Visos kosminės operos, apie kurias aš žinau

Aš mėgstu mokslinę fantastiką labiau nei klasikinę fentazy, bent jau kai kalbame apie knygas. Aš galvojau, kad tas pats turėtų galioti ir kai kalbame apie filmus bei serialus, bet realybėje tai nėra tiesa. Daugelį serialų aš galėčiau pristatyti sekančiais žodžiais: žmonės sako, kad tai yra nuostabus serialas, bet aš nesuprantu kodėl… Taigi, pasiruoškite išgerti, kiekvieną kartą, kai aš taip pasakysiu.

Star Trek – yra serialų apie kosmosą protėvis, ar gal net reiktų sakyti įkvėpėjas. Yra labai daug serialų (ir keletas filmų) Star Trek pasaulyje ir daugelio senų: Star Trek(1966-1969), Star Trek: The Next Generation(1987-1994), Star Trek: Voyager(1995-2001), Star Trek: Enterprise(2001-2005) aš nesu matęs. Galbūt istorijos yra geros, bet problema su senais serialais – specialieji efektai būna mediniai, kartais tiesiogine to žodžio prasme.

Star Trek: Discovery(2017-2024) – tai yra labai tamsus, žiaurus serialas, net Star Trek fanai buvo šokiruoti. Kai sakau žiaurus, nereikia galvoti apie pjūklą, žiaurus Star Trek pasaulio kontekste. Daugeliui Star Trek fanų šitas serialas nepatiko.

Star Trek: Picard(2020-2023) – pensininko nuotykiai manęs kažkaip neužkabino. Galbūt šitas serialas yra skirtas tikriesiems fanams ir aš neturintis patirties tame pasaulyje nepastebėjau įdomių momentų, istorijų… Sunku pasakyti.

Star Trek: Prodigy(2021-2024) – tai yra banaliai vaikiškas serialas, skirtas užsiauginti naują fanų kartą, bet galbūt tai yra kaip tik ko jums reikia.

Pirmasis Star Trek serialas, kurį žiūrėjau yra Star Trek: Deep Space Nine(1993-1999), kiek žinau tai vienintelis serialas, kuriame veiksmas vyksta kosminėje stotyje, o ne kosminiame laive, kaip visuose kituose serialuose ir filmuose. Priežastis, kodėl aš žiūrėjau šį serialą, nes originali serialo idėja priklausė Babilon5 serialo autoriui. Tik aklas gali nepamatyti panašumų tarp Babilon5 ir Deep Space Nine. Pirma, veiksmas vyksta kosminėje stotyje. Antra, kapitonas tampa pranašu. Trečia, stotis yra įsikūrusi šalia kosminių (šuolio į hypererdvę) vartų ar kaip jūs juos norite pavadinti. Ketvirta, nors serialas prasideda lyg ir apie gyvenimą kosminėje stotyje, tačiau vėliau sezonai pakrypsta į karą tarp dviejų pusių ir, aišku, pagrindiniai veikėjai atsiduria silpnesnėje pusėje.

Bendrai paėmus Deep Space Nine yra vidutiniškas serialas. Yra epizodų, kurie man labai patinka ir yra epizodų, kurie tokie prasti, kad net gėda apie juos kalbėti.

Jeigu paklaustumėte, kurie personažai man labiau patinka iš serialo, tai pasakyčiau Quark ir Elim Garak. Quark yra baro savininkas ir Ferengi rasės atstovas. Ferengi rasė gyvena tuo, kad maksimizuotų savo pelną. Jiems daugiau niekas nerūpi tik pinigai ir kaip apgauti vieniems kitus. Jeigu paklaustumėte ar aš žiūrėčiau serialą tik apie Quark, aš pasakyčiau – ne, bet kaip antraeilis personažas jis prideda labai daug žavesio.

Elim Garak yra siuvėjas ir Cardassian rasės atstovas. Stotyje jis gyvena todėl, kad buvo ištremtas iš gimtosios planetos. Jeigu paklaustumėte ar aš norėčiau serialo apie Elim Garak, atsakymas būtų – taip. Kodėl? Iš principo Elim Garak yra James Bond, tik ateivis ir kosmose.

Star Trek: Lower Decks yra geriausias Star Trek serialas mano nuomone. Tai yra animacinis serialas ir kai kurie žmonės negali žiūrėti animacinių serialų, nes viskas kas piešta jiems asocijuojasi su vaikais. Bet šis serialas yra tikrai įdomus suaugusiems. Viena iš didžiausių mano problemų visomis kosmoso operomis, kad laivo kapitonas, kurio laive yra kažkur tarp 400 ir 4000, pasikviečia savo penkis pavaduotojus ir tuomet eina į planetą kovoti su eiliniais piratais. Ta prasme? Čia būtų lygiai tas pats, kaip statybų korporacijos vadovas pasikviestų savo pavaduotus ir eitų mūryti namus. Arba IT korporacijos vadovas pasikviestų savo pavaduotus ir eitų programuoti. Vadovai vadovauja, o neatlikinėja eilinių darbų. Lower Decks yra apie eilinius kareivius, mokslininkus, kurie kyla karjeros laiptais ir pakeliui patiria nuotykius. Sakykim, kas tai realistiškiausias Star Trek koks buvo kada nors sukurtas.

Star Trek: Strange New Worlds (2022-?) - tai yra tai kuo Star Trek visuomet turėjo būti. Nauji pasauliai, nauji nuotykiai. Jeigu žiūrėsite tik vieną Star Trek serialą, žiūrėkite šitą.

Star wars – startavo kaip filmų fračižė, bet galiausiai jie pradėjo kepti serialus. Ir žodis kepti yra esminis. Serialų yra tikrai daug bet beveik visi jie yra skirti tikriems Star wars fanams, ir jeigu jūs kaip aš, toks nesate, tai užsikabinti ir susidomėti bus sunku.

Star Wars: The Clone Wars (2008-2020) yra vienas iš pirmųjų serialų ir vienintelis, kuris man patiko. Esu matęs galbūt du sezonus. Taip jau sutapo, kad aš valgydavau vakarienę, kai rodydavo šitą serialą ir tai tapo priežastimi, kodėl aš jį žiūrėjau (taip, aš valgiau vakarienę su televizoriumi). Tai yra animacinis serialas ir jeigu jūs nesate prieš animaciją, rekomenduoju pabandyti.

Jeigu norite ko nors unikalaus, rekomenduočiau pabandyti Star Wars: Visions (2021-?). Šis serialas yra unikalus tuo, kad kiekvieną seriją kuria vis kita animacijos studija, kas reiškia, kad kiekvienos serijos animacijos stilius yra skirtingas. Daugelis serijų yra vidutiniškos, bet viena kita, tikrai nustebins.

Star wars pasaulyje yra labai daug animacinių serialų: Star Wars: Rebels(2014-2018), Star Wars: Resistance(2018-2020), Star Wars: The Bad Batch(2021-2024), Young Jedi Adventures(2023-?). Deja, visi tie serialai man pasirodė labai vaikiški ir neverti dėmesio.

The Mandalorian(2019-?) yra sėkmingiausias Star Wars serialas. Aš jį bandžiau žiūrėti, bet manęs visiškai neužkabino.

Andor yra labiausiai giriamas serialas, jis taip pat yra labiausiai nutolęs nuo tradicinių Star wars serialų ir mažiausiai mėgstamas tarp Star wars fanų. Aš jį bandžiau žiūrėti, bet jis buvo toks nuobodus, kad vos iškenčiau pirmą epizodą.

The Book of Boba Fett(2021) yra 7 epizodų serialas. Visą istoriją, kurią parodo šitas serialas, galima papasakoti per 1 valandą (ir aš čia būnu dosnus), bet kūrėjai sugebėjo viską ištempti iki 7 epizodų. Šitame seriale yra daugiau vandens nei Atlanto vandenyje. Tai yra vienintelis Star wars serialas, kurį mačiau nuo pradžios iki galo ir net negaliu paaiškinti kodėl aš jį žiūrėjau. Jis tikrai yra toks blogas.

Skeleton Crew(2024-2025) yra labai vaikiškas, ne animacinis serialas.

Star wars pasaulyje yra keletas kitų serialų apie kuriuos nieko nežinau: Obi-Wan Kenobi(2022), Ahsoka(2023-?), The Acolyte(2024).

Pakalbėjome apie gigantus, dabar pereikime prie paprastų serialų, kurie bus išvardinti ta tvarka, kuria juos prisiminiau.

Babylon 5 (1993-1998) yra mano mėgstamiausias serialas iš vaikystės. Esu matęs labai daug epizodų, bet greičiausiai ne visus. Šis serialas yra greičiausiai priežastis kodėl aš mėgstu sci-fi ir būtent, kodėl aš nuolatos ieškau kosminių dramų.

Kai išgirdau kalbas apie norą atnaujinti šį serialą, su nauja aktorių komanda ir nauju scenarijumi labai apsidžiaugiau, bet kalbos taip ir liko kalbomis, ir nevirto darbais.

Visai nesenai bandžiau žiūrėti šį serialą iš naujo ir serijos man pasirodė vienadimensinės, nuspėjamos. Jeigu žiūriu detektyvinį filmą/serialą, po metų ar dviejų neatsimenu, kas yra žudikas ir vėl galiu žiūrėti iš naujo. Ar Babilon5 atveju atsimenu apie ką serijos, nes vaikystėje serialas man taip patiko ir serijos įstrigo man galvoje, ar tikrai serialo scenarijus yra silpnas? Negaliu pasakyti. Jeigu niekada nesate matę šio serialo ir žiūrėsite dabar, pasidalinkite savo įspūdžiais.

The Expanse(2015-2022) yra realistiškiausias kosminis serialas ar bent jau pirmi keli sezonai, vėliau atsiranda kosminiai vartai leidžiantis šokinėti į kitas galaktikas, tai mokslinis realistiškumas sumažėja.

Aš pažiūrėjau pirmą epizodą, jis manęs visai neužkabino ir serialą numečiau. Po kiek laiko draugas pradėjo kalbėti, kad serialas labai geras ir aš privalau jį pažiūrėti. Taigi, prisiverčiau pažiūrėti pirmą epizodą ir su laiku užsikabinau ant serialo. Bendrai paėmus tai vidutiniškas serialas, su stipriausiu moksliniu pagrindu šitame sąraše. Didžiausias, mano nuomone, serialo trūkumas, kad jame yra labai daug politikos.

The Orville(2017–2022) yra vienareikšmiškai geriausias serialas šitame sąraše. Šiuo metu yra 3 sezonai arba 36 epizodai ir daugiau kol kas nežadama. Jeigu būtų ketvirtas sezonas arba kitas serialas su kitais aktoriais tame pačiame pasaulyje, aš labai džiaugčiausi.

Serialą sukūrė Seth MacFarlane (tas pats, kur sukūrė Family guy), tuo metu buvo daugybė nusivylusių žmonių, kad Star Trek negali sukurti nieko gero. Ir The Orville nusprendė tapti tuo, kuo turėjo būti Star Trek. Tai prasidėjo, kaip lengva komedija, bet ilgainiui virto komentaru apie visuomenės problemas šiuolaikiniame pasaulyje. Serialas paliečia tokias temas kaip: vienos lyties asmenų santuoka, moterų teisės ir socialinės medijos įtaka mūsų gyvenime. Tai yra serialas, kurį galima žiūrėti kaip fantastinį nuotykį, bet taip pat galima analizuoti gal tai kokias problemas kiekviena serija paliečia ir kaip jas išsprendžia. Kažkuria prasme tai yra Black Mirror, bet Black dalies.

Labai stipriai rekomenduoju.

Battlestar Galactica (2003-2008) – tai yra serialas, kurį visi labai stipriai giria ir aš nesuprantu kodėl. Pradžiai reiktų pradėti nuo to, kad serialo struktūra yra labai keista. 2003 metais buvo išleisti du filmai, kurie pradėjo istoriją, o 2004 metais pasirodė pirmasis sezonas serialo tuo pačiu pavadinimu.

Aš bandžiau žiūrėti šitą serialą ir man jis visiškai nelipo. Pavydžiui pirmas serialo epizodas vadinasi 33. Jo istorija tokia, kad grupė laivų išgyvenusių Cylon ataką, padaro šuolį į naują vietą. Tuomet pailsi 33 minutes, nes per tokį laiką juos suranda Cylon ir ciklas kartojasi iš naujo. Kaip serialo veikėjai išsprendė šitą problemą? Gudrumu? Strateginiais planais? Ne, per sėkmę. Įsivaizduokite filmą, kur žmogus pirmą kartą gyvenime perka loterijos bilietą ir iš karto laimi milijoną. Ar tai būtų įdomus filmas? Ne, bet tai būtų labai trumpas filmas. Aš noriu, kad serialuose būtų kažkokio veiksmo, sunkių sprendimų. Šitas serialas turi daug politikavimo ir mažai fantastikos.

Firefly(2002–2003) – žmonės sako, kad tai labai geras serialas, kuris buvo nutrauktas per anksti – po vieno sezono ir aš nesuprantu kodėl. Kam gali būti įdomu žiūrėti apie kaubojus kosmose? Šitame seriale fantastikos mažiau nei meksikietiškose muilo operose. Jeigu kosmosą pakeistum vandenynu, o kosminį laivą pakeistum burlaiviu, scenarijaus net nereiktų perrašyti, o daugelio scenų net nereiktų filmuoti iš naujo.

Pirmuose James Bond filmuose yra daugiau fantastinių technologijų nei visame šitame seriale.

Kadangi, serialas buvo nutrauktas, tai istorijai užbaigti buvo sukurtas filmas Serenity. Sakyčiau, vidutiniškas filmas, bet jeigu turite laiko galite pažiūrėti.

Dark Matter(2015-2017) – šito serialo idėja labai įdomi. Grupė žmonių kosminiame laive prarado atmintį. Bandant suprasti, kas jie tokie, paaiškėja, kad jie buvo žiauriausiai banditai galaktikoje, bet dabar jie nusprendė tapti geriečiais. Bet tai dar ne viskas. Kad jie prarastų atmintį, kažkas turėjo būti išdavikas, bet net ir išdavikas nežino, kas jis.

Jeigu aš turėčiau tokią istorijos pradžią, greičiausiai istoriją pasukčiau kitaip nei serialo rašytojai, bet kaip šitas serialas turėjo baigtis, niekada nesužinosime, nes serialas buvo nutrauktas po trečio sezono.

Iš vienos pusės nenoriu rekomenduoti serialų, kurių istorijos nėra užbaigtos, iš kitos pusės, nelabai turiu priekaištų šitam serialui.

Farscape(1999-2003) šį serialą sukūrė ta pati kompanija, kuri sukūrė Muppets arba, kitaip sakant, jie žino kaip sukurti unikalius ateivius. Bendrai paėmus serialą vertinčiau kaip vidutinišką. Ir kaip kiekvienas vidutiniškas serialas yra epizodų, kurie nerealus ir yra epizodų apie kuriuos gėda užsiminti.

Foundation(2021-?) - turiu prisipažinti, kad aš skaičiau Fondą ir man jis nepatiko, todėl jūsų, neturėti nustebinti, kad ir šitas serialas man nepatiko. Didžiausia mano problema su serialu, kad jame nėra personažų, kuriuos galima pamėgti/pamilti. Yra tik blogi ir dar blogesni personažai. Kad serialas man patiktų, aš turiu sirgti už pagrindinius personažus, aš turiu bijoti dėl jų. Šitame seriale man visi personažai yra atstumiantys.

Tai yra naujausias serialas šitame sąraše, todėl jo specialieji efektai yra geriausi.

Andromeda(2000-2005) – buvo paimti visi scenarijai, kurie atliko/netiko Star Trek ir panaudoti šitam serialui sukurti. Andromeda pasaulyje egzistuojanti rasė Nietzschean labai panaši į Klingon.

Serialo istorija yra gan banali. Kapitonas Dylan Hunt (kurį vaidina Heraklis) kartu su savo laivu pateko į juodąjį skylę, kur prabuvo 300 metų. Pagaliau išlaisvintas, jis randa pasikeitusi pasaulį. Dabar jo tikslas yra atkurti Commonwealth imperiją (federaciją?).

Serialas yra vidutiniškas, nei geresnis, nei blogesnis, nei daugelis šitame sąraše.

Avenue 5(2020-2022) – tai yra amerikietiška komedija ir kaip suprantate iš šito pasakymo, tai nieko gero nežada. Seriale yra įdomių idėjų ir vienas tikrai geras epizodas, visi kiti epizodai yra šlamštas. Tai yra gera idėja, geras bandymas, bet nevykusi realizacija.

Defying Gravity(2009) – jeigu šitas serialas nebūtų nutrauktas po pirmo sezono, aš jį labai stipriai rekomenduočiau. Aštuoni astronautai skrenda į Venerą. Kaip astronautai buvo atrinkti į misiją – paslaptis. Kodėl jie skrenda į Venerą – paslaptis. Visas paslaptis saugo mįslingi ateiviai. Šitame seriale yra daug gerų idėjų, kurios niekada nevirto realybe.

Red Dwarf(1988-2020) – jeigu ieškosite rekomendacijų apie geriausias kosmoso operas, neišvengiame išgirsite apie šitą serialą. Tai yra britų komediją, kurios aš nesu matęs. Bet pažiūrėjus trailerį, man net nekyla noras pamatyti šito serialo. Galbūt man nepatinka britiškas humoras?

Lexx(1996-2002) – yra keisčiausias serialas šitame sąraše. Visi kosminiai laivai primena vabzdžius. Kai pagrindinis blogiukas miršta, jo smegenys yra išimamos, patalpinamos į specialų prietaisą ir tampa patarėju naujam blogiui. Ir tai tik grietinėlė, šitame seriale yra labai daug, labai keistų dalykų. Aš jo nerekomenduočiau tradicinių kosminių operų mėgėjams, bet jeigu ieškote ko nors su prieskoniu, pabandykite.

Keletas serialų, apie kuriuos jūs pagalvojote, bet jie neturėtų būti šitame sąraše, nes iš principo jie nėra apie kosminius laivus ir kosminius nuotykius.

For All Mankind(2019-?) - serialo idėja labai įdomi: kaip būtų pasikeitęs pasaulis, jeigu pirmi Mėnulyje būtų nusileidę ne amerikiečiai, o sovietai? Iš principo tai nėra kosmoso opera, bet alternatyvios istorijos drama. Aš bandžiau žiūrėti bet serialas manęs neužkabino.

Stargate – pasaulyje yra daugiau nei vienas serialas: Stargate SG-1(1997-2007), Stargate: Atlantis(2004-2009), Stargate Universe(2009-2011). Aš žiūrėjau originalų serialą, kai jį rodė lietuviška televizija. Esu matęs vieną, gal du sezonus. Tuo metu serialas man visai patiko, bet dabar idėja, kad keturi žmonės per specialius vartus kiekvieną kartą patenka į vis naują pasaulį, kuris visada yra viduramžių lygio manęs visiškai nežavi.

Taigi, sudarėm ilgą galimų serialų sąrašą. Tai ką aš rekomenduoju?

1) The Orville – geriausia kosminė opera su humoro prieskoniu.

2) Star Trek: Lower Decks – geriausi nuotykiai Star Trek pasaulyje.

3) Star Trek: Strange New Worlds – modernus Star Trek.

Dark Matter ir Defying Gravity negaliu rekomenduoti, nes serialai buvo nutraukti ir nebuvo papasakota visa istorija.

Likę serialai: The Expanse, Farscape, Star Trek: Deep Space Nine, Andromeda, jeigu turite laiko pažiūrėkite. Išvardinau nuo geriausio link silpniausio tarp 4 pasirinkimų.

Jeigu žinote, kokių dar gerų serialų, kurių nepaminėjau, pasidalinkite.

Brukštelk žinutę