Skaitmeninė televizija: kas, ką ir kaip?

Visai atsitiktinai pamačiau, jog technologijos.lt ieško IT žurnalisto, kaip atrankos užduotį reikia parašyti straipsnius temomis: Ateitis priklauso šviesolaidžiams? Operacinės sistemos: ką ir kada rinktis? Skaitmeninė televizija – ar Lietuva tam pasiruošusi? Kalbant atvirai, nei viena tema manęs nedomina ir turbūt nuobodesnių temų sugalvoti neįmanoma, bet... Aš bet kuriuo atveju daug rašau, todėl pagalvojau, jog į viską galiu pažiūrėti profesionaliai

2012 metų spalio mėnesio 29 dieną Lietuvoje bus išjungta analoginė antžeminė televizija, tą patį jau padarė Estija ir Latvija. Šiame įraše pabandysiu pažvelgti ką perėjimas nuo analoginės prie skaitmeninės reiškia kiekvienam iš mūsų.

Analoginė vs skaitmeninė televizija

Televizija atsirado maždaug 1950 metais. Analoginės televizijos veikimas labai paprastas ir pigus. Operatorius su kamera nufilmuoja kokį nors vaizdą, tas vaizdas yra paverčiamas elektros impulsais ir siunčiamas radijo bangomis oru. Televizijos antena ant namo pagauna signalą jį atkoduoja ir televizoriuje jūs matote filmą arba reklamą (dažniau).

Problema su šituo principu, kad dažnių, kuriais galima transliuoti televiziją skaičius ribotas.

Skaitmeninė televizija vaizdą verčia ne elektros impulsus, bet vienetų ir nulių seka. Toks vaizdų kodavimo būdas yra sudėtingesnis, jam reikia brangesnių technologijų, tačiau suteikia galimybę perteikti geresnės kokybės vaizdą. Vis tik pats svarbiausias dalykas, jog vietoj vieno analoginės televizijos kanalo galima transliuoti nuo keturių iki dešimties skaitmeninių kanalų tuo pačiu dažniu. Kanalų skaičius priklauso nuo kokybės, kuria jie transliuojami: aukštesnė kokybė – mažiau kanalų.

Ar tikrai geresnė kokybė?

Kaip didžiausias ir turbūt vienintelis paprastiems žmonės suprantamas skaitmeninės televizijos privalumas pristatoma geresnė kokybė. Tačiau ar tikrai ta kokybė geresnė?

Pirmiausiai noriu atkreipti dėmesį, kad jeigu įsigijote skaitmeninį televizorių, tai jau turėjote pastebėti, jog kanalai persijungia lėtai. Paspaudi, pasidarai kavos... Na gal ne taip lėtai. Tačiau lėčiau, taip atsitinka todėl, kad reikia sulaukti duomenų paketo pradžios.

Kitas trūkumas, vaizdo vėlavimas. Kaimynas per analoginę TV pamatys tritaškio įmetimą 5 sekundėmis anksčiau nei jūs su skaitmenine.

Stiprių audrų ar pūgų metu žiūrint analoginę televiziją gali pablogėti vaizdo kokybė, jis kartais dinginėti, turėdami skaitmeninę televiziją galite būti ramūs – nematysite nieko.

Sakoma, kad skaitmeninė televizija jau dabar dengia apie 95% Lietuvos teritorijos, tačiau, kaip rodo patirtis, teorija ir praktika mėgsta prasilenkti. Jeigu jūs gyvenate gūdžiame kaime toli nuo pagrindinių siųstuvų skaitmeninės televizijos galite ir nematyti.

Neišsigąskite, visą tai ką aš pasakiau yra kraštutinumai. Analoginės televizijos raiška yra 720×576, tuo tarpu skaitmeninė gali siekti net 1920×1080.

Vilkas sotus, avis sveika, kur dingo piemuo?

Ieškodamas informacijos apie skaitmeninę televiziją bandžiau suvokti ar tikrai man iš to yra kokia nors nauda?

Geresnė vaizdo kokybė? Aš dabar žiūriu analoginę televiziją ir nesiskundžiu, aišku, specialieji efektai neprilygsta kinui, bet ir filmų tokių lietuviškos televizijos nerodo.

Subtitrai? Net ir kine žiūrėdamas filmus stengiuosi neskaityti subtitrų. Ar dėl subtitrų atsiradimo aš pradėsiu žiūrėti prancūziškus arba lenkiškus kanalus? Ne, nemanau.

Galimybė žiūrėti filmus keliomis kalbomis? Paprastai aš esu už filmų žiūrėjimą originalo kalba, jeigu tą kalbą moku. Tačiau žiūrėdamas originalo, o negimtąją kalba gali neviską suprati, kita vertus, kas ypač liečia humorą, vertimas gali būti ne visuomet teisingas.

Taigi po ilgų svarstymų nusprendžiau, jog dėl perėjimo prie skaitmeninės televizijos aš nieko nelaimių, tuomet kyla klausimas: kas laimi ir kas pralaimi?

Pirmiausiai akivaizdu, jog pralaimi jūsų piniginė. Pavyzdžiui erdvės.lt skaitmeninio priedėlio kaina yra daugiau nei 500 litų. Jeigu galvojate, jog jūsų televizorius bet kuriuo atveju senas ir geriau nusipirkti naują tuomet jūsų išlaidos bus dar didesnės.

Kaip parodė patirtis Latvijoje: pralaimi didieji TV kanalai ir laimi mažieji. Po skaitmeninės televizijos įvedimo atokiuose rajonuose pagerėjo mažųjų kanalų transliavimo galimybės, ko pasekoje Tv3 prarado daugiausiai žiūrovų, o Tv6 jų daugiausiai gavo. Įdomu ar Latvijoje tokios pat TV programos kaip ir Lietuvoje?

Kas tikrai laimi, tai retransliuotojai ir valstybė, kadangi daugiau kanalų perduodama tuo pačiu dažniu, tik aš neįsivaizduoju, ką valstybė veiks su laisvais dažniais.

Taip pat laimi ir autorinių teisių ginėjai, nes naujuose standartuose yra įdiegtos apsaugos nuo laidų įrašinėjimo. Tiesa, LANVA tuo džiaugtis neturėtų, nes Lietuvoje naudojamas DVB-T standartas, tokių galimybių neturi.

Taip pat laimi koduotų televizijų transliuotojai, kadangi jiems lengviau apsaugoti savo laidas nuo nelegalaus žiūrėjimo. Čia norėčiau pridėti savo spėjimą – perėjus prie skaitmeninės televizijos visų televizijų abonementiniai mokesčiai pakils.

Ar man jau panikuoti?

Jeigu skaitote šį straipsnį nepo.lt svetainėje 99% tikimybė, kad problemų dėl skaitmeninės televizijos neturėsite.

Pirmiausiai reikia savęs paklausti kaip jūs žiūrite televiziją dabar? Tiek analoginė, tiek skaitmeninė televizija skirstoma į tris dalis: antžeminė, kabelinė ir palydovinė. Šis pasikeitimas paveikia tik pirmo tipo televiziją. Atsisakoma analoginės antžeminės televizijos ir neliečia kitų dviejų.

Jeigu jūs turite Viasat arba GALA TV, tuomet jūs jau žiūrite skaitmeninę televiziją. Jeigu jūs turite VDNET, C gates, Balticum TV, S plius, Init ar kitą kabelinę televiziją šis pasikeitimas jūsų neveikia, tačiau jeigu norėtumėte žiūrėti skaitmeninę kabelinę televiziją turėtumėte kreiptis į savo tiekėją ir jis aprūpins jus visa reikalinga įranga.

Jeigu jūs esate įsikėlę nuosavą anteną, tuomet greičiausiai jums reikės ir naujos antenos, ir priedelio (arba televizoriaus). Daugiau apie tai gali informacijos galite rasti forume

Vietoj išvadų

Dar daug laiko iki analoginės antžeminės televizijos išjungimo, todėl mano patarimas – kol kas nedarykite nieko. Jeigu vis dėl to nuspręsite pirkti naują televizorių jo aprašyme ieškokite magiškų raidžių: H.264/MPEG-4, tai reiškia, jog naujasis televizorius palaiko skaitmeninį formatą.

Ieškodamas informacijos straipsniui radau, kaip turėtų būti parašytas pavyzdinis straipsnis: Skaitmeninė televizija Lietuvoje: apribotos transliacijos žada plėtros sąstingį? jis buvo publikuotas 2009 metais puslapyje technologijos.lt

Taip pat supratau, jog aš gyvenu ne kaime, todėl negaliu įlipti į kriaušę ir patikrinti kaip aukštai reikia iškelti anteną, kad rodytų skaitmeninę televiziją ar apskritai ją rodytų. Ir tiesa pasakius, jog man ant to giliai švilpt.

Taip pat supratau, kad man nesvarbu verslo problemos su kuriomis jis susiduria norėdamas įdiegti skaitmeninę televiziją Lietuvoje. Aš esu tik vartotojas ir vienintelis svarbus klausimas: o kas man iš to?

Nuorodos

Nemokama skaitmeninė antžeminė televizija (DVB-T) Lietuvoje. Kas tai ir kaip žiūrėti.

Forumas apie skaitmeninę antžeminę televiziją (DVB-T)

Antžeminė skaitmeninė televizija

Puslapis skirtas skaitmeninei televizijai

Skaitmeninė televizija (DVB-T)

Geriausi skaitmeninės televizijos imtuvai

Jeigu turite klausimą, kuriam reikia skubaus atsakymo bandykite kreiptis @Dariu5 twitter’yje.

Brukštelk žinutę