Kas svarbiau žmonės ar gamta?

Norėčiau jums duoti užduoti iš dvidešimt pirmo amžiaus mokyklos (tokių yra mažai):

Įsivaizduokite nedidelį miestelį įsikūrusį ežero pakraštyje. Didžioji miestelio gyventojų dalis įdarbinti viename fabrike. Fabrikas teršia ežerą ir žudo gyvybe jame. Ką daryti?

Ši užduotis panaši į diskusiją, kuria nesenai turėjome komentaruose.

Mano filosofinius pamąstymus rasite žemiau, tačiau prieš skaitydami sugalvokite savo variantus.

Pirmas. Būsiu atviras klausime: žmogus ar gamta, aš visuomet pasirinksiu žmogų. Jeigu žus vandens gyvūnai, bet žmonės bus sotus ir laimingi, man tai atrodo priimtinas variantas. Ką daryti? Leisti fabrikui veikti ir ežerui mirti.

Antras. Jeigu miestas yra įsikūręs ant ežero kranto, ar logiška manyti, kad žmonės jį naudoja? Greičiausiai pramonine žvejyba neužsiima, tačiau mėgėjai kartais užmeta meškeres. Žmonės turbūt susirenka degintis ir maudytis (Nebent tas miestas yra šiaurės Suomijoje). Ar gali būti, kad tas ežeras naudojamas dar kam nors? Pavyzdžiui miesto vandens tiekimui? Dažniausiai miesto vandens tiekimui naudojami požeminiai vandens šaltiniai, bet tokių gali nebūti arba jie gali susisiekti su ežeru. Tai ką aš noriu pasakyti, jog iš pirmo atrodo, kad tarša kenkia tik ežere gyvenantiems ešeriams, bet realiai ji kenkia visiems miestelio gyventojams. Ką daryti? Sustabdyti fabriko veiklą.

Čia pateikiau du variantus, kuriuos galėtų sugalvoti kiekvienas žmogus. Būdamas jaunesnis, greičiausiai būčiau pasirinkęs, kažkurį iš šių dviejų, tačiau stuktelėjus amžiui aš esu linkęs ieškoti kitų alternatyvų. Galbūt yra geresnis trečias ar ketvirtas variantas?

Trečias. Vienas labai svarbus klausimas, kuris nepaminėtas užduotyje, kuriame amžiuje vyksta veiksmas: 1900, 1950, 2000, 2020?

Jeigu veiksmas vyksta 1900 metais, tai greičiausiai fabrike dirba daugybė vaikų, kas jus greičiausiai šokiruoja, bet tai buvo visai normalu tais laikais. Tai yra pats blogiausias laikas gyventi šiame mažame miestelyje.

Jeigu veiksmas vyksta 1950 metais, tai… Visi dirba fabrikuose ir visiems nusispjauti į ekologiją, todėl čia irgi labai daug ko nepakeisi.

Visai kitas dalykas, jeigu veiksmas vyksta šiais laikais. Šiuo metu galime teigi, jog progresas juda vienos dienos per metus greičiu. Ką tai mums duoda? Labai daug. Jeigu kiekvienais metais galėtume pagerinti fabriko efektyvumą, sumažintume taršos parametrus, tai galiausiai pasiektume tokį momentą, kad fabrikas dirbtų visiškai nekenkdamas gamtai. Aišku, verslo savininkas gali būti nemotyvuotas tokioms investicijoms, tačiau čia turėtų savo ranką parodyti miesto žmonės ir politikai. Sumažindami maksimaliai kiek galime taršą kiekvienais metais, mes išsaugome fabriką, darbą ir ilgainiui susigrąžiname ežerą. Visi laimi ar ne?

Ketvirtas. Šitą punktą reiktų pradėti tokia pačia įžanga kaip ir ankstesnį.

Jeigu veiksmas vyksta šiais laikais, fabriką uždarome ir paverčiame į HubSpace. Buvusius fabriko žmones apmokome kitų profesijų. Pirmiausiai pagalvokime, jeigu yra ežeras, galbūt galima jį panaudoti turizmui? Galbūt galima įrengti vandens parką, kuris pritrauktų turistus bei įdarbintų dalį žmonių?

Galbūt į fabriko vietą galima pakviesti kitą įmonę, kuri mažiau terštų gamtą?

Galbūt galėtume apmokyti žmones imtis kitų profesijų arba paskatinti pradėti savo verslą? Kadangi turime internetą, yra tikrai daug galimybių. Ne visi turi būti programuotojai ar dizaineriai, yra taip pat ir kitų profesijų pavyzdžiui virtualūs asistentai.

Aišku, jūs galite pasakyti, kad vyresniems žmonės gali būti sunkiau su technologijomis. Kas yra tiesa ir greičiausiai šis planas nesugebėtų įdarbinti visų 100%, bet, jeigu sugebėtume įdarbinti 80%, tai jau būtų neblogai. Tiesa, kad įgyvendinti šį planą, reiktų daug investicijų iš valdžios (žmonių permokymui ir panašiai).

Tai kokį variantą aš pasirinkčiau? Aš pasirinkčiau mišinį. Vienas dalykas, ko tikrai nenorėčiau: imti ir iš karto uždaryti fabriko. Vietoj to aš rinkčiausi gerinti fabriko efektyvumą tuo pačiu apmokant žmones naujų profesijų. Su laiku bėgant taip pat mažinčiau fabriko produkcijos dydį, kol jis visai užsidarytų. Žinau, kad ekonomiškai žiūrint mažinti produkcijos dydį ir investuoti į fabriko efektyvumą yra nelogiška, tačiau tokiu būdų mažiausiai nukentėtų žmonės. Greičiausiai tai yra utopinis variantas.

O kokius variantus sugalvojote jūs?

Photo by Rodney Minter-Brown on Unsplash

Brukštelk žinutę