Ar internetas ateityje skils?

Viename interviu buvęs Google vadovas Eric Schmidt pasakė, kad jis mano, jog ateityje internetas skils į dvi dalis: Kinijos internetą ir Amerikos internetą.

Iš pirmo žvilgsnio pagalvoji kodėl internetas turėtų skilti? Bet kai geriau paanalizuoji supranti, kad jis yra teisus ir neteisus.

Pradėkime nuo to, kad jis yra storas amerikietis ir nemato toliau savo bambos, bet nors ir netaktiškas, bet jis teisus. Mes lietuviai naudojame nesveikai daug amerikietiško interneto: Google, Facebook, WhatsApp, Netflix, YouTube, ar man tęsti? Net tokie nacionalistai kaip prancūzai naudoja daugelį tų pačių servisų. Taigi, galima internetą vadinti amerikietišku.

Pažvelgus į Kiniją kyla klausimas, kodėl jie vis dar yra prisijungę prie to paties interneto. Vietoj to, kad filtruoti visą pasaulio turinį, daug pigiau būtų tiesiog nukirpti laidą.

Tik labai nedaug kas iš viso pasaulio skaito kinišką internetą ir tam yra dvi priežastys: kalba ir propaganda. Daugelis nemoka kalbos, o tie kurie moka supranta, kad pateikta informacija bus šališka, todėl geriau susirasti kitą šaltinį.

Tos kompanijos, kurios dirba visame pasaulyje taip pat kuria dvi produktų versijas: visam pasauliui ir Kinijai. Jei reiktų tik išversti, tai būtų lengva, tačiau reikia prisitaikyti prie diktatūros ir propagandos reikalavimų. Kalbant apie Kinijos kompanijas, kurios dirba visame pasaulyje, joms irgi nebūtų sunku dirbti per du internetus.

Kai pažvelgiame į reikalą šitaip, tai pasidaro keista, kodėl interneto skilimas dar neįvyko.

Dabar pakalbėkime apie tai kur Eric neteisus. Kinija yra ne vienintelė valstybė, kuri filtruoja internetą. Rusija taip pat kelia bangas. Rusija reikalauja, kad visos kompanijos dirbančios su jos piliečiais laikytų serverius Rusijos teritorijoje. Rusija užblokavo telegram programėlės veikimą, nes kūrėjai nenusilenkė Putinui. Rusų kalba irgi yra sunki, aišku, su kinų nepalyginama ir niekur kitur, už Rusijos ribų galima sakyti nenaudojama. Kas draudžia Rusijai susikurti savo internetą?

Aš manau, kad jeigu Kinija atsijungtų nuo globalaus interneto lygiai taip pasielgtų ir Rusija.

Turkija blokuoja Wikipedia ir taip pat yra diktatūra. Kodėl jiems neatsijungus?

Lenkija milžiniškais žingsniais žengia link diktatūros. Yra daugybė kitų valstybių kurios taip pat svaigsta apie diktatūrą.

Tai kiek internetų mes turėsime? Du, daugiausiai tris. Internetą, jeigu jis skils, aš dalinčiau į dvi grupes: demokratišką ir diktatūrinį.

Interneto jėga yra informacijos pertekliuje, todėl yra nesąmonė turėti daug internetų. Wikipedia yra pakankamai gera interneto metafora. Vienas žmogus ar net viena šalis nesigeneruotų tiek informacijos ir tuo pačiu reikia suprasti, kad informacija nebūtinai yra teisinga, net pačios Wikipedia straipsniai kartais prieštarauja vienas kitam.

Kinija yra milžiniška šalis tiek gyventojų skaičiumi, tiek rinkos dydžiu, todėl jinai drąsiai gali atsijungti ir kurti savo internetą. Kinija turi pakankamai žmonių, kad turėtų kokybišką Wikipedios alternatyvą. O visos didžiosios kompanijos bet kokiu atveju nubėgs į Kinijos rinką/internetą genamos godžių akcininkų.

Rusija galėtų būti dar viena didžiulė, įdomi rinka, jei šiek tiek pasimokytų iš Kinijos. Dabar Rusija tiesiog piratinių filmų, dainų ir daiktų rojus. Tačiau dėl gyventojų skaičiaus, jinai gali sukurti didžiausių Amerikos svetainių bei įrankių kopijas. Ir tai yra gerai (rusams), nes dėl ekonomikos, nemanau, jog kokios kompanijos eitų į Rusijos rinką/internetą, jeigu rusai atsiskirtų.

Visoms kitoms diktatūroms reikia pasirinkti prie kurio interneto jie nori prisijungti. Aišku, pasirinkti Kiniją ir mokykloje vietoj anglų pradėti mokyti kinų man neskamba kaip blogas planas. Kita vertus pasirinkti rusų kalbą, bent jau šiuo metu skamba kaip tikrai blogas planas.

Bet kokia mažesnė diktatūra nesugebėtų išlaikyti kokybiško interneto, kaip kad lietuviška Wikipedia versija - pagrindiniai straipsniai yra gan solidūs, bet jeigu eitum į kiną ar literatūrą geriausiu atveju nieko nerastum. Taip pat žmonės privalo būti didžiuliai nacionalistai, kad nepastebėtų populiariausių amerikietiškų svetainių dingimo, kas diktatūrose visai realu.

Tai kokia interneto ateitis mūsų laukia? Jeigu Kinija atsijungtų, to nepastebėtume mes ir daugiau nei pusė pasaulio. Jeigu Rusija atsijungtų, tą greičiausiai pastebėtų kai kurie Lietuvos piliečiai bei mūsų kaimynai, bet daugiau nei pusė pasaulio liktų akli pokyčiams. Jeigu miške, kuriame nėra nei vieno žmogaus, nukrinta medis ar kas nors jį girdi?

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)