Knyga. Bertil Torekull, Ingvar Kamprad - IKEA sėkmės istorija

Knyga, nusipirkau, nes ant viršelio buvo parašyta, jog kompanijos įkūrėjas vienais metais buvo aplenkęs Bill Gates milijonierių sąraše. Pagalvojau, kad reiktų pasidomėti kokiais principais vadovaujasi tiek daug pasiekęs žmogus. Prisipažinsiu, jog tiesioginio atsakymo neradau.

Turiu pasakyti, jog tiek autorius, tiek vertėjas rūkė žolę. Kai kurie sakiniai, nors atrodo logiškai sudėlioti, tačiau neturi visiškai jokios prasmės pastraipos ar puslapio kontekste. Tiesa, knyga versta iš anglų kalbos, o originalas buvo parašytas švedų, taip kad kuris vertėjas rūkė sunku pasakyti...

Knygos veiksmas šokinėja tiek laike, tiek erdvėje. Todėl be galo sunku suvokti chronologinę įvykių eigą. Autorius pastoviai mėtosi, tai jis pasakoja apie kompaniją, tai apie jos įkūrėją, tai apie jo senelę, tai apie kokį nors darbuotoją. Turbūt reikėtų paminėti vieną iš knygos atsiradimo priežasčių: devintajame dešimtmetyje IKEA sukrėtė skandalas, kai žurnalistai paskelbė, jog vaikystėje Ingvar Kamprad stipriai palaikė fašistus. Knygos originalas parašytas 1998 metais.

Dėl jūsų pabandysiu iš knygos išrinkti keletą įdomesnių faktų.

1926 metais gimė Ingvar Kamprad. Būdamas penkių metų nusipirko 500 degtukų dėžučių už pusę kronos ir pardavė už dvi. Būdamas septyniolikos įkūrė IKEA. I – Ingvar, K – Kamprad, E- Elmtaridas – ūkis, kuriame užaugo, A – Agunariudas - artimiausias kaimelis. IKEA pirmiausiai pradėjo prekiauti rašikliais ir žiebtuvėliais. Prekes pardavinėdavo savo kaimynams, taip pat jas buvo galima užsisakyti paštu.

1948 metais pirmą kartą pradėjo reklamuoti baldus, todėl kad pagrindinis Kamprad konkurentas jau senai pardavinėjo juos. Ingvar nusprendė baldus vadinti vardais, nes suprato, jog nesugebėtų atsiminti užsakomų daiktų serijos numerių. Baldų pardavimai buvo tokie sėkmingi, kad tais pačiais metais buvo priimtas pirmasis IKEA darbininkas.

1952 metais IKEA nusprendė pardavinėti tik baldus. 1953 metais IKEA atidarė pirmą baldų parodą. Žmonės atvykę galėjo realybėje pamatyti baldus, o vėliau juos užsisakyti paštu. Tais pačiais metais į katalogą buvo įtrauktas pirmas surenkamas baldas – stalas.

1957 metais Nacionalinė kainų ir kartelio komisija kartu su Laisvos rinkos taryba bandė uždrausti IKEA dalyvauti baldų mugėse, dėl per ne lyg žemų jos kainų. Prasidėjo didelis spaudimas, prekiautojai baldais atsisakydavo pirkti iš tiekėjų, kurie taip pat gamino baldus IKEA.

1958 metais buvo atidaryta pirmoji IKEA parduotuvė. 1964 metais švedų žurnalas „Viskas namuose“ išspausdino straipsnį, kuriame ekspertai teigė, jog gerokai pigesnių IKEA baldų kokybė buvo aukštesnė už visų konkurentų brangesnius baldus.

1973 metais Ingvar emigruoja į Danija, dėl per didelių mokesčių Švedijoje. 1986 metais Kamprad pasitraukė iš IKEA direktoriaus pareigų.

IKEA – tai ne tik baldų parduotuvės, tai taip pat švediškų patiekalų restoranų tinklas. Knygoje bandoma paaiškinti IKEA valdymo schema, bet man jos suprasti nepavyko, galiu pasakyti tik tiek – labai sudėtinga.

Pagrindinis IKEA principas gera kokybė už mažą kainą.

Dar norėčiau daug pasakyti, bet ir taip jau per daug įsiplėčiau.

Mano vertinimas:

– šita knyga kaip pica: visko po truputi. Knygos vertinimą pakėliau dėl „Baldų prekeivio testamento“ pridėto knygos gale.

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)