Ne tavo kelias

Mano vaikystėje tėvas mėgdavo skaityti knygas anglų kalba ir labai norėjo mane įtraukti į tą veiklą. Deja, jam nepavyko. Šiandien, norėtųsi sakyti praėjus dešimt metų, bet jų praėjo gerokai daugiau, aš ne tik skaitau knygas anglų kalba, bet galvoju dar nusipirkti. Kas pasikeitė?

Dabar jau neprisimenu mokykloje ar universitete reikėjo perskaityti vieną anglišką knygą ir ją apsiginti. Iš tėvo bibliotekos aš pasiėmiau Drakula. Gera, klasikinė knyga, taip pagalvotumėte. Aš pradėjau skaityti knygą ir praktiškai apsiverkiau: viename puslapyje būdavo maždaug dvidešimt nežinomų žodžių. Mano skaitymas ilgai nesitęsė. Man rodos perskaičiau dešimt puslapių… Tuomet internete susiradau knygos santrumpą ir ją apsigyniau…

Pakalbėkime apie tai kas pasikeitė ir ko reikia, kad žmonės įsitrauktų į knygų skaitymą.

Žinios. Mano anglų kalbos žinios dabar yra žymiai geresnės nei anksčiau. Dabar paėmęs knygą randu tik po vieną nežinomą žodį puslapyje. Akivaizdu, jog vienas žodis nėra toks atgrasymas kaip dvidešimt.

Jeigu jūs žiūrite filmus anglų kalba nereiškia, jog jūs galite skaityti knygas. Aš filmus anglų kalba žiūriu jau daugybę metų ir man niekada nekliuvo mano silpnas žodynas. Jei filme nesupranti kokio žodžio ar sakinio dažniausiai jo prasmę, gali atspėti iš veiksmo ar vaizdo, knygose dažniausiai to padaryti negali (nebent skaitote vaikiškas knygutes arba grafines noveles).

Jeigu skaitote juokingų paveiksiukų puslapius anglų kalba nereiškia, jog jūs galite skaityti knygas. Yra tokių tinklaraščių, kad pamačius jų žodyną man akys lipa ant kaktos. Kita vertus, jeigu einate į populiariausius puslapius, jų žodynas gerokai kuklesnis.

Teisinga kategorija. Skirtingi žmonės mėgsta skirtingas knygas. Jūs negalite kitam žmogui primesti savo skonio. Jeigu nesate tikri, jog jūsų ir kito žmogaus skonis yra toks pats, net knygos rekomendacija gali būti žalinga ir atgrasyti žmogų nuo knygų skaitymo visam gyvenimui.

Asmeniškai man skaityti technines knygas anglų kalba yra lengviau nei lietuviškas, nes lietuviški techniniai terminai dažniausiai skamba absurdiškai painiai.

Neskaitykite klasikos, bent jau iš pradžių. Esate skaitę Donelaičio „Metus“? Kadangi, tai privalomas mokyklinis skaitalas, greičiausiai esate. Ar atsimenate kiek keistų, nesuprantamų žodžių tame tekste yra? Tikrai ne vienas ir ne du. Kalbos keičiasi, evoliucionuoja. Vieni žodžiai pakeičia prasme, kiti iš viso iškrinta iš vartojimo.

Jeigu pradedate skaityti, reikia pradėti nuo šiuolaikinės literatūros, nes jos žodynas bus artimiausias tam ką girdite per filmus. Klasiką galima imti skaityti tik tuomet, kai pasitiki savo anglų kalbos žiniomis.

Žodynas. Seniau žodynu buvo vadinama tokia stora knyga tūkstantis ar daugiau puslapių. Jeigu norėdavai susirasti nežinomą žodį ją reikėdavo vartyti. Tarkim, ieškote žodžio iš raidės D, tuomet atsiverčiate pirmą žodyno ketvirtį susirandate raidę D. Tarkim, kad antra raidė yra O, tuomet reikia versti link raidės D galo ir ieškoti žodžių, su trečia ieškomo žodžio raide… Žodžiu, sudėtingas procesas.

Kuo storesnis žodynas, tuo didesnė tikimybė, jog rasi ieškoma žodį, bet visuomet egzistavo šansas, jog to žodžio tavo turimas žodynas nežinos. Jeigu ieškomas žodis yra veiksmažodžio būtasis laikas, taip pat gali nepavykti surasti, nes žodynas gali turėti tik bendrines veiksmažodžių formas.

Dabar žodynas yra programėlė telefone. Aišku, programėlių kokybė ir kiekis priklauso nuo to kokios kalbos jus domina.

Dabar palyginkite seną ir naują būdą, jeigu reikia surasti dvidešimt žodžių.

Skaitymas privalo būti malonumas. Nesvarbu ar mes kalbame apie anglų, ar lietuvių, ar kokią kitą kalbą. Neįmanoma priversti žmogaus skaityti. Jeigu žmogus nejaučia malonumo skaityti, jis mes skaitymą pirmai progai pasitaikius. Jeigu vaikas skaito tik garsiai skiemenuodamas, o mes jam duodam sunkią knygą, savaime suprantama, jog jis tik kankinsis ir dalykų, kurie mums yra kančia mes atsikratome taip greitai kaip galime. Nors mokykloje aš skaičiau daug kaip pažangus moksleivis, tačiau tikrą skaitymo malonumą atradau tuomet, kai paėmiau į rankas fantastiką. Tai buvo atsitiktinumas, aš galėjau niekada ir nepaimti tos knygos į rankas.

Aš tikiu, jog kiekvieną žmogų galima buvo įtraukti į skaitymą, jeigu tinkamu metu jam būtų paduota tinkama knyga. Skirtingi žmonės domisi skirtingais dalykais. Atėję į mokyklą visi gauna graužti klasiką, dažnai klasiką sunku skaityti, net ir gimtąją kalba, be to klasika dažnai gvildena gyvenimiškas problemas, kurių vaikai, realiai dar nematę gyvenimo, negali suprasti… Jeigu mes pirmiausiai stengtumės, jog visi vaikai atrastų skaitymo malonumą ir tik po to, kai jį atrado pakištume klasiką, manau, jog rezultatai būtų žymiai geresni.

Jeigu apibendrinti viską vienu sakiniu: viskas prasideda nuo tinkamos knygos pasirinkimo.

Brukštelk žinutę