Miesto simbolis

Jeigu jūsų paklausčiau: kas pirmiausia ateina į galvą išgirdus Paryžius? Daugelis žmonių atsakytų – Eifelio bokštas. Tiesa pasakius, žmonės kurie nėra buvę Paryžiuje, daug greičiau pasakytų Eifelio bokštas, nes tie kurie ten yra buvę gali turėti ir kitokių patirčių. Eifelio bokštas ir Paryžius yra labai stipri marketingo pora. Paryžius ne vienintelis miestas, kuris turi labai gerai visiems žinomą ir atpažįstamą simbolį. Pagalvokite, kokius miestus ir jų simbolius žinote jūs?

Ne, Egiptas nėra miestas.

Jeigu pasakyčiau Sidnėjus, greičiausiai pagalvotumėte apie išskirtinę Operos teatro architektūrą. Kopenhagą turi undinėlę. Londonas? Kas ateina į galvą išgirdus Londonas? Seniau buvo BigBen laikrodis bei dviaukščiai raudoni autobusai, dabar dar atsirado didelis apžvalgos ratas...

Tiek tos, pažvelkime į Lietuvą. Kiek miestų turi atpažįstamus simbolius? Būsiu atviras, man į galvą ateina tik vienas miestas – Šiauliai ir jų auksinis berniukas. Tiesa, Šiauliuose aš buvau tik vaikystėje ir gali būti, kad berniukas užaugo ir emigravo į Londoną…

Pavyzdžiui Vilnius. Koks yra Vilniaus simbolis? Tai kas ateina į galvą yra Gedimino pilis, bet atsižvelgiant į tai, kad visai nesenai kalnas bandė atsikratyti viršsvorio, galbūt vilniečiai nenori, kad tai būtų jų miesto simbolis? Pagalvokit, kokie jūsų pasiūlymai?

Pakalbėkim apie Kauną. Kaune yra įdomių dalykų. Pavyzdžiui nuogas berniukas, Soboras, Prisikėlimo bažnyčia, stumbro skulptūra Ąžuolyne, funikulierius… Kiekvienas iš jų galėtų būti miesto simbolis, bet nėra ir, tiesa pasakius, niekada nebuvo.

Beje ar žinote, koks yra Kauno herbas? Pirmasis Kauno herbas buvo stumbras, bet kažkuriuo metu biologijos mokytojui nepatiko šis gyvūnas ir jį nusprendė pakeisti… tauru… Nors tai yra skirtingi gyvūnai, daugelis žmonių net nežinotų kuris yra kuris, jei gautu dvi nuotraukas… Aš biški nuklydau, bet Kauno herbas yra tauras laive. Kas sugalvojo, kad Kauno herbe reikia laivo?! Kažkoks priplaukęs miestas.

Aš čia, kalbu apie simbolius ir herbus, bet galbūt jūs mąstote: o kam tie simboliai rūpi? Galbūt nuo to ir reikėjo pradėti visą šitą tekstą... Nieko, atsigriebkime dabar.

Simboliai tarnauja dvejopu tikslu. Pirma, tai yra tarptautinis marketingas siekiant pritraukti turistų į miestą. Turistai reiškia daugiau pinigų vietiniams verslininkams. Pinigai yra gerai.

Antra, miesto simbolis gali suvienyti miesto gyventojus po vienu identitetu. Susivieniję žmonės gali padaryti daugiau, to pasekoje miestas gali tapti patrauklesnis tiek vietiniams žmonėms, tiek turistams. Turistai reiškia daugiau pinigų vietiniams verslininkams. Pinigai yra gerai.

Seniau sklandė daugybė juokelių apie Kauno duobes, bet tai praėjo, nes meras pardavė Hummer ir nusipirko Lamborghini. Duobėtais keliais su tokia mašina nepavažinėsi. Bet kuriuo atveju, ar jūs važiuotumėte į miestą, kuris garsėja duobėtais keliais? Ar jūs norėtumėte gyventi mieste, kuris garsėja duobėtais keliais? Ar jūs didžiuotumėtės, jeigu gyventumėte mieste, kuris garsėja duobėtais keliais? Atsakymas, aišku, kad ne!

Kauno gyvenime taip pat egzistavo periodas, kai Kaunas buvo vadinamas degaline tarp Vilniaus ir Klaipėdos. Degalinė nėra blogai, kur dar jūs galite nusipirkti skaniausių dešrainių? O ne taip senai, aš dar prisimenu tuos gerus laikus, kai degalinėje galėjai nusipirkti degtinės. Visą parą.

Visos šios istorijos parodo, kad Kaunas neturi identiteto ir, jeigu jam identiteto nepasiūlo vietiniai, tą pasiūlys kaimynai (vilniečiai važiuojantys į Klaipėdą).

Prieš porą metų buvo paskelbtas konkursas išrinkti naujam miesto ženklui. Štai kaip atrodo konkurso nugalėtojas:

Ar jums jis sukelia kokias nors emocijas? Man jokių. Bet ar jums Kaunas sukelia kokias nors emocijas? Labai sunku sukurti gerą miesto ženklą. Labai sunku, kai miestas neturi vienos stiprybės, vertybės iš praeities, vieno įžymaus pastato, vieno žinomo menininko, po kurio vardu norėtų pasislėpti. Kaunas neturi nieko...

Kaip galite perskaityti oficialiame ženklo puslapyje, ženklas sudarytas iš linijų, kurios reiškia judėjimą… Papasakokite man apie labiau neapčiuopiamą ir nieko nereiškiantį dalyką, nei judėjimas.

Kai pristatė, šį ženklą aš pagalvojau: turbūt padaryti kažką geriau sunku ar net neįmanoma. Bet aš klydau. Visai nesenai važiuodamas autobusu pamačiau reklamą su šiuo simbolių:

Tai yra Iniciatyvos Kaunui logotipas. Mano nuomone tai tobulas miesto ženklas. Jis paprastas, gražiai žiūrisi tiek spalvotas, tiek nespalvos, be to yra toks dviratis prie savivaldybės pastato.

Pradėkim nuo klausimo: ką bendro Kaunas turi su dviračiais? Kiek aš žinau – nieko. Bet tikrai atsirastų istorikų – marketingistų, kurie sugebėtų atrasti šią sąsają. Nesvarbu.

Kodėl dviratis geriau už dabartinį ženklą?

Daiktas gali būti apčiuopiamas. Daiktas sukelia emociją. Daiktas turi asociacijas, kuriomis galima pasinaudoti perteikti miesto viziją (Beje kas nors žino, nors vieno Lietuvos miesto viziją?). Daiktas yra daug kartų geresnis simbolis nei atsitiktinių įmantriai raidžių kratinys.

Dviratis asocijuojasi su ekologija. Ar norėtumėte gyventi mieste, kuris deklaruoja, kad ekologija yra svarbiausia miesto vertybė? Ta vertybė galėtų būti išreikšta per įvairius miesto tarybos sprendimus. Pavyzdžiui viešasis transportas – elektriniai autobusai (Prisipažinsiu, kad nesigilinau į kaštus, rašydamas šį tekstą). Kitas pavyzdys – alternatyvus energijos šaltiniai, papuošti namų stogus saulės baterijomis, aišku, mes turim nedidelę problemėlę – sniegą, bet esu tikras, kad sprendimai egzistuoja, kurie tiktų ir šiaurės šalims.

Kita dalis, tai nėra tiesiog paprastas dviratis, tai yra tandemas. Kiek žinote žmonių, kurie tandemu važinėja po vieną? Na gerai, suprantu, kad apskritai nežinote žmonių, kurie važinėja tandemu. Bet kokiu atveju idėja čia yra, kad politikas nieko negali pasiekti vienas, jis turi kreiptis pagalbos į miesto bendruomenę. Politikas gali laikyti vairą ir sėdėti priekyje, bet jam reikia miestiečių, kurie sėdėtų už jo ir padėtų minti. Ir jeigu, gerbiami miestiečiai, jums nepatinka koks nors politikas, negi leisite jam sėsti priekyje bei minti?

Iš tandemo natūraliai išauga ir miesto šūkis: kartu mes galime daugiau. Vietoj dabartinio: Kaunas dalinasi. Dalinasi kuo? Dalinasi kodėl? Čia daiktų apsikeitimo platforma? Ar jums žodis „dalinasi“ sukelia kokias nors emocijas? Taip, tai labai modernu, kai visi tik spaudinėja „Share“ mygtuką Facebook, bet taip pat nužmoginta, neasmeniška, neįtraukia.

Skleisti miesto žinutę būtų galima labai paprastai (ir tuo pačiu sudėtingai): turint stiprią dviračių komandą, bei auginant ateities garsiausių dviračių varžybų dalyvius. Sukuriant geriausius dviračių takus bei trekus. Auginant naują kartą mylinčią dviračius labiau nei krepšinį… Bet aš jau bėgu į ateitį. Pradžiai reikia nuspręsti, ar kas nors nori tokio simbolio?

Pabaigoje turiu pasakyti, jog aš nesigaudau nei teisėje, nei politikoje, nei marketinge. Tai yra tik mano kukli dešimties centų nuomonė. Jūsų teisė priimti, nesutikti, ginčyti, kopijuoti, dalintis ar girti.

Efelio bokštas buvo pastatytas prieš daugiau nei šimtą metų (131 metus šio teksto rašymo metu). Miesto ženklas ne kojinės, jo nereikia keisti dažnai. Miesto ženklas kaip vynas, su amžiumi darosi tik geresnis. Miesto ženklas neturi būti didelis, kad matytųsi iš bet kurio rajono, miesto ženklas, turi būti toks, kurį paprasti miestiečiai norėtų dėvėti ant savo marškinėlių. Ar norėtumėte gyventi ekologiškame mieste?

Brukštelk žinutę