Ko rašytojai gali išmokti iš Orvilio?

Norėčiau pakalbėti apie naują fantastinį serialą The Orville. Jeigu kada nors šis serialas bus rodomas lietuviškose televizijose aš spėju, jog jo pavadinimas bus Orvilis. Pagrindinį vaidmenį šiame seriale atlieka Seth MacFarlane. Jeigu ši pavardė jums nieko nesako (aš būsiu labai nustebęs), leiskit paminėti keletą darbų: Family Guy (kūrėjas), American Dad! (vienas iš kūrėjų), Ted (režisierius, scenaristas ir t.t.), A Million Ways to Die in the West (režisierius, scenaristas ir t.t.)

Kas yra Orville? Įsivaizduokite kas būtų, jeigu suplaktumėte Star Trek su nepadoriais anekdotais. Nenoriu sakyti, jog tai yra komedija, nenoriu sakyti, jog tai yra parodija, nors Star Trek įtaka jaučiama labai stipriai. Tai tiesiog labai žmogiškas, ne didvyriškas serialas apie kosmosą. Sudominau?

Dabar prasidės spoileriai.

Šiandien aš norėčiau paanalizuoti šeštą šio serialo seriją. Turbūt bus lengviau susikalbėti, jeigu jūs irgi pažiūrėsite prieš skaitydami toliau.

Veikėjų pristatymas. Orvilis atvyksta ginti beginklės kolonijos nuo ateivių Krill užpuolimo. Po ispūdingų manevrų Krill laivas yra susprogdinamas, tačiau netikėtai aptinkamas nedidelis transportinis laivas.

Misija. Admirolė Ozawa paaiškina, kad Krill rasės veiksmus labai stipriai įtakoja religija, todėl reikia slapta nusigauti į jų laivą ir pavogti Krill šventąją knygą - Anhkana.

Motyvacija. Kodėl misija? Iš analizavus Anhkana, tikimasi geriau suprasti priešus ir galbūt surasti būdą sudaryti taiką su jais.

Kodėl veikėjai? Leitenantas Gordon Malloy yra geriausias žvaigždžių laivyno pilotas, ką jis pademonstravo įžangoje. Kapitonas Ed Mercer atrado laivą, be to yra geras Gordon draugas yra jie yra kartu gerai susidirbę.

Planas1. Įteikiama specialūs prietaisai, kurie paverčia žmones Krill rasės atstovais. Technika tokia gera, kad jie gali praeiti, bet kokią patikrą. Gordon ir Ed tikslas yra patekti į laivą, nukopijuoti knygą ir pasišalinti kol niekas nesuprato.

Pasaulio/situacijos pristatymas. Vos atvykę į Krill laivą Gordon ir Ed kapitono yra pakviečiami į laivo koplyčią atlikti tradicinių pamaldų. Čia atsitinka du dalykai.

Pirma, herojai susipažįsta su Teleya, sesuo Krill, kuris žuvo susprogdinus laivą. Teleya bus svarbi viso šito epizodo metu.

Antra, ritualo metu Krill šventikas daugybę kartų subado žmogaus galvą, tuo parodomas visų žmonių likimas, jeigu jie atsidurtų Krill rankose.

Komplikacija1. Po šventinio ritualo Gordon ir Ed įsigudrina patekti į koplyčią ir bando nukopijuoti Anhkana. Čia paaiškėja, jog tai nekoks kelių puslapių bukletėlis, bet knyga kaip minimum tūkstančio puslapių ir visas fotografavimo procesas užtruks ilgai. Tačiau herojai pasiryžę įvykdyti savo misiją.

Komplikacija2. Kopijavimo metu herojus užtinka Krill šventikas.

Veiksmas1. Herojai maldami liežuviais pasišalina iš koplyčios. Šventikui išėjus, jie vėl bando įvykdyti savo misiją.

Komplikacija3. Staiga nustoja veikti Gordon ir Ed prietaisai paverčiantys juos Krill rasės atstovais.

Komplikacija4. Šventikas nepatenkintas tuo, kad rado Gordon ir Ed koplyčioje paprašo kapitono pastatyti sargybą prieš šventos vietos. Kapitonas sutinka.

Veiksmas2. Apsauginis ateina patikrinti koplyčios kaip tik tuo metu, kai Gordon ir Ed yra joje su neveikiančia maskuote. Herojai vos išsuka savo uodegą. Savo kambaryje jiems pagaliau pavyksta nustatyti, jog kitas prietaisas dirbdamas tuo pačiu dažniu trukdo jų maskuotės darbą.

Mini planas1. Gordon ir Ed nusprendžia išsiaiškinti kas tai per prietaisas.

Komplikacija5. Paaiškėja, jog tas prietaisas yra bomba.

Mini planas2. Išsiaiškinti ką Krill nori daryti su bomba.

Veiksmas3. Herojai pasikviečia pietų Teleya, kuri juos informuoja, jog Krill planuoja užpulti (dar vieną) beginklę žmonių koloniją.

Planas2. Gordon ir Ed nusprendžia susprogdinti Krill laivą nuotoliniu būdu, kol jie dar nepasiekė kolonijos.

Komplikacija6. Teleya paprašo pasakyti įkvepiančius žodžius jos studentams, paaiškėja, jog tai maži vaikai. Ed negali susprogdinti laivo su mažais nekaltais vaikais, tačiau taip pat negali ir leisti nužudyti nekaltų žmonių.

Planas3. Ed netyčia supranta, jog Krill bijo saulės šviesos ir nusprendžia panaudoti laivo apšvietimo sistemą kaip ginklą. Mokyklos kambaryje išjungus šviesą vaikai liks saugūs, o visi kiti Krill nukentės.

Veiksmas4. Gordon nustato laikmatį dešimčiai minučių po kurių įsijungs akinanti šviesa.

Komplikacija7. Ed sužino, kad vieno vaiko trūksta mokykloje.

Komplikacija8. Šventikas sugauna Gordon ir sužino, kad jis yra žmogus apsimetėlis. Paskelbiama Ed paieška.

Veiksmas5. Ed suranda vaiką ir nuveda jį į mokyklą pakeliui kovodamas su Krill rasės atstovais.

Veiksmas6. Krill laivo kapitonas paleidžia bombą į žmonių koloniją. Suveikia laikmatis ir nužudo visus Krill rasės atstovus, išskyrus tuos kas buvo mokykloje.

Pabaiga. Bomba sunaikinta, visi laimingi.

Veiksmu pavadinau vietas, kurias nežinojau kaip kitaip pavadinti.

Jeigu rašysite kokią nors savo istoriją ir norite, kad ji būtų įtraukianti, galite naudoti šį šabloną. Visos istorijos (bent jau filmuose) dažniausiai prasideda nuo veikėjų pristatymų. Kadangi, tai yra serialas, tai veikėjų pristatymas yra minimalus. Jeigu tai būtų filmas, tai pristatymui būtų skirta daugiau laiko. Pristatymo metu, reikia parodyti, jog jie yra kvalifikuoti atlikti misiją, kuri jiems yra skiriama (iš pradžių).

Reikia labai aiškiai pabrėžti, kodėl tik pagrindinis veikėjas ar veikėjai gali atlikti tą misiją. Kodėl tos misijos negali atlikti bobutė, kurią aš matau pro langą sėdinčią ir laukiančią autobuso?

Jei misija vyks kitame pasaulyje, vietoje nei istorija prasidėjo, reikia pristatyti vietą ir parodyti pavojus gresiančius pagrindiniams veikėjams. Kai žiūrite šią Orivilio serija iš karto suprantate, jog giltinė tyliai rūko kamputyje t. y. bet kokia klaida misijoje reiškia potencialią herojų mirtį.

Kaip galite pastebėti komplikacijos dažniausiai nevaikšto po vieną, visai kaip vienoje senoje lietuvių patarlėje. Žinote kurioje.

Po ketvirtos komplikacijos veikėjai atlieka mini veiksmą. Kuris lyg ir nebūtinas. Jie galėtų ignoruoti tą trikdį ir toliau vykdyti savo misiją nukopijuoti knygą. Atlikdami tą mini veiksmą veikėjai sužino papildomos informacijos, kuri pakeičia pačią misiją. Dabar jau rizikuojama ne dviemis veikėjų gyvybėmis, bet visos planetos, milijonais gyvybių. Giltinė tyliai rūko kamputyje ir šypsosi.

Dar keletas komplikacijų, joks planas net ir pakeistos misijos negali pavykti sėkmingai iš karto ir tuomet viską vedam į finalą (kulminaciją) bei pabaigą.

Kadangi tai yra serialas ir tai nėra drama, tai pačiame seriale nėra daug įtampos, tačiau pagal tą patį scenarijų galima sukurti įtemptą trilerį, kurį žmonės skaitys/žiūrės drebėdami dėl veikėjų kiekvieną minutę.

Reiktų prisipažinti, jog aš nepajaučiau, jog šita serija turėtų labai dramatišką kulminaciją, komplikacijų daug, bet nei viena nėra labai reikšmingai stipresnė nei kitos, tačiau kaip galite suprasti filmo eigoje rizika yra keliama ir pasekmės misijos neįvykdžius taip pat stipriai išauga.

Tikiuosi jums padės mano pirmas bandymas analizuoti kitų kūrybą.

Jūs galite rasti ir daugiau mano tekstų apie rašymą:

11 patarimų norintiems tapti rašytojais

Rašau, rašau istoriją

Tu nebūsi rašytojas

Tai nori būti rašytojas?

Rašymo mitai

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)