Santykiai yra paprasta

Nesenai turėjau konfliktą ir tuomet man kilo mintis: santykiai yra paprasta. Padiskutuokime apie tai.

Draugai yra žmonės, kurie savo noru sutinka taikstytis su jūsų nesąmonėmis. Draugai pasirinko jus, priešingai nei giminės, kurie neturėjo pasirinkimo, nes jiems jus davė dievas. Dėl to, kad giminės neturėjo pasirinkimo, jie dažniausiai pakelia daugiau jūsų mėšlo… Nors aš biški perdedu sakydamas, kad giminės neturi pasirinkimo. Jie jums gali lietuvišku stiliumi, rusu kalba, paaiškinti kur jums eiti.

Žmonės, kurie nenori taikstytis su jūsų nesąmonėmis niekada netaps jūsų draugais.

Taigi pakalbėkime apie genialią santykių formulę, jinai susideda vos iš dviejų žingsnių:

1) Kažkas turi žengti pirmą žingsnį.

2) Abu žmonės turi nuleisti galvas ir nusileisti.

Kaip tai atrodo gyvenime?

Kad įvyktų pasimatymas, kažkas turi žengti pirmą žingsnį ir pakviesti kitą žmogų. Aišku, kitas žmogus turi pilną teisę nesutikti, atsisakyti ar iš viso neatsakyti, bet jeigu niekas nežengs pirmo žingsnio, tikimybė, kad įvyks pasimatymas yra lygi nuliui.

Lygiai ta pati taisyklė galioja ir konflikto sprendimui. Kad įvyktų susitaikymas, kažkas pirmas turi žengti žingsnį ir pasakyti: atsiprašau. Taip, abu žmonės tuo metu gali vis dar pykti, bet jeigu žingsnis nebus žengtas, susitaikymas niekada neįvyks.

Tuomet ateina eilė antram žingsniui. Jeigu vienas žmogus žengė žingsnį ir parodė, kad yra linkęs nusileisti, tuomet antrasis taip pat turi nusileisti. Jeigu antrasis žmogus nenusileis, tuomet susitaikymas neįvyks ir draugystė iširs. Kodėl antrasis žmogus, turėtų nenusileisti? Iš principo tam yra tik viena priežastis – Ego. Jeigu antrasis žmogus mano, jog jis yra kažkuo geresnis už pirmąjį, ar mes kaltinsime pirmąjį, kad nebendrauja su antruoju?

Svarbiausias dalykas gyvenime yra pagarba. Jeigu antrasis žmogus mano, jog yra geresnis už pirmąjį, tuomet akivaizdu, jog pagarbos nėra.

Vienas dalykas, kurio aš nesuprantu rytų kultūrose yra tas, kad jeigu tu gimei tam tikroje kastoje, tai automatiškai nusipelnei daugiau pagarbos, jei žmonės gimę žemesnėje kastoje. Mano nuomone, net vadovas turi nusipelnyti savo pavaldinių pagarbą. Geram vadovui nusipelnyti pagarbą nebus sunku, bet jeigu, taip sakant, tapai vadovu per lovą, tai tu nesi vertas pagarbos. Bet čia lyrinis nukrypimas…

Dėl ko kyla konfliktai? Yra įvairių priežasčių, bet turbūt visas jas galima apibendrinti pasakymu, jog jūsų lūkesčiai neatitinka realybės. Niekas negali žinoti ką jūs mąstote. Žmonės nemoka skaityti minčių ir tai yra gerai! Džiaukitės, kad negalite skaityti mano minčių… pala… bet šitas tekstas ir yra mano mintys!..

Aišku, jūs pasakysite, jog konfliktų išvengti lengva, tiesiog reikia komunikuoti su kitu žmogumi. Dažnai žmonės pamiršta, kad kalbėjimas ir supratimas yra du skirtingi dalykai. Turbūt esate girdėję pasakymą: jie tokie geri draugai, kad supranta vienas kitą iš pusės žodžio. Tai neturi būti tik pasakymas, tai gali būti jūsų realybė. Jeigu bendrauji daug su vienu žmogumi, tai esi pripratęs prie jo keistenybių, gali nuspėti kaip jis mąsto, taigi… Tačiau naujos draugystės pradžioje tai neįmanoma. Dar nebuvo pereita ugnis ir devyni vandenynai. Santykius reikia auginti, vystyti, tobulinti.

Padarykime eksperimentą, arba dar geriau, jūs padarykite eksperimentą su savo draugais, kurie neskaito šitos svetainės. Jeigu pasakysiu: gulbė, ką jūs pagalvosite? Negalvokite apie rožinį drambliuką, tai yra kitas eksperimentas. Tai apie ką pagalvojote ar tai: knyga, šokis, paukštis, dar kas nors kitas? Jeigu pagalvojote apie paukšti, apie kokį paukštį pagalvojote: baltą ar juodą? Taip, gulbės būna ir juodos, nors daug rečiau nei baltos. Vienas žmogus priklausomai nuo savo nuotaikos, ankstesnės patirties ir ką veikė šį rytą gali pagalvoti skirtingus dalykus.

Komunikacija nėra tik kalbėjimas. Tai gali būti intonacija. Tai gali būti ir tonas, už tai vienu keiksmažodžiu galima išreikšti devynias emocijas (skaičiuojate?). Tai gali būti nuotrauka ar video įrašas. Tai gali būti gestas ar tiesiog apkabinimas. Bendraudami internetu mes prarandame tiek daug konteksto, todėl ne veltui el. laiško taisyklė sako, kad jūsų laiškas bus interpretuojamas pikčiau nei jūs galvojote.

Jeigu akcentuojame tik žodinį bendravimą, kuris tinka ir realiam ir virtualiam pasauliui, tai labai svarbu kokius žodžius renkatės savo žinutei. Kokią sakinio struktūrą formuojate. Tą pačią informaciją galima perteikti šimtais skirtingų būdų. Galime sakyti: vilkas suvalgė avį. Galime sakyti: avis buvo suvalgyta vilko. Galime sakyti: Blogos naujienos, negalėsime parduoti vilnos, nes vilkas suvalgė mūsų avį. Galime sakyti: Geros naujienos, nereiks ruošti šieno žiemai, nes vilkas suvalgė mūsų avį. Galime sakyti: Geros naujienos, vilkas neužpuls mūsų, nes yra sotus, suvalgęs avį. Ar man tęsti?

Jūs galite sakyti, jog tie sakiniai yra nelygiaverčiai ir tai tiesa, bet… Jeigu svarbiausias dalykas yra iškomunikuoti, jog avies nebėra, visi tie sakiniai tai padarė, bet kiekvienas sakinys taip pat sukėlė (ar bent jau bandė sukelti) skirtingą emociją. Kai norite komunikuoti, kokias emocijas, kokią energiją norite komunikuoti? Turbūt nereikia sakyti, bet nėra gera idėja komunikuoti, kai kunkuliuoja pyktis.

Aišku, kad ir kaip jūs stengsitės komunikuoti, kitas žmogus gali viską interpretuoti šimtais skirtingų būdų. Gali įsižeisti ten, kur jūs nemanėte, kad yra dėl ko įsižeisti… Jeigu visi visus dalykus suprastų vienodai, pasaulis būtų paprastesnis ir nuobodesnis, bet taip nėra. Todėl iš gero anekdoto juokiamasi du kartus: pirmą kartą su visais, antrą kartą – kai supranti.

Draugystė kuriama sprendžiant konfliktus, daugiau konfliktų išsprendusi draugystė yra tvirtesnė. Visus konfliktus galima išspręsti, jeigu kas nors žengs pirmą žingsni ir abu žmonės sutiks nusileisti, vardan draugystės. Kita vertus, nevisus konfliktus verta spręsti. Pasitikėjimo sulaužymas, pagarbos praradimas nėra dalykai, kuriuos verta spręsti.

Skaitydami pavadinimą, jūs pagalvojote: jis juokauja, santykiai nėra paprasta. Santykiai yra sunku. Deja, šis tekstas nėra kelionė iš lengva į sunku. Ir vis dėl to kodėl santykiai yra taip sunku? Todėl kad realiame pasaulyje yra sukčių. Jie stengiasi prisigerinti, prisimeilinti, tam kad mumis pasinaudotų (arba sužinotų mūsų banko slaptažodžius). Jeigu mūsų neišmoko tėvai nepasitikėti svetimais žmonėmis, tai tuomet išmoko gyvenimas. Jeigu tik galėtume vadovautis moto: svetimas žmogus yra draugas, su kuriuo dar nesusipažinai, gyvenimas būtų paprastesnis. Bet nėra.

Photo by Filbert Mangundap on Unsplash

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)