Ar veganai nužudys visus gyvūnus?
Perspėjimas: šis tekstas yra kontraversiškas. Šio teksto tikslas priversti susimąstyti ar tai kas deklaruojama kaip gėris, tikrai yra gėris ilgalaikėje perspektyvoje. Prieš rašydami piktus komentarus, būkite malonūs, perskaitykite tekstą iki galo.
Mano draugų rate yra vegetarų ir veganų. Kuo aš apie juos daugiau galvoju, tuo labiau linkstu prie minties, kad jie potencialiai gali padaryti daugiau žalos nei musulmonų teroristai.
Supraskit mane teisingai, aš nekritikuoju jų mitybos pasirinkimo, kaip ir nekritikuoju bet kurios religijos, jei jos nariai nebando manęs atversti į teisingą tikėjimą.
Leiskite jums užduoti klausimą: kas atsitiktų, jei viso pasaulio žmonės taptų veganais? Kai kurie iš jūsų turbūt galvojate: visi draugiškai rupšnotume žolytę ir dainuotume kumbaja. Visai nebloga ateitis, bet...
Leiskite paklausti: koks yra populiariausias pasaulyje gyvūnas šiuo metu? Prisipažinsiu, kad aš nežinau, bet aš darysiu spėjimą, kad tai karvė. Jeigu tai bus kiaulė ar avis aš nesupyksiu. O gal tai višta?
Visi šitie gyvūnai pirmiausiai yra valgomi. Kai kurie išvardinti (ir neišvardinti) taip pat teikia papildomą naudą: kiaušinius, vilną, odą, plunksnas, fizinę jėgą... Jūs kartais net nepagalvojate kiek daug dalykų gaminama iš gyvūnų, veganai pagalvoja.
Jeigu visi žmonės taps veganais, kas atsitiks karvėms? Dabar važiuodamas per Lietuvą gali pamatyti šimtus ramiai besiganančių. O kur pamatysi karvę veganų pasaulyje? Zoologijos sode (apie tai atskira pastraipa žemiau)? Laisvai besibastančias Indijos gatvėmis? Galbūt. Karvė Indijoje yra šventas gyvūnas. Tačiau avis niekam nėra šventas, nors šiuo metu tiek Airijoje, tiek Naujoje Zelandijoje avių daugiau nei žmonių.
Visi šie gyvūnai išpopuliarėjo dėl to, kad žmogui jie buvo naudingi. Jeigu žmogui jie nėra naudingi, žmogus jų daugiau nelaikys. Vadinasi šie gyvūnai yra pasmerkti išnykti. Ką blogo karvė padarė veganui?
Be abejo, yra geras argumentas išnaikinti naminius gyvūnus. Jiems išlaikyti reikia daug žolės ar kitų augalų, taigi, mes atimame miškus bei pievas iš laukinių gyvūnų, todėl šie nyksta arba jau išnyko. Išžudę naminius gyvūnus, mes galėtume gražinti pievas laukiniams gyvūnams atgal. Graži idėja, bet... Jeigu laukiniai gyvūnai jau išnyko, tai kam tas pievas grąžinti?
Gerai, o dabar rimtesnis klausimas: jeigu viso pasaulio žmonės taps veganais, kiek milijonų tonų daržovių mums reikės, kad visus juos išmaitintume? Aš manau, kad gerokai daugiau nei išauginama dabar. Aišku, tai automatiškai nereiškia, kad mums reikės dar daugiau laukų nei dabar. Jau dabar yra daržovių auginimo sandėlių, kuriuose galima auginti daržoves penkiais aukštais miesto centre. Mums reikia šiek tiek pagerinti šių sandėlių efektyvumą, kad daržovės nekainuotų brangiai ir voule. Aišku, mums nereikia tapti veganais, kad tuo pasinaudotume. Kita vertus, reikia suprasti, kad ne visi augalai gali augti tokiomis sąlygomis ir mums vis tiek dalį jų reikės auginti senais patikrintais metodais laukuose.
Jeigu veganai myli gyvūnus, ar veganų pasaulyje visiškai bus uždrausta medžioklė? Aš niekada nemedžiojau, todėl nesuprantu tokio dalyko kaip sportinė medžioklė, tačiau medžioklė yra puikus būdas kontroliuoti laukinių gyvūnų populiaciją.
Vilkai šiaip jau turėtų maitintis kiškiais ir kitais laukiniais gyvūnais, tačiau šiais laikais kartais jie užsuka pasiausti į avių bandą. Tiesa pasakius, tai pakankamai dažna problema Lietuvoje. Jeigu vilkų banda išaugs pakankamai didelė ir veganai neaugins avių, ar vilkai ims puldinėti žmones? Jeigu žmogų puola vilkas ar žmogus turi teisę savigynos tikslais gyvūną nužudyti? Jeigu ne, ar gyvūno gyvybė vertesnė už žmogaus? Jeigu taip, kodėl tuomet reikia laukti užpuolimo, kodėl negalima apsidrausti iš anksto sumažinant vilkų populiaciją, kad jie neitų pulti žmonių?
Aišku, kas nors pasakys, kad aš nežinau, kuris vilkas puls žmogų. Tokiam galiu atsakyti: aš žinau - alkanas vilkas puls žmogų. Vilkai taps alkani, kai jų populiacija viršys jų aukų populiaciją.
Galbūt su vilkais galvosūkis buvo per lengvas, todėl pasunkinkime. Australijoje didžiulė problema yra kengūros. Jos atklysta į fermas ir suvalgo pasėlius. Jeigu jums nerūpi Australija, pakalbėkime apie Lietuvą. Lietuvoje didžiulė problema yra stumbrai, jie ne kiek suvalgo, bet sutrypia pasėlius. Ką daryti tokioje situacijoje? Ar žmogus gindamas savo teritoriją gali panaudoti ginklą? Ar vis tik žmogus jokiomis aplinkybėmis neturi teisės skriausti gyvūno ir šiuo atveju turėtų tiesiog badauti? Nei stumbrai, nei kengūros tikrai nesuvalgys žmogaus (nors, aišku, gali jį užpulti). Žolėdžiams įdomus tik žmogaus pasėliai. Ar žmogus turėtų nusileisti gyvūnams ar vis dėl to kovoti su jais?
Daugelis veganų, bet nevisi, savaime suprantama, kovoja už gyvūnų teises. Jų dėmesį dažniausiai patraukia trijų tipų įstaigos cirkai, zoologijos sodai ir kailių fermos.
Man patinka cirkas, man patinka stebėti, kaip gyvūnai atlieka triukus ir veganai turi pilną teisę manęs už tai nekęsti, bet aš neturiu nei vieno argumento, kuris apgintų cirko egzistavimą. Tai yra tiesiog gyvūnų kankinimas dėl žmonių pramogos. Tiesa, reikia nepamiršti, kad yra akrobatų cirkas, tik iš žmonių, jokių gyvūnų.
Ar zoologijos sodas yra blogai? Gyvūnai yra laikomi ankštuose narvuose dėl žmogaus pramogos. Taip greičiausiai pagalvotumėte iš pirmo žvilgsnio, bet zoologijos sodas yra daug daugiau. Gyvūnui nereikia ieškoti maisto, kovoti dėl išlikimo, jis turi sveikatos priežiūrą.
Jeigu gyvūnai nyksta gamtoje, ar blogai juos veisti zoologijos sode? Pavyzdžiui pandos. Ir jeigu jums nerūpi kas vyksta Kinijoje, galim pakalbėti apie Lietuvą. Pas mus buvo beveik išnykę baliniai vežliai, kol specialistai vėl nepradėjo jų veisti. Daugelis žmonių gali norėti apsaugoti gyvūnus nuo išnykimo, bet kiek žmonių gali kažką realaus padaryti? Tik specialistai. O specialistai kažkur turi dirbti.
Jeigu mes sakome, kad zoologijos sodai yra blogai, kaip tuomet su naminiais gyvūnais: šunimis bei katėmis. Šie gyvūnai taip pat laikomi „narvuose“ prieš jų norą. Koks skirtumas yra tarp liūto, kuris gimė zoologijos sode ir šuns? Kažkada mes tikrai važiavome gaudyti gyvūnų zoologijos sodams į Afriką (ar kitas vietas), bet civilizuotame pasaulyje senai taip nedarome. Visi gyvūnai zoologijos sode atsiranda tik iš kitų zoologijos sodų. Kaip ir šunys, liūtai nėra matę laukinės gamtos ar bandę išgyventi savo pačių jėgomis. Tiesa pasakius, naminės katės dažniausiai turi daugiau patirties medžioklėje ir išgyvenime nei liūtai iš zoologijos sodo. Jeigu mes manome, kad turėtume uždaryti zoologijos sodus, tuomet turėtume nelaikyti ir šunų namuose. Ar vis dėl to yra kažkoks skirtumas?
Beje, ar katės ir šunys gali būti veganai? Jeigu žmonės yra veganai, o šunys vis tiek valgo mėsą ar tai nėra prieštaravimas patiems veganų principams? Ir, jeigu šunys nėra šeriami mėsa, ar tai nėra gyvūnų kankinamas?
Jeigu jau prakalbome apie gyvūnų kankinimą. Kodėl kailių fermos yra gerai? Neskubėkite, pagalvokite.
Senais gerais laikais, vienintelis būdas apsisaugoti nuo šalčio buvo tik tikro kailio kailiniai. Jie ir dabar yra vienas iš nuostabiausiu dalykų, tačiau progresui judant į priekį mes galime iš dirbtinių medžiagų pagaminti tikrai gerų šalčiui atsparių striukių bei paltų. Kitaip sakant kailiniai iš reikalingos tapo prabangos preke.
Ar aš sakiau, kad daugelyje kailių fermų gyvūnų laikymo sąlygos yra siaubingos? Dabar jau sakiau.
Vis dėl to pakalbėkime apie tai, kodėl kailių fermos yra reikalingos. Pirmiausiai yra karvių argumentas. Kailių fermose yra laikomos lapės, audinės bei keletas kitų rūšių gyvūnų. Jeigu kailių fermas uždrausime, kiek iš šių gyvūnų rūšių išnyks?
Kur paprastai kuriasi kailių fermos? Ar kas nors girdėjote apie kailių fermą Vilniuje? Aš ne, bet galbūt aš nesu apsišvietęs?
Paprastai kailių fermos kuriasi kaimuose. Kur yra sunkiausiai susirasti darbą: Vilniuje ar kaime? Vilniuje turbūt darbo gali rasti šimto (ar daugiau) skirtingų profesijų atstovų. Kiek skirtingų darbų galima rasti kaime? Kailių ferma, kai kuriose vietose gali būti vienintelė darbovietė dvidešimties kilometrų spinduliu. Jeigu mes uždarysime visas kailių fermas, kas atsitiks su žmonėmis, kurie jose dirba? Kaimas gėrė, kaimas gers?
Aš galiu sutikti, kad kailių fermose gyvūnai kankinami, bet jeigu tai yra vienintelis būdas žmogui išgyventi, ar turėtume atimti iš jo pragyvenimo šaltinį? Ar jūs išdrįstumėte tai pasakyti mažam, alkanam vaikui į akis?
Jeigu mes išgelbėsime visus gyvūnus nuo kančių ir vartojimo, kaip veganai nori, kas atsitiks su tais gyvūnais? Ar jie visi gyvens danguje ir dainuos aleliuja su angelais? Ar pasaulis, kuriame nėra gyvūnų yra tas, kurio mes norime?
Gyvūnų egzistavimas kartu su žmonėmis neišvengiamai veda prie gyvūnų kančių. Bet galbūt aš neteisus? Galbūt yra kažkas ko aš nežinau ar nesuprantu?