Skara Brėjus

Skara Brea – yra geriausiai išsilaikęs neolito laikų kaimas Orknio salyne vos 10 km nuo Škotijos. Labai dažnai jis vadinamas Šiaurės Pompėja, čia viskas taip gerai išsilaikę, jog atrodo, kad šią vietą gyventojai paliko vos prieš keletą dienų. Šiai dienai kaimelį sudaro aštuoni pastatai sujungti siaurais koridoriais.

Tai nėra tipiška neolito laikų gyvenvietė. Dėl medžio trūkumo beveik viskas buvo gaminama iš akmens. Manoma, kad neolito amžiuje gyventojai buvo klajokiai ir panašios gyvenvietės Anglijoje ėmė kurtis tiktai Bronzos amžiuje.

Atradimas

1850 metais siaubinga audra praūžė Škotijoje. Skaill įlankoje audra nulupo daugybę žemių nuo kalvos vadinamos „Skerrabra“. Audrai nurimus vietiniai gyventojai rado namų be stogų sienas. Vietinis žemvaldys William Watt pradėjo mėgėjiškus kasinėjimus, atidengęs keturis namus jis darbus nutraukė. 1913 metais grupė žmonių su kastuvais užplūdo šią vietą ir išsinešė nežinomą skaičių artefaktų. 1924 metais atūžusi dar viena audra nugriovė vieno namo sieną, todėl buvo nuspręsta imtis rimtų saugojimo ir tyrinėjimo priemonių. Darbai buvo patikėti Ediburgo profesoriui Vere Gordon Childe.

Namai

Namai vidutiniškai 40 kvadratinių metrų pločio su didžiuliu kvadratu viduryje, kuriame greičiausiai kūrenosi ugnis.

Atsižvelgiantį į namų skaičių, bet kuriuo laikotarpiu šiame kaime gyveno nedaugiau nei penkiasdešimt žmonių.

Nėra aišku, ką žmonės naudojo kaip kurą židiniui. Gordon Childe buvo įsitikinęs, jog vietiniai naudojo durpes, tačiau atlikus detalesnius tyrimus paaiškėjo, jog durpės kaip kuras pradėtas naudoti gerokai vėliau, jau po kaimo žlugimo. Kiti įmanomi kuro šaltiniai: į krantą išmesti medžiai, džiovintas gyvulių mėšlas, nors labiausiai tikėtinas - džiovinti dumbliai.

Pastatuose gausu akmeninių baldų: drabužinės, spintos, kėdės, lovos. Kiekvienas namas turi nedideles angas, kurios greičiausiai anksčiau turėjo uždaromas duris. Kaime egzistavo sudėtinga drenažo sistema, kuri leido kiekviename name turėti, kaip tyrinėtojai spėja, primityvų tualetą.

Drabužinė stovi tiesiai priešais duris.

Iš šonu yra dvi lovos.

Didesnioji kairėje pusėje ir mažesnioji – dešinėje. Lloyd Laing atkreipė dėmesį, jog toks baldų išdėstymas būdingas Herbidų kultūrai gyvavusiai iki XX a. pradžios, kur didesnioji lova buvo skirta vyrui, o mažesnioji – žmonai.

Aštuntasis namas neturi kitiems būdingų baldų, tačiau yra padalintas tarsi į mažas kabinas. Manoma, jog tai galėjo būti įvairių akmens ar kaulo įrankių dirbtuvės.

Šio kaimo gyventojai greičiausiai buvo ūkininkai laikantys karves ir avis, galbūt ožkas ir kiaules, tačiau neretai praplėsdavo savo mitybos racioną ir žuvies patiekalais.

Artefaktai

Vietoje rasta labai daug įvairių artefaktų. Vieni iš jų galėtų būti darbo, medžioklės įrankiai: plaktukai, iečių antgaliai, kiti – papuošalai: karoliai, sagės.

Šiame kaime taip pat aptiktos pirmosios Europoje žmonių blusos.

Tyrimai rodo, kad žmonės šiame kaime gyveno maždaug 600 metų. Kaimas buvo įkurtas maždaug 3200 metais prieš mūsų erą. Yra prikurta daug įvairių teorijų, kodėl staiga gyventojai išsikraustė viską palikę, bet vienos atrodo neįtikėtinos, o kitos tiesiog nepatvirtintos. Turbūt gyventojų išsikraustymas liks paslaptimi visam laikui.

Apie Skara Brėjų sužinojau iš Bill Bryson knygos Namie: trumpa privataus gyvenimo istorija.

Nuorodos

Skara Brae

Skara Brae

Skara Brae

Skara Brae

Orkney Skara Brae

Skara Brae Prehistoric Village

Skara Brae

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)