Knyga. Yuval Noah Harari - Sapiens: gausta žmonijos istorija
Sunku aprašyti knygą, kuri tau labai patiko. Jeigu jums patiko Namie, tai jums patiks ir šita knyga.
Ši knyga prasideda anksčiausia žinoma informacija apie maisto rinkėjus ir baigiasi galimu žmonijos išnykimu.
Knyga stengiasi pažvelgti į žmoniją iš visų įmanomų pusių pasiremdama turimais moksliniais šaltiniais. Paminėsiu keletą man labiausiai patikusių minčių.
Didžiausia žmonijos klaida – žmonės tapo žemdirbiais. Rinkėjai, maistui ieškoti sugaišdavo daugiausiai šešias valandas per dieną, valgydavo tai ką rasdavo, kiekvieną dieną vis kitą dalyką, beveik neturėjo jokių daiktų, nes nuolatos reikėjo keliauti.
Žemdirbiai prie savo darbų praleisdavo po keturiolika valandų per dieną, valgydavo labai ribotą racioną, dėl ko pradėjo trūkti vitaminų bei prasidėjo ligos, sutrumpėjo gyvenimo trukmė. Derlių įtakoja tiek sausros, tiek audros, todėl žemdirbiai turėjo kaupti maisto atsargas ateičiai.
Aišku, jeigu žmonės nebūtų tapę žemdirbiais ir vis dar klajotų, tai jų nebūtų tiek daug pasaulyje, kiek yra dabar, tai niekada nebūtų įkėlę kojos į mėnulį ir jūs neskaitytumėte šito teksto.
Žmonija visuomet gyveno puoselėdama prieštaraujančias vertybes. Viduramžiais tai buvo krikščionybės ir riterių idealai, dabar – laisvė ir lygybė. Jeigu visi lygūs - tai komunizmo sapnas. Kaip žinome, realybėje taip nesigauna. Jeigu visi lygūs, tai valstybė (ar kas nors) atima iš visų žmonių viską ir duoda tik tiek kiek jiems reikia. Jeigu laisvė, tai vadinasi kiekvienas gali daryti ką tik nori. Nežinau pavyzdžio, kur galiotų absoliutus laisvės idealas.
Viskas yra iliuzija. Pinigai nėra paremti niekuo daugiau, tik mūsų tikėjimu. Visi įstatymai, tvarka pasaulyje yra paremti niekuo daugiau tik mūsų tikėjimu. Tikėjimas tais pačiais mitais padeda mums sugyventi vieniems su kitais, bet tuo pačiu mus ir skaldo.
Žmonės lyg ir suprato, jog nederėtų diskriminuoti pagal lytį ar rasę, mes visi esame žmonės. Tačiau didžiausia problema šiais laikais – nacionalizmas. Mes visi esame žmonės, kodėl turėtume diskriminuoti pagal tai, kur žmogus giminė? Kodėl turėtume žmones diskriminuoti pagal kultūrą? Medija nuolatos pabrėžia skirtumus tarp Rytų ir Vakarų, bet galiausiai mes visi esame tik žmonės. Galu gale mes visi esame panašesni, nei norime prisipažinti.
Knygoje tikrai pilna daug labai įdomių įžvalgų.
Mano vertinimas:
– nuostabi knyga. Tokių knygų skaitymas didžiulis malonumas smegenims.