Ko žmonės nori
Vaikystėje žaisdavau tokį žaidimą. Šilta/šalta. Šilčiau, šilčiau, dar šilčiau, karšta. Karšta. KARŠTA!!! Vaikiški žaidimai labai paprasti ir logiški. Vienas paslėpė kokį nors daiktą ir pasakinėja kitam kaip jį surasti. Suaugusiųjų žaidimai daug sudėtingesni. O gal reiktų sakyti tiesmukiškai – tiesiog saviapgaulė?
43 things yra labai įdomi svetainė, kuri leidžia žmonėms susivesti savo gyvenimo tikslus, taip pat pažiūrėti kokius tikslus išsikėlė kiti žmonės. Vakar atkreipiau dėmesį į šimtą populiariausių tikslų ir nuliūdau. Penki populiariausi tikslai yra: 1) Numesti svorio 2) Nešvaistyti laiko veltui (ang. stop procrastinating) 3) Parašyti knygą 4) Įsimylėti 5) Būti laimingu. Kiek iš šitų penkių tikslų jūs priskirtumėte ir sau?
Tie norai tokie paprasti, žemiški, neįkvepiantys, nemotyvuojantys ir neįgyvendinami... Na, nevisi, kai kurie įgyvendinami... Bet kaip pavyzdį paimkime būti laimingu. Ką reiškia būti laimingu? Ar katinas laižantis valerijoną yra laimingas? Ar būti laimingu tai šypsotis šešias dienas per savaitę? O gal šypsotis dvidešimt dienų per mėnesį? Kaip pamatuoti, kad esi laimingas? O jeigu neįmanoma pamatuoti, tai kaip tuomet pasiekti tikslą?
Būti laimingu turi ir dar vieną medalio pusę. Žmonės ant prozako yra laimingi. Ar kas nors matėte? Jie užsikala dozę ir tampa tokie kaip robotai iš senų filmų: nulis emocijų, reakcija į aplinką sulėtina, judesiai pasidaro kampuoti. Kad žmogus tikrai jaustųsi, jog gyvena, jam reikia visos vaivorykštės emocijų. Vieną dieną – laimingas, kitą – pakylėtas, trečią – susimąstęs ir t.t. Nors tai skamba truputi absurdiškai, tačiau būdamas tik laimingas žmogus negali patirti gyvenimo džiaugsmo. Džiaugsmas - tai skambus vaikiškas juokas. Ir jeigu jis trunka ilgiau nei akimirką, tai galbūt reiktų pasitarti su psichiatru?
Man rodos čia ne medalis, o visas kubas. Būti laimingu - tai dabartinė būsena. Tai ne ateitis, tai ne tikslas. Jeigu tikslas būtų tapti laimingu, tuomet išgėrei butelį alaus, tapai laimingu, atsižymėjai varnelę, kad pasiekei tikslą, išsiblaivei ir sieki tapti antrą kartą laimingu. O būti... Tapai laimingu, praėjo kažkiek laiko, vėl nelaimingas ir tikslas kaip ir nepasiektas...
Šio tikslo tiesiog pasiekti neįmanoma. Kiek neįmanomų tikslų yra jūsų sąraše?
Šešioliktoje vietoje yra susirasti daugiau draugų. Kodėl ne susirasti vieną draugą? Kodėl ne susirasti dešimt draugų? Kiek yra daugiau? Ar skaičiuosim kaip maži vaikai: vienas, du, trys ir daug?
Aštuoniasdešimt penktoje vietoje yra Niekada nenustoti mokytis kaip po galais tokį tikslą pasiekti?
Iš viso šimtuko maždaug trisdešimt procentų tikslų pasiekti yra neįmanoma. Kas trečio tikslo pasiekti neįmanoma! Tai kam tuomet reikalingi tikslai? Jeigu tai tik svajonės ar fantazijos, tai kodėl tuomet į topą nepateko: skaityti kitų žmonių mintis arba tapti nematomu?
Geras tikslas yra labai konkretus. Pavyzdžiui perskaityti knygą „Mažasis Princas“. Ne belenkokią knygą, ne daugiau knygų. Vieną konkrečią knygą vieną kartą. Niekas nesako, kad vėliau aš tos knygos negaliu perskaityti dar dešimt kartų, jeigu man labai patiks. Galu gale, galima išsikelti tikslą perskaityti knygą „Mažasis Princas“ antrą kartą.
Puikus tikslas yra ne tik konkretus, bet ir turi tikslią datą. Pavyzdžiui perskaityti knygą „Mažasis Princas“ iki šių metų Kalėdų. Pasižymiu kalendoriuje, pasiskaičiuoju kada turiu vėliausiai pradėti, kiek laiko turiu tikslui įgyvendinti.
Idealus tikslas ne tik yra labai konkretus ir turi tikslią datą, bet dar yra toks didelis, jog įkvėpia tuoj pat imtis kokių nors veiksmų. Nemanau, jog skaityti knygą būtų toks didelis tikslas, jog motyvuotu tuoj pat imtis veiksmų. Kita vertus jūsų tikslas įsigyti raudoną Ferrari, tai tikrai nereiškia, jog vidury nakties turite lėkti iki artimiausios atstovybės, pilnai užtenka susižinoti adresą, telefono numerį, kainą... Žengti pirmą žingsnį, kad ir koks jis būtų.
O kas jeigu nepavyko? Bandyti iš naujo. Iš tiesų, prieš bandant iš naujo pirmiausiai reiktų atsakyti į klausimą: kodėl nepavyko? Ar laiko tarpas skirtas tikslui įgyvendinti buvo nerealistiškas? Ar atsitiko kokie nors iš anksto nenumatyti dalykai? Kaip visa to išvengti ateityje? Pakeiskit ką nors ir bandykit.
Ar dabar jūsų tikslai tapo realistiškesni ir mažiau saviapgaulės juose?