Laikas nėra ketvirtas matavimas

Mokykloje mus mokydavo fizikos, geometrijos. Mokykloje aiškindavo, jog gyvename trimačiam pasaulyje. O paklausus apie ketvirtą matavimą sakydavo, jog tai – laikas. Mes trimačio pasaulio gyventojai galime suvokti laiką, tačiau negalime po jį keliauti, o keturmačio pasaulio būtybės galėtų. Deja...

Pradėkim nuo to, kad mes tikrai gyvename trimačiame pasaulyje. Jeigu kas nors norėtų ateiti pas mane į svečius (yra norinčių?) jam neužtenka žinoti tik gatvės (vienas matavimas), gatvė ilga. Dar reikia namo numerio (antras matavimas), tačiau namai daugiaaukščiai (dažniausiai), todėl dar reikia ir buto numerio (trečias matavimas), pagal kurį žmogus nusprendžia kaip aukštai nuo žemės pasikėlęs aš gyvenu. Taigi, dabar jau esame tikri, jog gyvename trimačiame pasaulyje.

Pabandykite įsivaizduoti dvimatį pasaulį. Gana paprasta, pasiimkite popieriaus lapą ir jis bus jūsų dvimatis pasaulis. Nupieškite namą.

Tiesa pasakius, bijodamas, kad jūsų vaizduotė per daug laki, aš pats nupiešiau dviejų kambarių namą.

Štai jis:

Namas neatrodo labai įspūdingai. Be baldų. Be baldų, todėl kad dvimačio pasaulio baldų išvaizda verta atskiros diskusijos. O tas pacman‘as kambaryje tai aš. Atkreipkite dėmesį, jog burna ir akis yra šone, o ne per vidurį. Jeigu būtų per vidurį aš nei valgyt galėčiau, nei ką nors matyčiau. Tarkim čia buvo šioks toks lyrinis nukrypimas.

Dabar kai mes įsivaizduojame vienodai dvimatį pasaulį užduokime klausimą: koks būtų trimatis pasaulis? Kas per kvailas klausimas? Atsiprašau, neteisingai suformulavau klausimą. Ar laikas gali būti trečiasis matavimas? Žinoma. Juk vienu laiko momentu aš galėjau būti viename kambaryje, kitu kitame arba lauke. Stop! Juk mes esame trimačio pasaulio gyventojai ir tikrai žinome, kad laikas nėra trečiasis matavimas. Jeigu laikas nėra, nors galėtų būti trečiasis matavimas, tai kodėl jis turėtų būti ketvirtasis? Atsakymas – neturėtų, nėra.

Grįžkime prie mano dvimačio pasaulio. Esu tikras, jog atkreipėte dėmesį į tai, kad mano pacman‘as turi širdį. Klausimas: ar jis pats gali matyti tokį vaizdą? Ne. Ar kiti dvimačio pasaulio gyventojai galėtų matyti tą širdį? Nesupjaustę pacman‘o ir be dvimačio rentgeno aparato atitikmens tikrai ne.

Žinote kur lenkiu? Jeigu mes galime stebėti pacman‘o gyvenimą dvimačiame pasaulyje, tai keturmačio pasaulio būtybė gali stebėti mūsų gyvenimus per namo sienas. Žiūrėti ką mes veikiame vakarais... Keturmačio pasaulio būtybė, be jokiu aparatų gali palyginti rūkorio ir eilinio žmogaus plaučius...

BRRrrrrr.... Skamba baisokai ar ne? Tikiuosi šitoje visatos pusėje nėra nei vienos keturmečio pasaulio būtybės.

Brukštelk žinutę