Jūsų vertybės

Aš nuolatos grįžtu prie temų iš savipagalbos, saviugdos kategorijų. Rodos per dešimt metų jau turėčiau būti apėjęs šią kategoriją iš visų pusių, bet vis tiek randu minčių kuriomis norėčiau pasidalinti.

Šiandien norėčiau pakalbėti apie vertybes ir jums užduoti labai paprastą, bet labai sudėtingą klausimą: ar galėtumėte išvardinti tris savo vertybes?

Pagalvokite.

Kiekvienas žmogus turi savo vertybių skalę. Jinai gali būti skirtinga ir tai yra normalu. Tik gimęs kūdikis neturi vertybių, bet jis taip pat nesuvokia pasaulio. Pasaulio suvokimui reikia laiko, vertybėms susiformuoti taip pat. Pirmiausiai savo vertybes bando primesti tėvai, kiek vėliau draugai ir klasiokai, galiausiai bendradarbiai.

Aišku, tai nereiškia, jog mes turime priimti tas vertybes. Mes galime patys sau apsibrėžti kokios vertybės mums svarbios ir kokios ne. Tačiau norint įsivertinti savo vertybes, reikia pasiekti tam tikrą sąmoningumo lygį, kuris dažniausiai yra virš visų vaikų samprotavimo lygio. Kita vertus, net ne kiekvienas suaugęs susimąsto apie vertybes pagal kurias jis gyvena.

Vertybės laikui bėgant keičiasi ir tai yra normalu. Universitete studentavimas gali būti vertybė, tačiau išaugus universiteto sauskelnes studentavimas nebegali būti vertybė, nes realiai jis niekur neveda tik į darbo biržą. Kai susilaukiate vaikų, gali atsirasti nauja vertybė – būti geriausiu tėvu/mama, bet neturint vaikų, nėra priežasties tokiai vertybei egzistuoti.

Kiekvienas žmogus turi tam tikras vertybes, tos vertybės gali būti labai skirtingos. Vieni gali manyti, jog reikia užleisti vietą autobuse senukams, kiti gali manyti, jog vogti iš bobučių yra gerai. Kiekvienam savo.

Vertybės yra labai svarbu, nes esant kritinei situacijai, jums nereikia galvoti kokį sprendimą priimti. Bobutė einanti jums priešaky pamėtė piniginę. Kaip jūs pasielgsite? Tai priklauso nuo jūsų vertybių. Galima paimti piniginę ir dėti į kojas, galima gražinti piniginę, o galima net nepastebėti: kokia piniginė?

Kokias vertybes turite jūs? Šis klausimas yra labai sunkus. Galbūt jūs norite pasakyti, kad jūsų vertybė yra sveika gyvensena, tuo pačiu, kai valgote picą skaitydami šį tekstą. Aš jūsų neteisiu, tačiau picos valgymas penkis kartus per savaitę tikrai nėra sveikos gyvensenos apibrėžimas. Jeigu paįvairinate savo meniu burgeriais, tai irgi nepagerina padėties. Ar aš minėjau, kad sofoje yra patogiausios jūsų pozos įspaudas?

Galbūt norėtumėte pasakyti, kad jūsų vertybė yra sportas, bet jūsų mėgstamiausias sportas yra krepšinio žiūrėjimas per televiziją. Aš nesakau, kad sporto žiūrėjimas per televiziją yra blogas dalykas, tačiau tai yra taip toli nuo sporto vertybės kaip dviratis nuo automobilio.

Vietoj to, kad apgaudinėti save vertybėmis, kurios skamba gerai ant popieriaus ar socialinės sienos jau geriau iš vis nežinoti kokios jūsų vertybės. Neatitikimas tarp įsivaizduojamų žmogaus vertybių ir jo elgesio, veda žmogų į tamsią vietą. Žinote, koks geriausias būdas paguosti savo sielą, kad jums nesiseka pasiekti savo sveikos gyvensenos vertybės? Dėžė ledų!

Jeigu jūs dažnai dirbate viršvalandžius, jeigu jūs dirbate savaitgaliais, tai akivaizdu, kad jūsų vertybė yra darbas, o ne šeima. Kaip jūs išgyvenate savo vertybes kiekvieną dieną?

Jeigu vieną kartą per mėnesį suvalgysite picą, tame nėra nieko blogo. Mes nešventieji. Vertybė yra tuomet, kai paėmę penkių metų intervalą ir pažvelgę į jį galite pasakyti, jog gyvenote ta vertybe 99% laiko.

Jeigu jūsų tikslas yra numesti svorio, tai mėnesį pabadavote ir pasiekę (arba daug greičiau nepasiekę) tikslą baigėte badavimo procesą. Žiūrėkit po dviejų mėnesių jau sveriate dvigubai, tačiau jeigu jūsų vertybė yra sveika gyvensena, jums nesvarbu konkretus svoris. Kadangi jūs nesifokusuojante į konkretų svorį, bet į sveiką gyvensena, tai svoris automatiškai pradeda kristi ir susibalansuoja į geriausią pagal jūsų figūrą bei genus.

Jeigu jūsų vertybė yra pinigai, tai jūs sieksite uždirbti vis daugiau ir daugiau pinigų įvairiais būdais, tačiau pinigai jums neatneš laimės. Tai yra bloga vertybė. Kita vertus, jeigu jūsų vertybė yra finansinė nepriklausomybė, tai kažkuriuo metu gali būti, kad jūs darysite viską, kad tik gautumėte daugiau pinigų, tačiau vėliau galbūt jūs visus pinigus investuosite ir savo dėmesį skirsite šeimai. Esant geroms vertybėms tikslai gali keistis.

Kokios mano vertybės?

Ačiū, kad paklausėte, tai nėra lengvas klausimas ir aš daug galvojau apie tai.

Pirmoji mano vertybė – kūrybiškumas. Yra daugybė būdų, kaip galima išreikšti kūrybiškumą. Per piešimą, žaidimų kūrimą, rašymą… Kaip ilgalaikiai skaitytojai žino visus šiuos dalykus viename ar kitame gyvenimo etape dariau, kai kuriuos vis dar darau. Kūrybiškumą galima išreikšti ir būdais, kurių aš nepropaguoju: dainų kūrimu, šokiu, mezgimu… Du žmonės gali turėti tą pačią vertybę ir gyventi labai skirtingus gyvenimus.

Antroji mano vertybė – smalsumas. Galima būti smalsiam ir nekūrybiškam, bet negalima būti kūrybiškam ir nebūti smalsiam. Įkvėpimas turi ateiti iš kažkur, kūrybiškumui reikia naujos informacijos. Buvimas smalsiu kiekvienam žmogui irgi gali reikšti skirtingus dalykus. Vienam tai gali reikšti, jog reikia išbandyti visus narkotikus ir paragauti visų alkoholinių gėrimų (nerekomenduoju, bet redakcijos nuomonė nebūtinai turi sutapti su autoriaus nuomone), kitam tai gali reikšti keliones. Man, tai klaidžiojimas internete. Būtent to pasekmė yra mano naujienlaiškis, kuriame dalinuosi įvairiomis nuorodomis, apie tai ką įdomaus radau. Aš daug skaitau (įvairaus šlamšto). Visa tai galiausiai veda prie tokio teksto kaip šis.

Kalbant apie trečią vertybę, aš nežinau… Ilgai galvojau, ką turėčiau pasakyti kaip savo trečią vertybę. Aš manau, jog tai laisvė. Ką reiškia laisvė? Kas nors gali pasakyti, jog gera gyventi nepriklausomoje Lietuovje. Kas nors kitas gali pasakyti, jog laisvė, tai kad aš esu nevedęs. Kas nors gali paprieštarauti, kokia čia laisvė, jeigu dirbi kompanijoje? Tiesa pasakius, kad jeigu esi freelanceris nereiškia, kad esi laisvas. Tai tik apgaulingas pavadinimas… Laisvai samdomas… Legionierius... Jeigu freelanceris dirba daugiau nei darbuotojas, tai kuris iš jų yra laisvesnis?

Laisvė man reiškia, kad aš nekenčiu, kai man nurodinėja kaip gyventi. Net darbe aš ieškau laisvės ir galimybės priimti sprendimus, daryti taip kaip aš noriu. Aišku, aš ne visuomet esu teisus, bet mano vertybė nėra neklysti.

Tikiuosi, jog šis tekstas privers (bent jau trumpam) jus susimąstyti. Aš žinau, kad man tikrai reikia gerai pamąstyti. Man sunku įvardinti tris vertybes, ką jau kalbėti apie šešias. Aišku, vertybių skaičius neturi būti begalinis, net ir žodynas, turintis daug vertybių, turi jų ribotą skaičių. Mano asmenine nuomone, geriausia, kai vertybes galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų, nes kitaip gyvenimas darosi komplikuotas.

Photo by Sean Stratton on Unsplash

Brukštelk žinutę