Mano tikslų siekimo metodas - vieno piršto kombinacija
Jeigu neturite savo gyvenimo plano, tai kiti žmonės turi planą jūsų gyvenimui. Banali mintis, bet labai teisinga. Jeigu jūs neturite savo plano, kiti žmonės suplanuos už jus. Aplinkui tiek daug protingų žmonių geriau už jus žinančių, kas jums yra gerai, ką jūs turėtumėte būtinai padaryti, ko jūs norite... Rimtai?
Šiandien norėčiau pasidalinti savo tikslų pasiekimo metodika. Jinai nėra geresnė už bet kurią kitą metodiką, kurios aprašymą galite rasti internete.
Darysim prielaidą, jog jūs jau turite tikslų sąrašą ir nekalbėsiu apie tai kaip susirasti tikslus, nors man tai būtų labai įdomi tema ir tikiuosi apie tai kada nors parašyti.
Gyvenime yra daugybė dalykų, kurie ne visuomet yra malonus (pvz. universitetas), bet kartais yra neišvengiami (pvz. miegas) ir juos būtinai turite atlikti, o tai sunaudoja jūsų brangų laiką. Taigi, savo tikslams, svajonėms siekti lieka gerokai mažiau laiko nei 24 valandos, gerokai mažiau nei jūs norėtumėte. Nors galbūt tai nėra pats svarbiausias dalykas.
Nėra taip svarbu kiek žmogus gali skirti laiko, kaip svarbu turimo laiko efektyvus išnaudojimas. Žmogus su mažiau laiko, bet išnaudodamas jį efektyviai visuomet pasieks daugiau už tą, kuris didžiąją laiko dalį išvaisto vėjais.
Mano metodika yra tokia: išsirink vieną pagrindinį tikslą, kuriam skirsi 60-90% laiko ir du mažesnius atsarginius tikslus, kuriems skirsi likusį laiką. Gaunasi tokia tarsi vieno piršto kombinacija ir gerai, nes taip turite elgtis su visais kitas dalykais, kurie nepatenka tarp jūsų tikslų.
Aš turiu labai daug idėjų, planų, minčių, svajonių, kurias norėčiau įgyvendinti. Pavyzdžiui norėčiau suburti IT... ne, ne IT, bet hardcore coderių lietuvių bendruomenę, su straipsniais, forumais, kodo snippetais, prizais ir kitais primbasais. Tas noras nėra toks be kurio neįmanoma gyventi: būtų gerai, jeigu būtų, bet nenumirsiu ir be to. Jeigu kas nors tokį dalyką darys, aš būtinai palaikysiu, bet pats tuo užsiimti dabar neturiu laiko.
Vienas žmogus gali įgyvendinti tik ribotą kiekį idėjų, todėl visas neesmines reikia atmesti. Jeigu jūsų pagrindinis tikslas keičiasi dažnai, neįgyvendinus ankstesnio, vadinasi kažkas negerai su jūsų tikslais. Jeigu jūs nusistatėte savo pagrindinį tikslą teisingai, tuomet visus kitus jūs turėtumėte lengva ranka atmesti.
Be jūsų pačių genialumo, pasiekti tikslus dar trukdo ir jūsų kaimynų genialumas. Aplinkui daugybė žmonių su savo idėjomis, prašymais, pasiūlymais, patarimais. Ką daryti su jais? Išmokite pasakyti ne. Jūs negalite padėti viso pasaulio žmonėms. Jeigu pamėginsite, tuomet išvaistysite savo laiką ir nieko nepasieksite.
Jeigu žmogus ateina su pasiūlymu, kuris siejasi su mano pagrindiniu tikslu, aš jį mielai išklausysiu, apsvarstysiu idėją ir galbūt netgi įgyvendinsiu. Jeigu žmogus ateina su pasiūlymu, kuris neturi nieko bendro su mano tikslais, aš jį išklausysiu su šypsena veide ir parodysiu duris. Taip sakant vidal sasun, wash&go (tiems kas nesuprato, skaityti straipsnio pavadinimą). Grubu? Nebūtina tiesiogine to žodžio prasme mojuoti pirštu palei žmogaus nosį. Ir jeigu vis dėl to kažkas įsižeidė dėl paprasčiausio ne, tuomet aš atsiprašau.
Jūsų tikslai turi būti aukščiau visų kitų norų.
Kodėl aš sakau, pagrindiniam tikslui skirti 90% laiko o ne 100? Yra toks bjaurus dalykas kaip perdegimas. Ir ypač jeigu jūsų tikslo pasiekimui reikia daugiau nei savaitės, ilgą laiką dirbant prie vieno projekto, galiausiai viskas pasidaro dzin. Bjauriausia, kai taip atsitinka likus vos vienam žingsniui iki tikslo pasiekimo ir jūs spjaunate į viską. Kad to išvengti reikalingas poilsis. Aišku, kartais efektyvus poilsis yra išgerti dėžę alaus, bet kartais galbūt geriau būtų padirbėti prie idėjos B?
Tarkim per savaitę šešias dienas skiriate pagrindiniam tikslui ir vieną dieną idėjai B. Gaunasi, jog jūs nedirbate prie vienos idėjos visą laiką ir galite nuo jos šiek tiek pailsėti. Galbūt jums labiau tiktų 5+2? Bet kuris formatas nutolina jūsų perdegimo galimybę. Yra tik ribotas laikas, kiek jūs galite dirbti prie vieno projekto be pertraukos, galbūt tai mėnuo, galbūt du, tai priklauso nuo kiekvieno žmogaus, todėl galbūt geriau suplanuoti pertraukas iš karto ir išnaudoti jas efektyviai?
Kitas mažesnių tikslų privalumas būna, kad kartais atsitrenki į smegenų bloką, nėra įkvėpimo, trūksta kokio nors komponento ir panašiai, kai laikinai negali tęsti savo tikslo. Ką daryti tuomet, vaikščioti iš kampo į kampą? Bet juk tai laiko švaistymas, kodėl nepadirbėjus prie idėjos B?
Kaip tai pasireiškia mano gyvenime?
Be pagrindinių tikslų aš turiu dar rutininės veiklos (galbūt turite ir jūs?). Rutininė veikla – tai tam tikri savanoriškai pasirinkti procesai nuolatos atliekami savo laisvu laiku. Pavyzdžiui valgio gaminimas yra pasikartojantis procesas, bet daugelis iš mūsų jį atlieka, tam kad nemirtų badu, todėl tokie dalykai nepatenka į šitą kategoriją.
Mano rutininė veikla išvardinta eilės tvarka pagal svarbumą:
Komiksų kūrimas. Gavau ne vieną pasiūlymą, kad komiksus reiktų patobulinti. Matot, jie yra per mažai meniški. Kuriant komiksus mano tikslas nėra ir niekada nebuvo sukurti meno šedevrą. Šiuo atveju tikslas yra greitai prigalvoti daug idėjų. Todėl visas procesas yra optimizuotas į tai, kad komikso kūrimas netruktų daugiau nei 15 minučių, ne visuomet pavyksta.
Tarkim, aš nuspręsčiau kurti meniškesnius komiksus, man reiktų išmokti naudotis naujais įrankiais, išmokti naują piešimo stilių. Tai gali užtrukti pusmetį, metus, dar tiek pat laiko užtruktų veiklos optimizavimas ir visai tikėtina, jog po ilgo laiko aš galiausiai pasiekčiau tą patį 15 minučių tikslą. Bet tam aš neturiu laiko. Taigi man teko pasakyti – ne, apgailestauju, jeigu tai jus įžeidė.
Aš esu už gražius lietuviškus komiksus ir jeigu mokate gražiai piešti, tai kodėl nekuriate komiksų patys? Aš jus labai palaikysiu ir net gi galėsiu pareklamuoti.
Šita svetainė. Įrašų rašymas užtrunka įvairų laiką. Nuo 0 iki 7 valandų per savaitę, viskas priklauso nuo įrašų skaičiaus. Šiuo metu aš noriu palaikyti svetainę gyvą, todėl kartas nuo karto ką nors parašau. Kai kurie žmonės pastebėjo, jog svetainės dizainas galėtų būti gražesnis. Šitas dizainas buvo sukurtas 2009 metais, o gal dar anksčiau, aš neatsimenu ir turiu sutikti, jog svetainės dizainas tikrai galėtų būti malonesnis akiai. Jeigu būtų koks nors gražus dizainas (gražus mano supratimu), pakeisti ilgai netruktų, bet tokio nėra. Mano artimiausiuose planuose nėra gražaus dizaino sukūrimo. Atsiprašau, jeigu jums nepatinka šitos svetainės dizainas, rekomenduoju užsiprenumeruoti RSS.
Knygų skaitymas. Laikausi taisyklės kiekvieną dieną skirti po vieną valandą knygos skaitymui. Jeigu sąžiningai, ne visuomet pavyksta laikytis šitos taisyklės, bet aš stengiuosi. Ką aš skaitau jūs puikiai matote.
Pagrindinis mano tikslas yra... buvo parašyti knygą. Todėl neabejotinai aš tam skyriau didžiausią dėmesį ir daugiausiai laiko.
Mano mažasis tikslas yra kryžiažodžių svetainė. Dabar jinai galėtų puikiai gyventi ir be mano įsikišimo, tačiau yra dar daug dalykų, kurių mano nuomone trūksta, todėl visą laiką, kurio neskiriu pagrindiniam savo tikslui skiriu šitai svetainei. Pokyčiai tikrai bus, bet greičiausiai lėti ir nepastebimi.
Antrojo mažojo tikslo neturiu, nes mano rutininė veikla užima daug laiko. Jeigu jūs nerašote tiklaraščio ir neturite kitos rutininės veiklos, tuomet galite turėti du ar net tris mažuosius tikslus. Bet nepamirškite: ranka turi tik penkis pirštus, jūsų mažųjų tikslų irgi neturėtų būti daugiau.
Žinau, kad kai kurie rašytojai iš karto rašo po dvi ar tris knygas, bet jums to daryti nerekomenduočiau. Mano tikslai yra gana skirtingi: rašyti ir rašyti... kodą. Aš jums irgi rekomenduočiau pasirinkti tokius tikslus, kad mažasis tikslas būtų poilsis nuo jūsų pagrindinio. Taip galėsite būti efektyvesni ir greičiau pasiekti savo tikslus. Nes kai užkliūnate, visai gali būti, jog užkliuvote ne prie konkretaus projekto, bet visoje toje srityje t.y. prie visų projektų iš karto.
Dabar atsistokite prie veidrodžio suformuokite vieno piršto kombinaciją ir gerai pagalvokite apie savo pagrindinį tikslą. Taip pat pagalvokite apie ką pasakysite (ar parodysite) žmonėms, kurie norės jums primesti savo tikslus.
Apibendrinimas. Svarbiausi momentai:
Išmokite pasakyti NE blet!
Vienas pagrindinis tikslas.
Tikslas B – jūsų poilsis nuo pagrindinio tikslo.