Žinių dieta

Per Nepriklausomybės dienos šventę JAV pasibaidę du arkliai traukiantys karietą sužeidė 30 žmonių. Taip sakė vakar per žinias. Ir turbūt nepameluosiu sakydamas, jog per visų TV kanalų žinias. Kodėl ši naujiena svarbi? Rimtai koks skirtumas?

Prieš mėgindami atsakyti į mano klausimą pasvarstykite kelis faktus. JAV gyvena 307 milijonai gyventojų. JAV plotas yra beveik 10 milijonų kvadratinių kilometrų. Tik Čikagoje gyvena beveik 3 milijonai gyventų, tiek pat kiek visoje Lietuvoje. 2006 metais JAV nusižudė 33.300 žmonės t.y. 91 žmogus per dieną, avarijose žuvo 43,700 t.y. 119 žmogus per dieną. Nuo Vilniaus iki Vašingtono yra 7286 kilomentrai. Tai po galais kodėl tą pranešimą skaitė per žinias?

Kažkurią dieną žiūrėjau TV3 žinias, tai visą jų santraupą galimą pateikti dviem žodžiais: kriminalinė kronika. Lietuvoje girtas vairuotojas įvažiavo į medį, Irake talibai užpuolė Nato karius... ir t.t.

Ne taip seniai juokėmės iš amerikiečių nesugebiančių žemėlapyje rasti Rusijos. Ir sąžiningai sakant, jeigu žemėlapis būtų be užrašų aš nesugebėčiau parodyti Irako. Jis ten kažkur Azijoje... Tai kodėl man turėtų rūpėti kas vyksta Irake? O kodėl rūpi jums?

Iš pavadinimo jau galėjote suprasti mano pasiūlymą: nežiūrėkit žinių. Ne, aš nesiūlau išmesti televizoriaus, aš tik siūlau nežiūrėti žinių. Aišku, tie kurie žiūri kasdien žinias iš karto sunerims: o jeigu nesužinosiu ko nors svarbaus? Jeigu naudojate nors vieną socialinį įrankį: twitter, facebook, skype, email - sužinosite. Apie tai kas tikrai svarbu žmonės draugams ir nedraugams mėgsta siuntinėti nuorodas. Per pietų pertrauką žmonės mėgsta kalbėti apie vakar per teliką rodytas muilo operas arba svarbiausias naujienas (nebent jiems darbas svarbiausias dalykas), jeigu nepietaujate vienas - sužinosite. Jeigu tikrai norite nepraleisti nei vienos naujienos klausykite radiją, ten bent jau žinias reguliariai atnaujina, o ne pateikia jau praėjusios dienos suvestinę.

Televizija (apskritai visa medija) stengiasi pateikti sukrečiančias žinias, todėl ieško tokių tragedijų. Jums patinka liūdėti? Kaip jūs galite būti laimingas, tai kažkur už septinių tūkstančių kilometrų tokia tragedija atsitiko? Kai žiūrite tokias žinias jums galimi tik du keliai: kiekvieną dieną verkti, kai parodo tokį epizodą arba užsiauginti storą skūrą ir tapti abejingu šunsnukiu. Pirmu atveju, man jūsų tiesiog gaila. Antru atveju, reikia parinkti žiauriasnių vaizdų dozę, norint pramušti jūsų skūrą ir televizija - ne spauda - tai padaryti tikrai gali, bet ar jūs to norite? Žmones, kurie mėgsta kriminalines kronikas reiktų vadinti mozahistais.

Pabandykite vieną savaitę t.y. lygiai septynias dienas nežiūrėti žinių ir patikrinkite ar tikrai daug prarandate. Jeigu taip, galėsite grįžti prie savo senų įpročių. Nesiūlau to ko nebandžiau pats. Ar daug praradau nežiūrėdamas žinių? Tiesa pasakius, esu laimingesnis nežiūrėdamas.

Brukštelk žinutę