Iššūkis VLKK

Valstybinė lietuvių kalbos komisija užsiima tuo, kad kuria naujus žodžius, kurie atitinka lietuvių kalbos taisykles, geriausias pavyzdys turbūt būtų spausdintuvas, kuris pakeitė printerį. Kartais jie sukuria tokius gerus žodžius kaip duzgės ir pamatę, jog tai patinka visai tautai, juos atšaukia, nes... lietuvių kalba neturi patikti niekam? Bet dažniausiai mes jų nekenčiame už tokius bandymus kaip vielabraukis.

Per daugybę nepriklausomybės metų, jie prikūrė daug naujų žodžių ir įkišo savo nagus į įvairias sritis, kur to neturėjo (IT), bet jie taip ir neišdrįso paliesti vienos visiems gerai žinomos srities ir pakeisti ten vyraujančių barbarizmų lietuviškais naujadarais. Todėl aš šiandien nusiteikęs jiems mesti kairę pirštinę (dešinę pamečiau), kad jie padarytų, tai kas jiems priklauso.

Jūs klausiate kokia tai sritis?

Keiksmažodžiai.

Lietuviai dažniausiai vartoja: blet, nx, px, fuck, suck, shit ir keletą kitų, kurie yra skoliniai iš mus paskutiniu metų labiausiai įtakojančių kalbų rusų ir anglų. Tai yra akivaizdūs barbarizmai (svetimybė, bendrinės kalbos normoms prieštaraujantis žodis, žodžio forma ar sintaksinė konstrukcija, pasiskolinta iš kitos kalbos). Tai kodėl VLKK per daugybę metų nesiėmė nieko ir nepasiūlė mums lietuviškų variantų? Jeigu jie teigia, kad normuoja kalba, tai visa kalba turi būti normuojama vienodai.

Kam keiksmažodžiai yra naudojami?

1) Atkreipti dėmesį/šokiruoti. Pas mus yra nusistovėjęs mitas, jog išsilavinę žmonės, intelektualai nenaudoja keiksmažodžių. Bet tai ne tiesa. Laiku ir vietoje panaudotas keiksmažodis atkreipia dėmesį į turinį, sustiprina pasakymo reikšmę. Paaugliai kas antrą žodį pakeičia keiksmažodžiais, nes nori atkreipti kitų dėmesį. Bobutės burbančios koks tas šiuolaikinis jaunimas nekultūringas, turi pirmiausiai atkreipti į juos dėmesį ir įsitikinti, jog tai šiuolaikinis jaunimas, o ne seniai statybininkai.

2) Emocijoms išreikšti. Tai gali būti pyktis, tai gali būti nusivylimas ir jį galite išreikšti tik vienu sakinių arba dar geriau vienu žodžiu. O svarbiausia visi aplinkiniai žmonės supranta. Jeigu pabandytumėte tą pačią emociją išreikšti kitais žodžiais, kai kuriems tiesiog pritrūktų žodžių, kitiems - laiko. Tikėtina, jog liktumėte nesuprasti, ko jūs čia tais žodžiais viduriuojate?

3) Prakeikti, pažeminti, įžeisti žmogų. Pripažinkim, kad tai dalis, kurios mes nemėgstame, tačiau, kai kalbama apie keiksmažodžius, būtent apie šį neigiamą aspektą pirmiausiai ir pagalvojame.

Keiksmažodžiai yra taip svarbu kalbai, kad net tokios dirbtinės kalbos kaip Esperanto ir Klingon juos turi.

Jeigu pasakyčiau, kad lietuvių kalba neturi keiksmažodžių, tai jūs išgooglintumėte tą sąrašą juokingų žodžių, kuriuos naudojo jūsų senelių seneliai. Todėl geriau pakalbėkime apie keiksmažodžių kilmę. Keiksmažodžiai atsiranda iš: draudžiamų/tabu temų (pvz, seniau kaip Lietuva buvo stipriai religinga eik velniop turėjo būti labai baisus ir šokiruojantis keiksmažodis), seksualinių užuominų ir lytinių organų, šlykščių objektų ir temų, rasinių ir etninių diskriminacinių žodžių, gyvūnų, kurie įsivaizduojami kaip menkinantys/kvaili/nešventi (ožys).

Kadangi laikui bėgant keičiasi visuomenė ir jos normos, tai kas praeityje atrodė keiksmažodis dabar atrodo tik juokingas pokštas, tai kas praeityje atrodė kaip pokštas, dabar gali atrodyti kaip žiaurus rasistinis pasakymas. Jeigu yra komisija, kuri adaptuoja kitus žodžius, kad jie būtų „tinkami“ lietuvių kalbai, jinai turėtų taip pat imtis bei adaptuoti ir keiksmažodžius. Bet kadangi, jie to nedrįsta padaryti taip ilgai, galbūt mes turėtume pagelbėti pasiūlydami naujadarus?

Ps. Mano pasiūlymas.

Apie keiksmažodžius lietuviškai

Keiksmažodžiai – kasdienės ydos ar emocinė iškrova?

Subalansuota tikram lietuviui - orginalūs lietuviški keiksmažodžiai

Keiksmažodžių kilmė, prasmė ir įtaka sveikatai

Apie lietuviškus keiksmažodžius

Brukštelk žinutę