Kur dingo mano memai?

Visai neseniai išgirdau apie memus. Tiksliau išgirdau dar kartą...

Memai - tai jūsų pasąmonės programinė įranga.

Žmogaus smegenys sudarytos iš sąmonės ir pasąmonės, visai kaip kompiuteris, kuris sudarytas iš techninės ir programinės įrangos. Sąmonė lemia 10% jūsų veiksmų/sprendimų, o pasąmonė net 90%. Pasąmonė tarsi operacinė sistema jūsų kompiuteriui. Ir kaip žinote, kad kompiuteris būtų naudingas vien operacinės sistemos neužtenka, tam dar reikia įvairių naudingų programėlių (kalkuliatoriaus, naršyklės, mp3 grotuvo), pasąmonės atveju tos naudingos programėlės yra memai. Kuo skiriasi sėkmingas žmogus nuo nesėkmingo žmogaus? Tuo kad sėkmingas žmogus turi geresnį memų rinkinį.

Tokia yra teorija ir su daugeliu jos teiginių iki šitos vietos aš linkęs sutikti, net jeigu tai skamba taip gąsdinančiai, jog žmogus laisvės turi nedaugiau nei kompiuterio žaidimo veikėjas valdomas klaviatūra. Tačiau toliau prasideda nesusipratimai.

Daugelis iš mūsų nėra sėkmingi žmonės, tai ką daryti? Kopijuoti sėkmingų žmonių memus. Šitoje vietoje paaiškėja, jog programinės įrangos metafora yra neteisinga. Aš negaliu naujų memų į savo pasąmonę parsisiųsti iš interneto (ar kitos vietos), aš negaliu jų nusipirkti, aš negaliu jų sąmoningai nusikopijuoti. Esminis žodis yra sąmoningai.

Kai buvau penkių metų mėgdavau tešlines, sūrias lazdeles laikyti dviem pirštais kaip cigaretę, aš norėjau būti kietas ir tikrai nežinojau apie šalutinį cigarečių poveikį. Aš tiesiog mėgdžiojau suaugusius. Deja, būtent tokiu būdų susiformuoja dauguma mūsų memų - nesąmoningai mėgdžiojant kitus žmones, kurie mums atrodo kieti. Ar galima kitus žmones mėgdžioti sąmoningai? Geras klausimas. O nuo ko kopijuoti?

Taigi, norėdami tapti sėkmingais turėtumėte kopijuoti sėkmingų žmonių memus.

Gal turėtumėte kopijuoti savo draugų memus? Ne, kad ir kas būtų jūsų draugai, jie nėra sėkmingi žmonės. Teiginys gana kategoriškas, bet leiskit man paaiškinti. Pats svarbiausias dalykas čia yra atskaitos taškas. Ar jūsų draugai yra sėkmingesni už jus? Nemanau. Kad žmogus taptų jūsų draugu reikia kažkokie interesai sutaptų ir kuo geresnis draugas, tuo daugiau interesų sutampą. Tikiuosi prisimenate seną lietuvių liaudies patarlę: su kuo sutapsi, tuo ir tapsi. Jeigu su draugais draugavote ilgą laiką, tai greičiausiai nesąmoningai nukopijavote daugelį jo memų ir jeigu jūsų draugas yra sėkmingesnis už jus tai nebent vienoje, kurioje nors srityje, tačiau ar ilgai jis dar bus sėkmingesnis?

Savo aplinkos kopijuoti negalim, o jeigu tiksliau galim, bet jau nereikia. Tai kur rasti sėkmingus žmones? Pagal turtingiausių žmonių sąrašą du senbuviai Bilas Geitsas ir Warenas Bafetas 2010 metais atsidūrė antroje ir trečioje vietoje atitinkamai. Tam tikru požiūriu jie yra labai sėkmingi (religiniai fanatikai gali su manim ir nesutikti), vadinasi man reikia nukopijuoti Bilo ir Wareno memus. Palaukit Bilui dabar yra 54 metai, Warenui - 79 metai, o man penkiolika... Ar turėčiau elgtis kaip pensininkas? Tikrai ne. Man reiktų elgtis taip kaip Bilas elgėsi būdamas penkiolikos metų, BET... Pirma, aš nežinau ar tuo metu jis buvo sėkmingas žmogus. Antra, aš nežinau kaip jis tuomet elgėsi ir net neįsivaizduoju ar įmanoma tai sužinoti. Ir trečia, čia pati linksmiausia dalis. Tarkime, jog sėkmingas žmogus būdamas penkiolikos metų klausė Beatles plokšteles ir kitas man nežinomas tais laikais grasias grupes. Na, Beatles aš ir dabar galėčiau klausyti, bet plokšteles... Sakyčiau gana problematiška. mp3 tikrai niekada neišgaus to džeržgiančio patefono garso... Galu gale šios dienos jaunimėlis klausantis Lady Gaga manęs nesuprastų... Bet tai jau kita tema.

Tai ar galima sąmoningai mėgdžiojat nukopijuoti kieno nors memus? Galima - televizoriaus t.y. filmo veikėjų. Bėda ta, jog jie išgalvoti ir turi mažai ryšio su realiomis asmenybėmis. Ar norėtumėte mėgdžioti kokį nors Seagalo filmo veikėją, kur jis viena veido roža ir tuo pačiu kojos judesiu 300-tuose filmų išsprendžia visas problemas? Norėtumėte mėgdžioti detektyvių, mafijos karų veikėjus? O gal Forestą Gampą? Iš visų filmų žanrų labiausiai nekenčiu taip vadinamų "romantinių" filmų, nes su realybe bendro jie turi dar mažiau nei statybininkų žaidimas - tetris...

Palaukit išvysiu iš kambario teletabį, o tai blaško mano mintis...

Vienintelis dalykas ką jūs tikrai galite pamėgdžioti - tai televizijos personažai. Vaikai to dar nesupranta, tačiau jūs suprantate, jog to daryti neverta.

Kai kitą kartą koks nors "sėkmės" mokytojas jums pasiūlys nukopijuoti kito žmogaus memus, paprašykite jo detalios instrukcijos. Ir ne šiaip pavyzdžio su išgalvota asmenybe, bet su realiu žmogumi, kad galėtumėte pamėginti iš karto jo patarimus pritaikyti praktiškai.

O gal mano logikoje yra klaidų? Pasidalinkite, tikrai norėčiau parsiųsti sėkmingo žmogaus memus į savo pasąmonę.

Brukštelk žinutę