Kaip išsirinkti šunį

Yra daugybė straipsnių lietuvių kalba šita tema, aš juos skaičiau ir nei vienas man nepatiko. Taigi, reikia parašyti savo. Prieš skaitydami toliau privalote perskaityti mano ankstesnį tekstą: Dvylika priežasčių, kodėl jūs neturėtumėte įsigyti šuns. Nebijokite šitas tekstas niekur nepabėgs ir lauks jūsų grįžtant. Ankstesnis tekstas suteiks šiek tiek konteksto jūsų sprendimui.

Perskaitėte? Gerai, tęskime.

Aptarkime keletą aspektų, apie kuriuos reikia pagalvoti.

Finansai. Pinigines išlaidas išskaidysime į tris dalis: pasiruošimas, mėnesinės išlaidos, neplanuotos išlaidos. Pasiruošimas apima: šuns kainą, daiktų šuniui pirkimą (guolis, narvas, pavadėlis, antkaklis, indai, palutės). Jūs turėtumėte įsivaizduoti, kad tai bus ~2000 eurų. Jeigu pirksite retesnę veislę bus brangiau, jeigu pirksite iš užsienio prisidės kelionės kaina, jeigu pirksite neveislinį bus pigiau.

Mėnesinės išlaidos apima: maistą, veterinarą, mokyklą, kirpyklą. Šiuo atveju pigiausias būtų - mažas, trumpaplaukis šuo. Aš manyčiau, kad minimalios išlaidos būtų bent 50 eurų. Didelio šuns išlaidos nesunkiai gali viršyti 200 eurų.

Neplanuotos išlaidos dažniausiai susiję su šuns ligomis, todėl jas prognozuoti labai sunku, tai gali būti 20 eurų, tai gali būti sumos apie kurias nenorite galvoti. Neplanuotoms išlaidoms taip pat galite priskirti visus dalykus, kuriuos sugriauš mažas šuo: kojinės, batai, džinsai, marškinėliai, laidai…

Laikas. Šuniui reikia daug laiko ir dėmesio. Priklausomai nuo pasirinktos veislės tai gali būti nuo 1 iki 4 valandų kiekvieną dieną.

Šuns gyvenimą galima suskirstyti į tris etapus: vaikystė iki 6 mėn; paauglystė iki 2 metų; branda virš 2 metų. Šitas skirstymas yra gana grubus ir priklausomai nuo veislės gali šiek tiek skirtis. Svarbiausias dalykas čia, kad skirtinguose gyvenimo etapuose šunims reikalingi skirtingi dalykai. Vaikystėje reikia labai daug dėmesio, galimai 2-3x daugiau nei brandos metu, bet šuo valgo mažiau. Atitinkamai, suaugęs šuo valgys daugiau nei mažas, todėl jūsų išlaidos maistui bus didesnės nei iš pradžių. Jeigu imsite šunį iš prieglaudos, tarkim, 3 metų, tai jūs jau būsite praleidę vaikystės ir paauglystės laikotarpius, kas atitinkamai pakeičia jūsų skaičiavimus dėl finansų ir laiko.

Šunų kategorijos

Tai kad didžioji dalis šunų dabar gyvena butuose yra sąlyginai naujas reiškinys. Prieš šimtą metų visi šunis laikė tik dėl darbo, o kai kurių veislių istorija siekia daug daugiau nei pusę amžiaus, taigi, per ilgą laikotarpį susiformavo tam tikri kiekvienos grupės bruožai. Dabar dažniausiai yra skiriamos 7 grupės, jų pavadinimai skiriasi priklausomai nuo šalies, bet pačios grupės yra visuomet tos pačios.

Ganytojai. Kaip galite suprasti iš pavadinimo šie šunys buvo išvesti, kad padėtų piemenims. Tai labai protingi, sveiki ir stiprūs šunys, tačiau jiems reikia daug fizinio ir protinio aktyvumo. Palikti vieni su mažais vaikais, šunys gali imti juos ganyti.

Populiariausios veislės: borderkolis, kolis, vokiečių aviganis, Velso korgis, Šetlando aviganis.

Gyvenimo trukmė: 8-16 metų

Dydis: vidutiniai, dideli.

Skalikai. Šios kategorijos šunis buvo išvesti padėti medžiotojams. Yra skiriami du pogrupiai: pėdsekiai ir kurtai. Pėdsekiai turi neįtikėtinai gerai išvystytą uoslę grobui surasti. Kurtai tuo tarpu grobio ieško akimis. Skalikai gali išvystyti neįtikėtina greitį reikalingą grobui pasivyti. Jie gali būti nedraugiški mažesniems gyvūnams (instinktas juos sumedžioti). Skalikai taip pat daug laiko praleisdavo per tam tikrą atstumą nuo žmogaus, todėl nėra prieraišūs ir gali būti sunkiau treniruojami.

Populiariausios veislės: biglis, basetas, kurtas, taksas.

Gyvenimo trukmė: 8-14 metų

Dydis: vidutiniai, dideli.

Terjerai. Šios kategorijos šunys buvo veisiami kenkėjams naikinti (o tai katės netiko?), todėl jų natūralūs instinktai yra kasti duobes ir žudyti. Jeigu nenorite turėti duobių savo kieme, tai nesirinkite šitos kategorijos šunų.

Daugelis šios kategorijos veislių yra kildinamos iš Britų salų, todėl šunys gerai prisitaikę vėsiam, šlapiam klimatui.

Šios kategorijos šunys yra neįtikėtinai drąsus, pasitikintys savimi, bet trokšta įtikti. Jie taip pat gali būti užsispyrę ir sunkiai dresuojami. Kaip ir ganytojų kategorijos šunims, jiems reikia didelio aktyvumo arba susigalvos savo veiklos.

Populiariausios veislės: Džeko Raselo terjeras, cvergšnauceris, bulterjeras.

Gyvenimo trukmė: 10-16 metų

Dydis: maži, vidutiniai.

Tarnybiniai šunys buvo išvesti atlikti labai specifinį darbą: tempti roges, saugoti teritoriją, ieškoti žmonių stichinių nelaimių atveju. Tarnybiniams šunims reikia griežtų treniruočių, kad jie žinotų kas galima, o kas ne. Jie yra labai mieli ir be proto ištikimi šunys pasirengę bet kada apginti savo šeimininką.

Populiariausios veislės: bokseris, sibiro huskis, rotveileris, dobermanas, dogas, senbernaras.

Gyvenimo trukmė: 8-14 metų

Dydis: dideli.

Medžiokliniai arba sportiniai šunys. Kaip ir skalikai, šie šunis buvo išvesti, kad padėtų medžiotojams, tačiau jų rolė buvo šiek tiek kitokia. Jų darbas galėjo būti aptikti ir išvyti grobį, kad medžiotojas galėtų nušauti arba atnešti nušautą grobį medžiotojui.

Tai yra labai protingi šunys, kurie mėgsta žmonių dėmesį ir žaidimus. Tai yra labai draugiški šunys, todėl tampa puikiais šeimos nariais.

Populiariausios veislės: labradoro retriveris, auksaspalvis retriveris, kokerspanielis, anglų springerspanielis, pointeris, vizsla.

Gyvenimo trukmė: 8-15 metų

Dydis: vidutiniai, dideli.

Dekoratyviai šunys. Dalis šunų buvo išvesti konkrečiam tikslui – būti papuošalais, dalis yra tiesiog mažesni giminaičiai kitų kategorijų šunų. Daugelis šios kategorijos šunų pasižymi mažu poreikiu aktyviai veiklai, yra nepriklausomi, todėl gali praleisti daug valandų namie vieni.

Šios kategorijos šunys paprastai gyvena ženkliai ilgiau nei kitų kategorijų. Jie taip pat yra labai triukšmingi (galbūt tik skalikai yra triukšmingesni).

Populiariausios veislės: chihuahua, nykštukinis pinčeris, nykštukinis pudelis, papiljonas, mopsas, Jorkšyro terjeras, kavalieriaus karaliaus Karolio spanielis.

Gyvenimo trukmė: 12-16 metų

Dydis: maži.

Kiti šunys. Kaip galite suprasti iš pavadinimo į šią kategoriją patenka šunys, kurie netiko niekur kitur, todėl surasti bendrų bruožų neįmanoma.

Populiariausios veislės: buldogas, dalmantinas, shiba inu, prancūzų buldogas, pudelis, šarpėjus, čiau čiau.

Gyvenimo trukmė: 8-16 metų

Dydis: visi.

Kur rasti norimą šunį? Deja, nėra vienos svetainės, kur būtų surašyti visi Lietuvoje egzistuojantys veislynai, todėl geriausias būdas yra pažiūrėti Lietuvos kinologų draugijos narių sąrašą. Daugelis narių turi svetaines, kuriose rasite nuorodas į vienos ar kitos veislės veislynus. Kaip dažnai atnaujinamos tos svetainės? Velniai žino, dalis informacijos gali būti pasenusi ir jums reikės atlikti detektyvo darbą viską tikrinant. Taip pat galite patikrinti socialinius tinklus. Tik atsiradus mažyliams bei gimtadienių proga veislynai mėgsta įkelti mažų šuniukų nuotraukas, nes maži šuniukai yra mieliausias dalykas pasaulyje.

Lietuviškas skalikas

Pabaigti norėčiau patriotiškomis gaidomis. Šiuo metu egzistuoja tik viena veislė išvesta Lietuvoje – lietuviškas skalikas. Jį pamatę pirmiausiai galite pagalvoti apie dobermaną, dėl dydžio ir spalvų (juoda ir ruda), tačiau snukio/galvos forma yra kitokia, šuo atrodo draugiškas.

Originaliai rašytiniuose šaltiniuose šuo minimas dar 1566 metais, tačiau galimai išvestas dar anksčiau. Šunys buvo veisiami mėgstamiausiam bajorų laisvalaikio leidimui – briedžių, elnių, stirnų medžioklei.

Skalikai buvo labai paplitę iki karinėje Lietuvoje, be sovietmečių sunyko. 1974 metais panorus atkurti veislę, Lietuvoje gyveno šiek tiek daugiau nei 70 šunų, tačiau nei vienas neturėjo dokumentų. Po ilgo kinologų darbo, 1986 metais Lietuvoje buvo apie 500 šunų su kilmės dokumentais. Deja, šiuo metu ši veislė nėra tokia populiari.

Charakteris: ramūs, patiklūs, labai ištvermingi, puikios uoslės ir balso šunys. Labai aktyvūs, energingi, judrūs ir atkaklūs. Protingi, pasižymi aukštu intelektu ir gera orientacija, linksmi ir geranoriški. Jeigu svarstote įsigyti skalikų kategorijos šunį, kodėl nesirinkti lietuviško?

Nuorodos

Which dog breed is right for you?

The 7 Dog Breed Groups, Explained

Dog Groups

7 Dog Breed Groups You Should Know for the National Dog Show

Lietuvių skalikas

Lietuvių skalikai – vienintelė lietuviška šunų veislė – Vytauto Didžiojo laikais mito spirgučiais ir krauju

Lietuviška šunų veislė, rašytiniuose šaltiniuose minima dar 1556 metais

Photo by Kayla Farmer on Unsplash.

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)