Socialinė paieška

Aš jau nekartą sakiau, google mane vis nuvilia ir nuvilia ir nuvilia. Šiandien norėčiau pakalbėti apie tai kaip turėtų veikti paieška ateityje. Tiesa pasakius, man labai keista, kodėl Facebook jos dar nesukūrė. Būčiau nustebęs dar labiau, jeigu niekas Facebook nebūtų sugalvojęs nieko panašaus.

Pagrindinė nusivylimo priežastis, jog rezultatai neatitinka lūkesčių. Kaip padaryti, kad rezultatai atitiktų lūkesčius?

1) RSS. Neseniai žmonės prakalbo, jog RSS miršta, kol neatsirado nieko patogesnio - naudosiu. RSS turiu tūkstantį puslapių, kiekvieną dieną fiziškai visų užsikrauti niekaip negalėčiau, o perversti atnaujinimus visų galiu gana greitai, kai jie yra vienoje vietoje. Ir tai ką rašo tas tūkstantis puslapių man yra žymiai svarbiau nei ką rašo milijonas puslapių su geresniu SEO kažkur interneto džiunglėse. RSS turėtų turėti patį aukščiausią prioritetą paieškos rezultatuose ir būti pateikiami pačiame nuorodų sąrašo viršuje.

2) Pomėgiai. Turbūt nėra žmogaus, kuris nežinotų garsiojo Facebook Like mygtuko. Kai išvedi šunį pavedžioti po parką, tai jis ant kiekvieno medžio pasižymi savo teritoriją. Technologijos yra nuostabus dalykas, dabar tą patį veiksmą žmonės gali atlikti internete. Jeigu aš pasižymėjau kokį nors puslapį ar straipsnį, tai greičiausiai jis man irgi yra svarbesnis nei milijonai kitų internete, net rašančių panašiomis temomis.

3) Socialinis triukšmas. Visuose socialiniuose tinkluose galima prisijungti prie tam tikros pakraipos grupių arba tapti tam tikrų kompanijų/puslapių fanu. Jeigu aš jau tapau kokio nors puslapio fanu, tai greičiausiai jis man irgi yra svarbesnis nei milijonai kitų puslapių.

4) Socialinis ratas. Facebooke aš turiu draugus, LinkedIn kolegas, twitter aš galiu sekti žmones, jeigu aš išsirinkau tuos žmones įtraukti į savo socialinį ratą dėl kažkokių priežasčių, tai galbūt jų informacija pagal aukščiau minėtus punktus turėtų būti įtraukta kaip turinti prioritetą į mano paieškos rezultatus?

5) Socialinė baranka. Galbūt reiktų atsižvelgti ne tik į mano draugus, bet ir į draugų draugus? Šituo klausimu tvirtos nuomonės neturiu.

Taigi, įsivaizduokite paieška, kuri pirmiausiai išfiltruoja rasta informacija pagal šituos kriterijus ir tik tų kriterijų neatitinkančius puslapius rikiuoja pagal SEO. Ar tuomet paieškos rezultatai netaptų labiau džiuginantys?

Aišku, jeigu ieškosite bipoliarinio polimorfizmo, tai greičiausiai nebus nei viename jūsų skaitomame puslapyje ir iš karto reikės pateikti kokius nors mokslinius puslapius, tačiau jeigu aš ieškau IT informacijos, tikrai apsidžiaugčiau sąrašo viršuje pamatęs savo skaitomus tiklaraščius, o ne reklaminius puslapius.

Vieta ir kalba. Noriu pakalbėti apie paskutinį google paieškos absurdą. Aš mėgstu turėti visuose programose anglišką sąsają. Ir tam yra labai rimta priežastis. Aš vis dar nežinau, kas atsitinka, kai pradedi tinkinti. Ir mano klaviatūra neturi vald mygtuko. Yra: del, pause, esc, ctrl, pgup, pgdn, end, num lk, ins, bet vald nėra ir nors tu ką. Tiesa pasakius, nesu matęs nei vienos klaviatūros su vald mygtuku.

Tačiau turėdamas anglišką sąsają google paieškoje negali pasirinkti „ieškoti tik lietuviškuose puslapiuose“ kairėje pusėje, tame keistame niekada nenaudojame vietą užimančiame plote. Bet google žino tavo gyvenamąją vietą. Aš asmeniškai norėčiau, kad google nežinotų, tačiau to panaikinti niekaip negalima... Tai po velnių: arba tegul google žino ir atsižvelgdama į tai pagerina mano paieškos rezultatus, arba tegul leidžia tą žinojimą panaikinti! Dabar gaunasi toks keistas produktas: nei tešla, nei tortas...

Brukštelk žinutę