Toste indeksas

Ar esate girdėję apie Big Mac Index? Kažkas pastebėjo, jog valiutų rinka gali būti iškreipta ir turėtų būti geresnis būdas kaip įvertinti vienos ar kitos valstybės ekonomiką. Mcdonalds veikia maždaug 120 šalių ir visose prekiauja Big Mac. Taigi indekso esmė palyginti kiek skirtingose šalyse kainuoja tas pats produktas. Tiesa, man iškilo viena abejonė: ar tikrai Big Mac visose šalyse yra identiškas dydžiu ir turiniu? 

Dabar pakalbėkime apie kiek kitokį indeksą Toste indeksą, kurį aš išgalvojau pats. Kodėl Toste? Kiek ankščiau minėjau, kad Toste yra mano mėgstamiausia duona. Kitais žodžiais sakant tai prekė, kuria perku dažniausiai ir tai prekė, į kurios kainą aš visuomet kreipiu dėmesį. Ir ką aš pastebėjau? Maždaug prieš metus laiko, vasarą Toste kainavo beveik litu pigiau nei dabar ~3.24 lt, rudeni jinai pabrango iki 3.54lt, o pavasari iki 3.98lt. Visai nesenai pastebėjau naująją jos kainą – 4.19lt. Jeigu aš vis dar prisimenu teisingai matematiką, tai galiu konstatuoti, jog per metus laiko kainos paaugo 22,6%, ar jūsų alga irgi pakilo tiek pat procentų? Tikiuosi supratote, kam reikalingas Toste indeksas? 

Siūlyčiau kiekvienam iš jūsų susikurti savo indeksą, nebūtinai Toste, pasirinkite kitą prekę, kuri jums labai svarbi. Manyčiau, kad duona yra viena iš svarbiausių prekių. Žmogus gali pakeisti duonos rūšį, bet jis vis tiek pirks duoną. 

Sutinku, kad skaičiuoti viską pagal vieną produktą nėra visiškai tikslu, reiktų skaičiuoti prekių krepšelį. Bet kam reikalingi sudėtingi skaičiavimai, jeigu vienas ir paprastas parodo krypti labai aiškiai? 

Dar norėčiau pakalbėti apie krizę, apie ją kalba visi, absoliučiai visi. Pagaliau krizę pajaučiau ir aš. Artimiausiu metu Vilniaus mėnesiniai bilietai nuo 60 pabrangs iki 100 litų. Beveik dvigubai! Atsižvelgiant į tai, kad paskutiniu metu kuro kainos krito, toks sprendimas mano nuomone atrodo nemotyvuotas. Jeigu aš mokėsiu 100 litų, jie man autobusuose turėtų patiesti raudonus kilimus... O gal laikas persėsti ant dviračio?

Brukštelk žinutę