Kokia platformą pasirinkti e-parduotuvei?

Įsivaizduokit, kad aš noriu pardavinėti vyriškas kojines internetu Lietuvoje. Taigi, kokią platformą e-parduotuvei man rekomenduotumėte pasirinkti ir kodėl? Gal kas nors pasidalintų savo patirtimi šioje srityje? Jeigu kokią nors konkrečią platformą naudojate, gal galėtumėte atskleisti jos trūkumus, privalumus? Jeigu pradėtumėte kurti e-parduotuvę iš naujo ar pasirinktumėte tą pačią platformą ar ieškotumėte kitos?

Pirmiausiai nusprendžiau pasižiūrėti ką naudoja lietuviškų parduotuvių savininkai ir buvau nustebęs atradęs, jog melijonas lietuviškų nežinomų IT įmonių turi po nuosavą e-parduotuvės sprendimą. Kaina tik nuo 500 litų... Man iš karto kilo klausimas: jeigu yra tokia gausybė atviro kodo sprendimų, tai kodėl lietuviai jų nenaudoja?

Pasižvalgęs po lietuvišką rinką nutariau pasižvalgyti po pasaulį, kokie sprendimai egzistuoja ir pirmiausiai nusprendžiau atkreipti dėmesį į atviro kodo nemokamus variantus, kuriuos aptarsiu šitame įraše. Dabar pabandysiu iš eilės aptarti kokias platformas man pavyko rasti, o straipsnio gale rasite nuorodą į palyginimų lentelę.

Aš, aišku, nenorėjau tik pažiūrėti į parduotuvių gražius puslapius, aš norėjau išbandyti, o testą sugalvojau labai paprastą: sukurti naują prekę kojines, kurios gali būti juodos arba baltos ir 38 arba 39 dydžio. Mano kompiuteryje sukasi PHP 5.3.2 ir MySQL 5.10, tiems kam šie skaičiai nieko nesako - tai šios dienos naujausios galimybės, jeigu jūsų serveryje sukasi senesnė programinė įranga, anksčiau ar vėliau jinai turės būti atnaujinta... Šitie skaičiai yra svarbūs ir vėliau aš jums paaiškinsiu kodėl.

osCommerce

Seniausia platforma pradėta kurti dar 2000 metais, todėl man geriausiai žinoma ir pagalvojau, jog patirtis šioje srityje turėtų būti jų stiprioji pusė. Deja, manęs laukė didelis nusivylimas. Paskutinis jų atnaujinimas buvo atliktas 2008-01-15 ir nors jie siūlo parsisiųsti net dvi versijas nei viena jų neveikia ant PHP 5.3.2. Galbūt stebėtis nereiktų, jog du metus neatnaujinta sistema yra parašyta morališkai pasenusiomis technologijomis? Taigi arba jiems iš pagrindų reikia atnaujinti savo sistemą arba... Daug labiau tikėtina, jog per keletą artimiausių metų šis vardas išnyks iš e-komercijos pasaulio.

Kliento demo versija. Administravimo demo versija - nėra.

Prestashop

Vieną lietuvišką parduotuvę radau pastatyta ant PrestaShop ir nusprendžiau pasižiūrėti kas tai per daiktas. Parsiunčiau pabandžiau įdiegti - nepavyko. Pasižiūrėjau į klaidų sąrašą ir, pamatęs kokios jos nereikšmingos, pasitaisęs, pabandžiau įdiegti dar kartą - pavyko. Pirmas dalykas kas užkliuvo, kad prisijungimui naudojamas ne slapyvardis, bet el.pašto adresas. Per visą ilgą gyvenimo internete laiką praradau net du el.pašto adresus, tiesiog tiekėjai nusprendė nebeteikti daugiau tokios paslaugos, todėl, mano nuomone, prisijungimui naudoti el.pašto adresą gali tik idiotai arba vienadieniai puslapiai. Prisipažinsiu, jog pirmas administravimo aplinkos vaizdas mane išgąsdino - dešimt kortelių, kurios turi po tiek pat subkortelių... Tačiau greitai supratau, jog realiai man reikės tik kurti kategorijas ir produktus, ką padaryti labai lengva. Aukščiau aprašytą testą praėjo be problemų. Tuomet nusprendžiau įdiegti lietuvių kalbą. Kaip paaiškėjo, geriau būčiau to nedaręs. Teoriškai puslapis duoda parsisiųsti lietuvių kalbos vertimą, tačiau praktiškai pusės vertimų tenai trūksta, o ir esantys prašosi pataisymo. Negana to prie kalbos įdiegimo dar turi eiti keletas paveikslėlių - vėliava ir standartinis nesamos nuotraukos paveikslėlis, kurių, aišku, prie vertimų niekas neįdėjo. Dar vienas galvos skausmas - atsiskaitymas. Yra paypal, google checkout, jeigu prekiaučiau Amerikoje viskas būtų puiku, bet Lietuvoje...

Iš kliento pusės viskas yra paprasta ir malonu kol neužsimanai ko nors nusipirkti. Mano nuomone registracijos/prekės patvirtinimo procesas turi gerokai per daug žingsnių.

Kliento demo versija. Administravimo demo versija.

Magento

Tai pagrindinis osCommerce konkurentas, todėl iš jo tikėjausi labai daug. Nors skaitant komentarus žmonės dažnai skundėsi, jog Magento yra per daug apkrauta javascript'u ir todėl veikia labai lėtai. Įdiegimas praėjo kaip sviestu patepta. Tuomet pabandžiau prisijungti prie administravimo ir neveikia... Pagalvojau, jog esu žioplys užmiršau administratoriaus slaptažodį (kuris yra 1234567890), taigi viską ištryniau ir sudiegiau iš naujo, ir kaip jūs manote? Negaliu prisijungti... Čia turiu paaiškinti, jog testavimui naudojų FireFox naršyklę, nes su ja lengviausiai ir greičiausiai galima rasti klaidas. Tuo momentu man kažkaip sušvietė, jog neveikia tik ant FireFox ir ką jūs manote? Aš turiu tiek naršyklių, kiek jūs norėtumėte turėti raudonų ferrari savo garaže ir galiu jums pasakyti, jog veikia tik ant Operos... Naršyklės apie kurios egzistavimą 99% lietuvių nėra girdėję... Bet čia administravimo dalis, administratorius - ne žmogus, prisitaikys, tuomet pabandžiau klientą, o tiksliau prekių krepšelį ir kaip jūs manote? Matyt, nuo šitos vietos pasakoti nebeverta... Kam reikalinga parduotuvė, kuri realiai veikia tik ant vienos naršyklės?

Vis tik pabandžiau atlikti mano anksčiau minėtą testą ir pavyko sukurti tik produktą kojinės, tačiau nurodyti, kad jos gali būti juodos arba baltos neišėjo... Kiek supratau, gali būti keli skirtingi produktų tipai, tačiau, matyt, aš nenustačiau arba nustačiau kažką ne taip, todėl man leido sukurti tik paprastą produktą. Pabandžiau įdiegti lietuvių kalbą - pavyko, tačiau lietuvių kalba niekur taip ir neatsirado.

Iš tiesų, kas man patiko, tai pirmiausiai įdiegimo metu galima nusistatyti, jog esi iš Lietuvos ir valiuta, kuria nori prekiauti yra litas, to nėra jokioje kitoje sistemoje. Administravimo dalis žymiai malonesnė nei PrestaShop.

Kalbant apie kliento dalį, niekaip nesupratau, kodėl man vietoj prekių katalogo rodo tuščią puslapį pavadintą "homepage", taip ir neradau kaip paprastai ir greitai padaryti, jog atsirastų prekių katalogas. Užtat radau kaip greitai ir lengvai sukurti svetainėje apklausą (kam po velnių tai reikalinga?) Tačiau mane ypač sužavėjo galimybė, nusipirkti prekę neužsiregistravus į svetainę, be to pats pirkimo procesas pasirodė žymiai trumpesnis, paprastesnis palyginus su PrestaShop

Kliento demo versija. Administravimo demo versija.

Zen cart

Ieškodamas daugiau parduotuvių platformų, radau tokią, kuri gimė nuo osCommerce, tačiau nusprendė žengti savarankiškai. Šituo sakiniu jau viską pasakiau, ką galėjau pasakyti... Tiems kas nesuprato - neveikia ant PHP 5.3.2. O blogiausia, jog net nėra oficialios demo versijos. Taigi teko bandyti neoficialią demo versiją. Iš administravimo pusės, turiu pasakyti, jog tokių ilgų menių neturi net Microsoft Word ir mano testo nepraėjo. Iš kliento pusės prekės nusipirkti nepavyko, nes niekaip nesugebėjau įvesti teisingo telefono numerio.

Kliento demo versija. Administratoriaus demo versija.

ZeusCart

Bandžiau sugalvoti, ką gero galėčiau pasakyti apie šitą parduotuvę, nepavyko. Pirmas keblumas atsitiko bandant įdiegti sistemą, pačiame prieš paskutiniame žingsnyje reikia nurodyti savo valiutą, šalį ir santykį su Jav dolerių... Ką po velniais? Kodėl aš turėčiau norėti nurodyti savo valiutos santykį su dolerių, kai jis kasdien kinta? Išbandžiau visus variantus, kokie tik atėjo į galvą, vis tiek metė "Rate Against US Dollar" klaidą. Tačiau aš kažkodėl pamėginau prisijungti prie administravimo ir man pavyko. Neskaitant, jog diegimo sėkmingai užbaigti nepavyko, sistema veikė. Taigi iškarto nuskubėjau atlikti testo - nepavyko. Leiskit paaiškinti, pavyko sukurti juodas ir baltas kojines, tačiau dydžių priskirti joms nesigavo.

Tiesa pasakius, sistema pasirodė buka kaip čebato aulas, man labai priminė mano pirmąją svetainę, leiskit pagalvoti kada tai buvo... O taip... gūdžiais 2005 metais...

Deja, jeigu norėsite pažiūrėti demo versiją, jums teks užpildyti registracijos formą.

Oxid eshop

Pasižvalgęs po lietuvišką internetą pastebėjau, jog visos rimčiausios lietuviškos parduotuvės pastatytos ant Oxid: imk, Open24, Senukai. Oxid turi tris versijas: Professional Edition, Enterprise Edition ir Community Edition. Garantuoju, jog visos rimtos parduotuvės pastatytos ne ant Community Edition, bet kitos versijos pabandyti neišeis, taigi parsisiunčiau ir ... "MySQL module for MySQL 5" pas mane nerastas... Kažkodėl manau, jog Oxid atstovai gali suprasti lietuviškai, savo kompiuterio parametrus minėjau anksčiau, tai kas po velnių čia yra?

Kadangi pačiam įsidiegti nepavyko teko bandyti internetinę versiją. Kalbant iš kliento pusės apsipirkimas yra malonus, kaip ir Magento galima apsipirkti neužsiregistravus. O kalbant apie administravimą... žiauriai sudėtinga. Produktą sukurti pavyko, bet to testo, kurį norėjau įgyvendinti nepavyko. Aš nesakau, jog tai neįmanoma. Ten yra daug mygtukų ir juos paspaudus kažkas atsitinka, tačiau nematau, jog gautųsi taip kaip aš noriu.

Kliento demo versija. Administravimo demo versija.

Taigi apibendrinkim - palyginimų lentelė čia.

Daug kritikos, mažai pagyrimo žodžių... Turbūt dabar netinkamas metas kurti e-parduotuvę, gal reiktų palaukti kokį pusmetį ir pažiūrėti, kurie iš mano minėtų projektų numirs, o kurie prisitaikys prie PHP 5.3. Šiuo metu yra tik vienas veikiantis produktas, tačiau ir prie to pačio būtų labai daug darbo. Realiai kalbant "atviras kodas" nėra tie žodžiai, kuriuos norėtum girdėti sakinyje kartu su žodžiu "e-komercija", daug labiau tikėtina juos išgirsti derinyje su žodžiais "šiknos skausmas".

Jeigu netyčia šį įrašą skaito kokios nors IT įmonės atstovas turintis gerą sprendimą šitam klausimui, tai aš labai norėčiau jį patestuoti, tik prieš rašydami man įsitikinkite, jog jūsų produktas praeina mano sugalvotą testą. Lauksiu jūsų pasiūlymų.

Brukštelk žinutę