Geriausi detektyviniai serialai
Prieš porą savaičių publikavau kosminių operų sąrašą, tai pagalvojau, kodėl taip pat nepakalbėjus apie detektyvus? Šis sąrašas bus kitoks. Per metus turbūt sukuriama daugiau detektyvinių serialų nei kosminių operų yra sukurta iš viso. Ir priežastis yra paprasta: tam reikia tik gero scenarijaus ir kameros. Nereikia specialiųjų efektų, nereikia kurti kosminio laivo dizaino, gali filmuoti tiesiog eiliniame bute, nereikia ateivių kostiumų ir 5 tonų grimo norint vieną žmogų nudažyti mėlynai. Detektyvus kurti paprasta palyginus su kosminėmis operomis. Šiame sąraše aš paminėsiu visus serialus, kurie man patinka ir tai bus tikrai ne visi, kuriuos esu žiūrėjęs. Ir tai turbūt bus mažiau nei 1%, to kiek jų iš viso yra sukurta.
Pradėti norėčiau nuo to, kad pasakysiu, jog angliško stiliaus serialai man patinka labiau nei amerikietiško. Koks skirtumas? Amerikietiško stiliaus serialuose vienas epizodas trunka kažkur 30-45min, sezone yra 20+ serijų ir veiksmas vyksta viename iš didžiųjų miestų. Angliško stiliaus serialuose vienas epizodas trunka 60-90min, sezoną sudaro 4-6 epizodai ir, kadangi, epizodai būna ilgi, tai yra laiko parodyti ir gražiai angliškai gamtai (jei serialas filmuotas Anglijoje). Dar vienas skirtumas, kad amerikiečių serialai paprastai turi labai gerus Wikipedia puslapius, tuo tarpu angliško stiliaus serialų puslapiai yra skurdūs, jeigu apskritai egzistuoja.
Angliško stiliaus serialai
Midsomer murders (1997 - ?) – serialas turi 24 sezonus šiuo metu ir esu visus juos matęs. Negana to, nekantriai lauku kiekvieno naujo sezono. Pirmus 13 sezonų vaidino vienas aktorius ir jo „šeima“, o nuo sekančio sezono tyrimus perėmė jo „pusbrolis“. Nežinau kito serialo, kuris gyvuotų taip ilgai ir taip retai keistųsi pagrindinis aktorius.
Veiksmas vyksta išgalvotoje apylinkėje vadinamoje Midsomer, kurią sudaro daugybė kaimų, viena kita pilis, vienas kitas fabrikas. Kiekvieną kartą tyrimas vyksta vis kitame kaime, taigi, daug laiko pasigrožėti angliška architektūra ir angliška gamta.
Kiekviename epizode įvyksta 2-3 nužudymai ir tik labai retais atvejais būna daugiau nei vienas žudikas.
Jeigu žiūrėsite serialą nuo pradžių pastebėsite labai keistą dalyką: visi aktoriai yra tik baltieji. Prodiuseris buvo apkaltintas rasizmų ir pašalintas iš serialo. Nuo sekančio sezono seriale atsirado indų, tamsiaodžių ir vienas kitas kinietis. Ar tas pakeitimas sugadino serialą? Ne, bet, atvirai kalbant, padarė serialą mažiau realistišku. Kaip dažnai angliškame kaime sutiksite kinietį, kuris yra vedęs indę?
Tai, kad pasikeitė pagrindinis aktorius ir atrankos kriterijai epizodo aktoriams iš tiesų yra ne didžiausias pokytis serialo gyvenime. Didžiausias pokytis yra telefonai. Pradžioje niekas neturėjo mobilių telefonų ir turėjo naudotis laidiniais. Dabar mobilius telefonus turi visi.
Death in Paradise (2011 - ?) – šiuo metu turi 14 sezonų. Veiksmas vyksta išgalvotoje saloje priklausančiai Didžiajai Britanijai, todėl Londonas atsiunčia pagrindinį detektyvą tirti bylas. Realybėje serialas yra filmuojamas Gvadelupėje (Karibai) ir tai kas parodoma yra tikras rojus. Aš šitą serialą žiūriu daugiau dėl to, kad norėčiau ten gyventi (seriale, ne Karibuose), o ne dėl kokios kitos priežasties.
Serialo vinis yra neįmanomas nusikaltimas. Pavyzdžiui buvo nužudytas žmogus vonios patalpoje, kuri neturi lango, o durys buvo užkabintos iš vidaus. Kaip tai įmanoma?
Įtariamaisiais visuomet tampa keturi artimieji, kurie leido laiką kartu ir nors kartais yra raginama pasižvalgyti žudiko kitur, dar neatsimenu, kad nors vienas žudikas būtų ne vienas iš artimųjų.
Pagrindinis aktorius vidutiniškai keičiasi kas tris sezonus. Pirmasis detektyvas Ben Miller sakyčiau buvo silpniausias iš jų ir buvo nužudytas trečiame sezone. Visi kiti detektyvai įsimyli ir išplaukia ieškoti savo meilės kitur.
Kiekvienas detektyvas turi savo keistenybę pavyzdžiui vienas yra labai nerangus, kitas - viskam alergiškas ir panašiai. Tos keistenybės suteikia serialui humoro, tuo pačiu su kiekvienu nauju aktoriumi serialo prieskonis nuolatos pasikeičia.
Per 14 sezonų tik du aktoriai išliko nepasikeitę Catherine Bordey yra baro savininkė, o vėliau miestelio merė. Selwyn Patterson yra policijos komisaras. Abu personažus aš vadinčiau trečiaeiliais.
Pavadinimas nemeluoja, vaizdai, kurie parodomi seriale, yra tikras rojus.
Beyond Paradise (2023 - ?) – yra dukterinis (en. Spin-off) Death in Paradise serialas. Antrasis detektyvas Death in Paradise seriale Humphrey Goodman išplaukė ieškoti savo meilės ir dabar gyvena Shipton Abbott. Serialas yra filmuojamas Looe (5112 gyventojai). Tai savaime suprantama nėra rojus, bet labai žavingas angliškas miestelis. Man asmeniškai šito miestelio vaizdai yra tikrai įspūdingi.
Šio serialo pagrindinis detektyvas tiria keistus nusikaltimus. Taip, tai yra nusikaltimai, nebūtinai žmogžudystės, kas yra smagu. Bet esminis žodis yra keistus. Jeigu norite žinoti, ką tai reiškia, turėsite pažiūrėti serialą.
Šiuo metu yra du sezonai ir aš nekantriai laukiu trečio.
The Brokenwood Mysteries (2014 - ?) – yra serialas iš Naujosios Zelandijos. Gera gamta? Žinoma. Veiksmas vyksta Brokenwood mieste ir jo apylinkėse. Žavingiausias dalykas yra tai, kad priešingai nei kituose serialuose, antraeiliai personažai nedingsta, bet gyvena savo gyvenimą. Ta prasme, juos galima sutikti ne tik ne viename epizode, bet ir daugelyje sezonų. Pavyzdžiui Mrs. Jean Marlowe – faina senutė, kuri žino visas miesto paskalas. Ray Neilson yra verslininkams, kuriam priklauso picerija Porky Pigeon Pizzeria bei baras The Frog and Cheetah. Vienas iš žavingiausių antraeilių peronažų, labai apsukrus advokatas Dennis Buchanan.
Serialas prasidėjo nuo to, kad pagrindinis detektyvas Mike Shepherd kalbasi su numirėliais. Ne, jokių fantastinių galių. Tiesiog vieno žmogaus monologas. Ir taip, tai yra unikalus dalykas, bet tai pasidarė labai neįdomu labai greitai.
Iš pradžių detektyvai važinėjo Holden markės automobiliu. Tai buvo australų automobilių gamintojas, priklausantis General Motors, kol 2021 metais GM juos uždarė be jokių priežasčių.
Dar vienas dalykas, kas man patinka apie serialą, kad jis skiria šiek tiek laiko Māori kultūrai. Jeigu sąžiningai, Māori kultūra yra trečiaeilis personažas, bet vis tiek smagu, kad gauna laiko ir dėmesio.
Šiuo metu yra dešimt sezonų ir nekantriai laukiu vienuolikto.
Harry Wild (2022 - ?) – į pensiją išėjusi literatūros mokytoja atidaro savo privačios detektyvės agentūrą. Harry sūnus dirba detektyvu Dublino policijoje. Ir nors aš esu buvęs Dubline, vietas, kurias parodo serialas, aš atpažįstu retai. Serialas turi gerą humoro dozę ir šiek tiek lengvesnį toną. Šiuo metu serialas turi 4 sezonus.
Pagrindinė aktorė išgarsėjo vaidindama vesterne Dr. Quinn, Medicine Woman, galbūt kai kurie iš jūsų žiūrėjote šį serialą vaikystėje.
The Madame Blanc Mysteries (2021 - ?) – veiksmas vyksta Prancūzijos kaimelyje Sainte Victoire, nors iš tiesų filmuota Maltoje. Sėkminga antikvarinių daiktų pardavėja Jean po vyro mirties persikrausto gyventi į Prancūziją. Visi nusikaltimai šitame seriale yra susiję su antikvariniais daiktais. Tai yra lengvesnis serialas ir jis man patinka dėl pasaulio, kurį pristato: gyvenimas mažame Prancūzijos kaime. Beveik visi antraeiliai aktoriai yra sutinkami visose serialo serijose.
Šiuo metu serialas turi 4 sezonus.
Murder in Provence (2022 - ?) – veiksmas vyksta Aix-en-Provence (147.933 gyventojai) mieste, Prancūzijoje. Pagrindinis veikėjas yra prokuroras Antoine Verlacque, kuris tiria čia įvykusius nusikaltimus. Neatsimenu kuriame epizode pagrindiai veikėjai diskutuoja apie skirtumus tarp JAV ir Prancūzijos teisinių sistemų.
Šiuo metu serialas turi 3 epizodus. Nežinau ar bus daugiau.
McDonald & Dodds (2020 - 2024) – turi viso labo keturis sezonus. Veiksmas vyksta Bath (Anglija) mieste ir jo apylinkėse. Ambicinga detektyvė Lauren McDonald yra perkeliama iš Londono į Bath, o jos partneriu paskiriamas senamadiškas seržantas Dodds, kuris visą savo karjerą kilnojo popierius. McDonald nori grįžti į Londoną, o Bath valdžia nori atsikratyti Dodds. Dodds yra vaikščiojanti enciklopedija ir gali pateikti įdomių įžvalgų, kurios padeda sugauti nusikaltėlius.
Miss Fisher's Murder Mysteries (2012 – 2015) – veiksmas vyksta 1920 metais Melburne. Pagrindinė veikėja Miss Fisher turi privačių detektyvų agentūrą. Atsižvelgiant į veiksmo metus pagrindinės veikėjos turi kovoti su tuo metu vyraujančiais stereotipais ir gyvena vyrų pasaulyje. Serialas pasižymi Art Deco stilistika, šmaikščiais dialogais ir stipriomis moterimis. Serialas turi 3 sezonus.
Serialas sulaukė dukterinio serialo Ms Fisher's Modern Murder Mysteries (2019 - 2021). Šitame seriale veiksmas vyksta jau 1960 metais ir pagrindinė veikėja yra Miss Fisher dukterėčia. Iš principo sakyčiau, kad dukterinis serialas yra silpnesnis, bet jeigu norite pamatyti žavingą gyvenimą 1960 metais, tai vienas iš geriausių jūsų pasirinkimų. Serialas turi 2 sezonus.
Agatha Raisin (2014 - 2022) – viešųjų ryšių specialistė palieka savo gyvenimą Londone ir atsikrausto gyventi į labai ramų Carsley kaimelį. Vyriausias inspektorius yra visiškai nekompetentingas ir tuo galėsite įsitikinti beveik kiekviename epizode. Taigi, kas gi kitas tirs žmogžudystės, jei ne Agatha padedama savo draugų. Kaip ir The Brokenwood Mysteries šitame seriale yra personažų, kuriuos sutiksite nuolatos. Tai yra lengvo tono detektyvas su humoro doze. Serialas turi 4 sezonus.
Inspektoriaus Morso pasaulį sudaro trys serialai. Inspector Morse (1987 - 2000) – originalus serialas, veiksmas vyksta Oksforde dažnai nusikaltimai yra susiję su akademiniu elitu. Parodoma daug senamiesčio ir senų universitetų pastatų. Serialas turi 8 sezonus. Inspector Lewis (2006 - 2015) pratęsia nuo ten, kur paliko ankstesnis serialas. Serialas turi 9 sezonus. Iš trijų šitas yra mano mėgstamiausias. Endeavour (2012 - 2023) yra inspektoriaus Morso priešistorė. Jaunasis Morsas tik baigęs policijos akademiją pradeda savo karjerą. Jau jaunystėje Morsas demonstruoja tam tikrus bruožus, kurie vėliau taps jo prekiniu ženklu: kaip pomėgis kryžiažodžiams ir klasikinei muzikai. Veiksmas prasideda 1965 metais ir su kiekvienu sezonu stumiasi pirmyn. Jeigu norite žiūrėti detektyvą istoriniame fone, tai vienas iš geriausių jūsų variantų. Serialas turi 9 sezonus.
Foyle's War (2002 - 2015) – tai turbūt vienas iš sunkiausių serialų šitame sąraše. Ir ne tik todėl, kad tai yra detektyvas, bet serialo veiksmas prasideda 1940 metais. Ir jeigu jums šita data atrodo įtartina, tai todėl, kad serialo fone vyksta antras pasaulinis karas. Šis serialas įdomus tuo, kad parodo kas tuo metu darėsi pasaulyje, nepriteklius, žmonių kūrybiškumą, bet, aišku, tai tik fonas detektyvui.
Serialas turi 8 sezonus.
Columbo (1971 - 1978) – tai yra vienintelis amerikiečių serialas šitame sąraše, bet aš manau, kad jis čia tinka. Pagrindinis serialo veikėjas yra netvarkingas labai išsiblaškęs detektyvas Columbo. Kad jis nevykėlis mano ir nusikaltėliai, ir valdžia, bet Columbo galiausiai visuomet pateikia rezultatus. Veiksmas vyksta Losandžele, priešingai nei kituose serialuose, čia nepamatysite nei gražios gamtos, nei istorinių pastatų. Bet vis tiek geras detektyvas. Serialas turi 10 sezonų.
Poirot (1989 - 2013) – nežinau ar reikėtų minėti šitą serialą, nes Puaro visi žino. Tai nėra mano mėgstamiausias serialas, už tai sąrašo gale, bet tai yra mano mėgstamiausia Puaro versija. Serialas turi 13 sezonų.
Amerikietiško stiliaus serialai
Murder, She Wrote (1984 -1996) – turiu pripažinti, kad šis serialas man labai patinka. Beveik visos serijos yra pastatytos pagal tą pačią formulę. Pusę epizodo yra pristatomi personažai, tuomet viduryje įvyksta žmogžudystė ir tuomet Džesika Fletcher išsprendžia nusikaltimą per 5 minutes.
Pagrindinė veikėja yra Džesika Fletcher, buvusi mokytoja, dabar detektyvų rašytoja. Džesika gyvena mažame kaime Cabot Cove, kur kas antras žmogus yra žudikas. Tačiau ne visos serijos vyksta tik mažame kaime Džesika taip pat keliauja po pasaulį. Jinai ne kartą lankėsi Anglijoje, taip pat buvo Italijoje, Egipte ir net Australijoje.
Mano mėgstamiausias personažas seriale yra Dennis Stanton, buvęs deimantų vagis, o dabar apsukrus sukčius. Šis personažas dažniausiai pasirodydavo, kai pagrindinė aktorė norėdavo pailsėti, todėl Dennis turėjo visą seriją tik sau. Jeigu egzistuotų serialas, kur Dennis yra pagrindinis personažas aš jį tikrai žiūrėčiau.
Serialas turi 12 sezonų.
Esu žiūrėjęs daug detektyvų, bet į amerikietiško stiliaus sąrašą noriu įtraukti tik vieną. Kiti, tiesiog neįstrigo. Ar pamiršau kokį nors tikrai gerą detektyvinį serialą? Nežinau. Vis tiek pakankamai ilgas sąrašas įdomių detektyvų gavosi. Kas jūs esate matę? Kas jums labai patiko, bet nėra sąraše?