Su gimimo diena Mitra

Su gimimo diena, su gimimo diena… Ilgiausiu metų... ilgiausių... Mitra.

Iš tiesų, tai Mitros gimtadienis, ne šiandien, o lygiai po 7 mėnesių. Skaičiuoti mokate? O taip, jo gimtadienis gruodžio 25 dieną. Kažką primena? Labai patogus atsitiktinis sutapimas.

Mitra – taip dar vadintas Dieviškąja Saule ir Pasaulio Šviesa. Jo kultas populiariausias buvo tarp Romos kareivių. Šie 25 gruodžio mėnesio dieną švęsdavo Saulės grįžimo šventę. Romos imperatorius Aurelijus 274m. įteisino Mitros kultą, o jo šventę paskelbė nedarbo diena. Kadangi šventė buvo labai populiari ir senų papročių neišrausi iškirtęs šventas giraites (kaip, kad tai darė kryžiuočių ordinas LDK teritorijoje), popiežius Liberijus 374m. priėmė patį protingiausią įmanomą sprendimą - gruodžio 25 paskelbdamas Jėzaus Kristaus gimimo diena. Linksmų Šventų Kalėdų gerbiamieji skaitytojai. Man visuomet buvo įdomu ką gi mes iš tiesu švenčiame. Daugiau apie Mitros kultą galite pasiskaityti čia.

Jeigu jau pradėjau sveikinti, tai taip pat turėčiau pasveikinti ir Dionizą, kuris gimė... Tikrai taip, gruodžio 25. Dionizas – senovės graikų vyno, vyndarystės ir pasilinksminimų dievas. Vienas iš burtų, kuriuos mokėjo Dionizas buvo paversti vandenį vynu. Daugiau apie Dionizą galite pasiskaityti čia.

Norėčiau pasveikinti paskutinį dievą – Ozirį, kuris irgi gimė tą pačią dieną. Oziris – senovės Egipto mirties, pomirtinio gyvenimo ir derlingumo dievas. Taip pat siejamas su vynuogienojais... Gyvenimo metu buvo supjaustytas į gabalus (nukryžiuotas) ir po kurio laiko magijos dėka prisikėlė. Daugiau apie Ozirį galite pasiskaityti čia

Iš tiesų yra ir daugiau dievų, kuriuos reiktų pasveikinti, bet čia aš apsistosiu. Tikiuosi pastebėjote, kad išvardinau dievus neatsitiktine tvarka, o pagal jų gimimo metus. Ką tai turėtų reikšti? Gyvenimas, tai tiesė, arba spiralė, rinkitės kas jums patogiau, bet tikrai ne Morzės abėcėlė – tarpų nėra. Keičiasi žmonės, dievai sensta ir miršta, juos pakeičia nauji dievai, bet... Negalima taip imti ir peršokti nuo vienos religijos prie kitos, kaip nuo vieno kalnelio prie kito. Susidūrimų amžiuose naujai gimusi religija perima mirštančiosios dalį mitų ir legendų. Nėra grynų religijų. Kas pasakys, kiek pasakojimų Biblijoje perimta iš senesnių prieš tai buvusių religijų?

Dabar gruodžio 25 mes švenčiame Kristaus gimimo dieną, tačiau kokio senumo šita tradicija? Kiek amžių prieš mus ją šią dieną šventė senovės žmonės? Kokios jų tradicijos atėjo iki mūsų laikų?

Su gimtadieniu, dievai, deivės, dievybės, dievukai...

Brukštelk žinutę