Keisti dalykai, kurie praeityje atrodė normalūs

Visai nesenai kalbėjau apie dalykus, kurie pasikeitė mano gyvenime. Dabar turbūt sunku įsivaizduoti, kad žmonės neturėjo asmeninių telefonų, kad telefonas buvo vienas ant buto, tačiau prieš dvidešimt su trupučiu metų tai buvo normalu ir niekas neįsivaizdavo dabartinio varianto.

Aš pagalvojau, kad reiktų pažvelgti į praeitį: kokie dalykai praeityje atrodė normalu, nors dabar mums atrodo labai keisti.

Vaistinės.

Heroinas. 1897 metais vokiečių chemikas Felix Hoffman dirbdamas Bayer kompanijoje susintetino heroiną. Kadangi, Felix buvo ne pirmas žmogus susintetinęs heroiną, Bayer kompanija negalėjo gauti patento, tačiau tai jos nesustabdė nuo heroino naudojimo vaistams nuo peršalimo gaminti. Vaistas taip pat buvo pristatomas kaip tinkamas plaučių uždegimui ir tuberkuliozei gydyti. Heroinas buvo reklamuojamas kaip efektyvesnė morfino versija, kuri nesukelia jokios priklausomybės. Tiesa, nepasakiau svarbiausio dalyko, kaip ir dabar, taip ir praeityje vaistai nuo peršalimo buvo parduodami be recepto.

1924 metais JAV kongresas uždraudė legalią heroino gamybą taip nutraukdamas stebuklingų vaistų nuo peršalimo gamybą.

Benzinas. 1888 metais pirmoji vieta, kuri pardavė benziną buvo vaistinė Wiesloch mieste Vokietijoje. Benziną gan ilgą laiką buvo galima įsigyti ne tik vaistinėse, bet ir įrankių/technikos parduotuvėse ar net pas kalvius. 1905 metais Sent Luise, Misūrio valstijoje, JAV buvo atidaryta pirmoji specializuota tik degalų parduotuvė.

Radiacija.

Indai. Įdėjus šiek tiek urano į stiklo mišinį gautas produktas įgauna gražią, permatomą geltoną, žalią arba geltonai-žalią spalvą. Toks stiklas buvo dažnai naudojamas gaminti vazoms, žvakidėms, stiklinėms ir lėkštėmis. Paėmus tokį indą ir apšvietus jį ultravioletine šviesa tamsoje jis įgauna sodriai žalią spalvą. Seniausias stiklas, kuriame buvo panaudotas uranas spalvai gauti buvo rastas Neapolyje, Italija. 74 mūsų eros metais turtingas romėnas įsigijo mozaiką, kurioje uranas buvo panaudotas išgauti geltonai spalvai.

Urano panaudojimas spalvoto stiklo indams klestėjo Europoje maždaug tarp 1880 ir 1920 metų. 1970 metais paskutinis gamintojas JAV nustojo naudoti uraną stiklo spalvinimui. Tačiau, jeigu vis dar ieškote radioaktyvių indų, galbūt jums pavyktų ką nors rasti Kinijos fabrikuose.

Tamsoje šviečiantys laikrodžiai. 1898 metais Marie Curie atrado radį. Gana greitai buvo pastebėta, kad radis gali įveikti vėžio ląsteles, todėl apie radį imta galvoti kaip apie naują, magišką vaistą nuo visų ligų. Radis buvo naudojamas gaminant pastą, šokoladą, lūpdažius, gėrimus, kortas.

Vienas iš radžio panaudojimų buvo tamsoje šviečiantys laikrodžiai. Valandas žymintys brūkšneliai buvo padengiami radžiu. Kadangi tie brūkšneliai buvo maži, tai darbas reikalavo didelio kruopštumo ir kad teptukas per daug neišsiskėstų. Lengviausias būdas užtikrinti, kad teptukas per daug neišsiskėstų, jį palaižyti.

1925 metais spauda pradėjo kalbėti apie radžio pavojus. Radis kaupiasi organizme ir graužia žandikaulį, kol jis galiausiai nukrenta. 1938 metais JAV uždraudė naudoti radį produktuose.

Šiais laikais vis dar galima rasti radžio, jis yra braziliškuose riešutuose, jo taip pat gali būti granitiniame stalviršyje, tačiau esamos dozės neturėtų būti pavojingos gyvybei.

Rentgeno aparatas. 1920 metais Dr. Jacob Lowe pristatė naują prietaisą – batų matavimosi rentgeno aparatą. Rentgeno aparatas gali parodyti kaip tiksliai tinka batai jūsų kojai, todėl jūs žinote iš karto, kad nusipirksite gerus batus. Jeigu vieni batai netinka, nieko tokio jūs galite pasimatuoti kitus ir pasidaryti dar vieną nuotrauką.

1957 metais Pensilvanija tapo pirmąją valstija JAV ir pasaulyje, kuri uždraudė batų rentgeno aparato naudojimą. Dauguma kitų valstijų tokius prietaisus uždraudė tik 1970 metais. Žvelgiant į pasaulį, Šveicariją batų rentgenus uždraudė 1959 metais.

Žaislai. 1950 metais pasirodė naujas žaislas Gilbert U-238 Atomic Energy Lab, kurio rinkinyje buvo keturi indeliai su uranu. Žaislo instrukcijos skatino vaikus matuoti radiaciją ir stebėti jos pokytį per ilgesnį laiko tarpą. Deja, šio žaislo kaina $49.50 (pavertus į dabartinius pinigus - $500) sutrukdė jam išpopuliarėti ir jis buvo išimtas iš prekybos po poros metų.

Žmonės. 1870 metais prasidėjo nauja banga – žmonių zoologijos sodai. Daugelis didžiųjų Europos ir JAV miestų turėjo po tokią ekspoziciją. Zoologijos sodai eksponavo tik Afrikos ir Azijos gyventojus. Jokių baltųjų. 1889 metais įvykusi Pasaulio mugė Paryžiuje turėjo ekspoziciją pavadinimu „Negrų kaimas“. Ekspoziciją aplankė 28 milijonai žmonių.

Pirmieji rimtesni protestai prieš žmonių zoo prasidėjo 1903 metais Japonijoje.

Ar žmonių zoo išnyko? Ne visai, dabar tokie renginiai vadinami kultūros dienomis ir vietoj priverstinių vergų, juose dirba savanoriai. 2005 metais Augsburgo Zoo organizavo “Afrikiečių kaimo” renginį, kurio metu buvo pristatomi Afrikos žemyno amatai, menas, kultūra bei įvairūs pasirodymai. Renginio vertinimai nebuvo vienareikšmiški. Vieni žmonės gyrė kultūros ir informacijos skleidimą, kiti matė renginį kaip rasistinį.

2007 metais pigmėjų genties atstovai apsigyveno Brazavilio (Kongas) zoologijo sode Fespam renginio metu. Turistai į juos žvelgė taip pat kaip ir į kitus zoo eksponatus.

Interjeras. 1775 metais švedų chemikas Carl Wilhelm Scheele sukūrė naują spalvą – ryškiai žalią, dar žinomą kaip Scheele žalia. Tai buvo tokia graži žalia spalva, kad netrukus imta ją naudoti įvairiuose produktuose. Pats populiariausias gaminys – žali tapetai. Problema su Scheele žalia, kad jinai buvo pagaminta naudojant arseno pigmentą. Drėgmė kambaryje gali išskirti arseno garus, kurie yra nuodingi, jei įkvepiami. Tačiau arsenas taip pat gali prasiskverbti pro odą, todėl net tapetų lietimas yra pavojingas.

XIX amžiuje buvo manoma, kad nedidelės arseno dozės nėra kenksmingos. Tokia nuomonė greičiausiai susidarė dėl to, kad dozės, kurios yra mirtinos vaikams ir seniems žmonės, nesukelia mirtino poveikio žmogui pačiame jėgų žydėjime.

Dažniausiai pasitaikantys apsinuodijimo arsenu simptomai: vėmimas, pykinimas, viduriavimas, pilvo skausmas, odos bėrimas, kvėpavimo nepakankamumas ir pažinimo sutrikimas.

1815 metais pralaimėjęs paskutinį savo mūšį Napoleonas buvo ištremtas į Šv. Elenos salą. Čia jis apsigyveno pastate, kurio sienos buvo nudažytos jo mėgstamiausia spalva – šviesiai žalia. 1821 metais Napoleonas mirė galimai nuo skrandžio vėžio, kurį sukėlė apsinuodijimas arsenu.

Iki 1870 metų visi tapetai turintys nors kokį žalią atspalvį turėjo tam tikrą kiekį arseno.

Pabaiga. Kuo atidžiau pažvelgsime į praeitį, tuo daugiau keistų dalykų pastebėsime. Kuo toliau į praeitį eisime, tuo gyvenimas mums rodysis nesuprantamesnis. Yra daugybė kitų dalykų, kurių nepaliečiau ir kiekvienas iš jų vertas atskiro teksto. Galbūt kada nors taip ir padarysiu.

Nuorodos

Heroin History and Statistics

Filling station

Uranium glass

Gunson’s Glowing Glass: History and Archaeology of Uranium Glass

What Is Vaseline Glass? Identification Tips & History Highlights

How We Realized Putting Radium in Everything Was Not the Answer

Radium Girls: The dark times of luminous watches

Shoe-fitting fluoroscope

Fun—and Uranium—for the Whole Family in This 1950s Science Kit

Human zoo

Killer wallpaper: a green to die for

Scheele's Green

Photo by Monirul Islam Shakil on Unsplash

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)