Tai ką užmirštate yra daug svarbiau, nei tai ką atsimenate

Sako, ko išmoksite ant pečių nenešiosite. Bet aš jums turiu kitą įdomią mintį pamąstymui. Tai ką užmirštate yra daug svarbiau, nei tai ką atsimenate. Tai ką užmirštate daug stipriau lemia kokia asmenybe tapsite, nei tai ką atsimenate. 

Gražus teiginys, bet aš nežinau kaip jį argumentuoti. Kaip argumentuoti tai ko neatsimeni?

Tarkim, universitete mokina kokios nors niekur praktiškai nenaudojamos programavimo kalbos pavyzdžiui Fortran arba Pascal. Ar ne vertingiau būtų ją užmiršti ir geriau vietoj to išmokti kitą naudingą kalbą pavyzdžiui Java?

Pabandykime kitą pavyzdį. Tarkim, koks nors žmogus jus stipriai įžeidė. Po penkių metų jūs sutinkate tą žmogų kokiame nors renginyje. Kaip jūs elgsitės?

Jeigu įžeidimą užmiršote, tai galbūt apsidžiaugsite sutikę pažįstamą veidą. Galbūt tiesiog nepastebėsite ir mėgausitės renginiu. Jeigu įžeidimo nepamiršote, tai viso renginio metu galvosite koks tas žmogus blogas ir kaip jį pažeminus, todėl renginys jums atrodys labai nevykęs, net jeigu jame dalyvaus aukščiausios klasės savo srities specialistai.

Paimkime dar vieną pavyzdį. Tarkim, jūs atostogaujate dvi dienas. Pirmą dieną nueinate į pliažą ir koks nors kvailas šuo prakanda jūsų pripučiamą čiužinį, išdykę vaikai užkasa smėlyje jūsų akinius nuo saulės, o grįžtant dar sulyja smarkus lietus.

Antrą dieną jūs susipažįstate su įdomiais žmonėmis, jie jus pavaišina pietumis prabangiame restorane, pasikviečia į golfo klubą, kurio narystės jūs neįpirktumėte, ir dieną praleidžiate diskutuodami jums įdomiomis temomis.

Klausimas: geros ar blogos buvo atostogos? Ar rekomenduosite draugams vykti ten kur buvote jūs? Ar pasirinksite tokias pačias atostogas kitais metais?

Viskas priklauso nuo to kurią dieną užmiršite ir kurią atsiminsite. Jeigu užmiršite pirmą dieną – atostogos bus nuostabios. Jeigu užmiršite antrą dieną – atostogos bus siaubingos.

Mes daugiau užmirštame nei atsimename.

Per dieną patiriate daug įvykių: sėdėjimas paskaitose, darbas, dantų valymasis, ėjimas į parduotuvę, stovėjimas eilėje prie kasos, kelionė autobusu, pasivaikščiojimas parke, pusryčių darymasis, indų plovimas, klausimas mėgstamos dainos per radiją ir t.t. Tačiau kiek iš tiesų atsimenate po dienos? Po savaitės? Po mėnesio? Po metų?

Kiek prisimenate įvykių iš savo vaikystės? Aš nedaug, labai nedaug.

Tai ką naujo išmokstate ar sužinote praplečia jūsų mąstymą. Tai su kuo susipažįstate atveria jums naujas galimybes. Pamiršimas veikia priešingai. Tai ką užmirštate siaurina jūsų ateities pasirinkimo kelius. Bet tai nėra blogai, mažiau pasirinkimo variantų, mažiau dvejonių, lengviau apsispręsite ir greičiau pajudėsite į priekį.

Sako, kad jeigu katė vieną kartą užšoka ant karštos keptuvės, tai po to visą gyvenimą apeina pečių dideliu ratu. Jūs ne katė. Nesėkmės užmiršimas leidžia jums bandyti dar kartą. Pamiršimas padeda apsaugoti jus nuo nelogiškų baimių. Pamiršimas suteikia jums antrą šansą.

Tai ką išmokstate padaro jus specialistu. Tai ką užmirštate parenka kokios srities specialistu jus tapsite.

Brukštelk žinutę