovų metu laivai sproginėtų, nes specialieji efektai atrodo įspūdingai, bet sproginėti turėtų išorė, o ne vidus. Taip pat laivai neturėtų sproginėti, kol skydo lygis didesnis nei 1%.
Aš galvojau, kad reiktų nupiešti komiksą apie kiekvieną punktą, kuris mane erzina, bet galvoju taip ilgai, kad greičiausiai tai niekada neįvyks. Nors surašiau daug punktų, greičiausiai ką nors vis tiek pamiršau. Dabar jūsų eilė pasidalinti: kas jus erzina kosminėse dramose?