Knyga. Wilkie Collins - Mėnulio akmuo

Tai turbūt pirmoji knyga, kuri mane užkabino savo nuobodumu. Leiskit paaiškinti ką tai reiškia. Nors knygoje yra tik viena linija ir siužetas teka kaip vanduo upėje, nedarydamas jokių kilpų ar šokinėjimu laike, vis tik šios knygos negalima laikyti standartine istorija. Jinai parašyta kaip 11 skirtingų asmenų atsiminimai.

Vienas pasakotojas skaito Robinzoną Kruzą kaip bibliją: cituoja atsitiktines eilutes, piešia paraboles tarp jų bei realybės ir karštai jomis tiki. Man net gi kilo įtarimas, kad tokių eilučių originalioje Robinzono Kruzo knygoje neturėtų būti, bet tingėjau tikrinti.

Kita pasakotoja yra baisi davatka ir pasakoja kaip jai sekasi gelbėti savo bedievius giminaičius iš pragaro... Kiekvienas pasakotojas turi savo stilių ir vietoj to, kad koncentruotųsi ant pagrindinio veiksmo papasakoja dar daugybę aplinkinio šūdo, kas ką valgė ar ką matė, nors tai neturi nieko bendro su istorija.

Knyga yra sunki, ne ta prasme, kad yra kietais viršeliai, stora ir daug sveria, bet ta prasme... Žinote, kai būna įdomi knygą, tai įtraukia taip, kad negali atsiplėšti kol neperskaitai? Čia kaip tik priešingai, perskaitau vieną skyrelį, kurį sudaro 1-3 lapai ir turiu pailsėti, bet po kiek laiko vis tik pasidaro įdomu: o kas atsitiko deimantui?

Atsiprašau, taip įsijautęs pasakoti apie jausmus, kuriuos sukėlė knyga, pamiršau pristatyti siužetą. Dievas Višnus palaimino brangakmenį vadinamą Mėnulio akmeniu ir prisakė trims indams jį saugoti, o tą, kuris išdrįs pagrobti akmenį, ir jo palikuonis persekios įvairios nelaimės. Vieną dieną Mis Rečelė Verinder gimtadienio proga gauna Mėnulio akmenį kaip dovaną ir namuose iš karto prasideda nesusipratimai. Turbūt nebus didelis spoileris, jeigu pasakysiu, kad tas akmuo dingsta. Klausimas – kur? Atsakymą rasite knygoje.

Knyga įsivažiuoja labai sunkiai, praktiškai iki 70 puslapio nieko neatsitinka. Veiksmas vyksta 1848-1849 metais Anglijoje vienoje aristokratų giminėje. Galbūt nebus didelis spoileris, jeigu pasakysiu kas man pasirodė keista. Viena iš pagrindinių veikėjų Rečelė sulaukusi 18 metų renkasi už ko tekėti iš dviejų pusbrolių, kurių abiejų nematė (bent jau man susidarė toks įspūdis) daugiau nei dešimt metų ir abu jau tą pačią dieną, kai ją pamatė prisipažįsta jai meilėje...

Trumpai apie autorių. Wilkie Collins (1824-1889) parašė 30 romanų, daugiau nei 60 apsakymų, 14 pjesių ir 100 straipsnių. Garsiausi jo kūriniai yra Moteris baltais rūbais (1860), Be vardo (1862), Armedelė (1866), Mėnulio akmuo (1866). Collins įgijo teisininko profesiją iš kurios ir sėmėsi įkvėpimo daugeliui savo kūrinių. Didelę įtaką Wilkie turėjo ir jo geriausias draugas Charles Dickens. Kartu jie parašė keletą kūrinių, o daugelį savo apsakymų Collins spausdino Dickens leidžiamame žurnale „Metai“.

Mano vertinimas:

– gerai supainiota detektyvinė istorija.

Brukštelk žinutę