Neskaitykite knygų

Niekam ne paslaptis, jog aš mėgstu skaityti knygas. Buvo metų, kai perskaitydavau po penkiasdešimt knygų per metus, tačiau paskutiniu metu savo skaitymą sumažinau. Aš turbūt vis dar perskaitau daugiau knygų nei 80% lietuvių, tačiau yra žmonių, kurie perskaito gerokai daugiau - šimtą knygų per metus.

Jeigu pažiūrėtumėte žiniasklaidą, tai lengvai surastumėte dviejų tipų straipsnius. Pirmieji – tai mokytojų pasibaisėjimai, kad skaitančių žmonių skaičius nuolatos mažėja, antrieji – tai daug skaitančių žmonių išaukštinimas. Kodėl?

Kodėl mes aukštiname žmones, kurie daug skaito?

Jeigu panagrinėtumėte tą pačią žiniasklaidą, tai pamatytumėte, jog apie žmones, kurie praleidžia daug laiko prie kompiuterinių žaidimų atsiliepiama neigiamai. Kodėl?

Tikriausiai esate girdėję pasakymą: jeigu nori ko nors pasiekti nustok žiūrėti serialus per televizorių. Kodėl serialų žiūrėjimas yra blogai?

Koks skirtumas tarp serialų žiūrėjimo, žaidimų ir knygų skaitymo?

Bet kuris iš šių dalykų galėtų būti geras atsipalaidavimo būdas. Perskaičius gerą apsakymą ar pažiūrėjus gerą filmą, ar perėjus vieną misiją žaidime galima pasijausti geriau, galima pasikrauti energijos ar pozityvių minčių.

Bet kuris iš šių šaltinių galėtų būti geras būdas išmokti naujus dalykus. Nebūtina žiūrėti nusivylusias namų šeimininkes, galima žiūrėti edukacines programas, tikrai ne kiekvienas žaidimas yra mokomasis, tačiau teigti, jog žaidimai nieko neišmoko irgi negalime. Galiausiai ko išmokote perskaitę penkiasdešimt pilkų atspalvių? Oh... gal nepasakokite...

Žmonės yra skirtingi ir geriausiai išmoksta skirtingais būdais. Vieni turi lakią vaizduotę, todėl jiems užtenka skaityti žodžius ir jie viską gali įsivaizduoti, persikelti į pasaulį mintimis. Kiti neturi vaizduotės, todėl geriausias būdas jiems - žiūrėti filmus. Treti žmonės nori dalyvauti, pajusti tai savo kailiu, todėl jie renkasi žaidimus. Kiekvienam pagal skonį.

Bet kuris iš šių dalykų galėtų būti naudojamas kaip pabėgimas iš pasaulio, realių problemų ignoravimas. Ir mes turime daug stereotipų. Nesiskutęs, nesiprausęs, visas smirdantis geimeris su ausinėmis aplinkui apsibarstęs čipsų ar kito nesveiko maisto. Arba vyras išvertęs pilvą ant sofos priešais televizorių tingintis pajudėti net jei musė ant jo nutupia, vienoje rankoje laikantis alaus butelį, kitoje – tv pultelį. Tai neabejotinai blogi dalykai.

Tačiau apie žmogų skaitantį daug knygų mes neturime ryškaus blogo stereotipo, kodėl? Dar daugiau, tai kažkodėl vaizduojamas kaip geras dalykas. Bet juk daugybės knygų skaitymas, tai akivaizdus eskeipizmas. Galbūt per daug drastiška, bet aš vis dėl to pasakysiu: tai kaip narkotikų vartojimas. Žmonės skaitantys daug knygų tampa anti-socialūs. Ne, aš nesakau, jog jie nemoka bendrauti, nors tai gali būti tiesa, tačiau iš kur tu paimsi laiko šimtui knygų perskaityti? Nevisos knygos yra dvylikos puslapių „Nuspalvink mane“.

Mano tėvas mėgdavo sakyti: vienas muštas (kareivis) vertas dviejų nemuštų.

Žmogus išmokęs vieną knygą per metus vertus dviejų perskaičiusių šimtą knygų.

Jeigu skaitote penkiasdešimt knygų per metus (t. y. vidutiniškai po knygą per savaitę), nesvarbu ką skaitote. Tai gali būti meilės romanai, fantastika, detektyvai arba... Arba tai gali būti verslo literatūra, programavimo vadovėliai ar jūsų srities dalykinės knygos. NESVARBU. Neįmanoma išmokti knygos perskaičius vieną kartą. Ją reikia sukonspektuoti, atlikti pratimus, patikrinti/pritaikyti savo gyvenime ir perskaityti bent keletą kartų, nes pirmą kartą skaitydamas gali praleisti ką nors arba ne taip suprasti.

Nustokim aukštinti narkomanus. Skaitymas nieko neduoda. Žinių taikymas praktikoje duoda.

Negali tapti rašytoju skaitydamas knygas, turi rašyti. Negali tapti verslininku skaitydamas verslo knygas, turi pradėti verslą.

Sako, jog neverta dirbti tam, kad susikrautum turtus, nes pinigų į kapą nepasiimsi. Tačiau ar su žiniomis yra kitaip? Tarkim, kad žmogus sugeba įsiminti kiekvieną perskaityta knygą (kas įmanoma, nors mažai tikėtina), kas iš to jeigu jis taps protingiausiu žmogumi kapinėse? Ar jūs norėtume, kad ant jūsų antkapio būtų užrašyta: čia guli žmogus, kuris perskaitė tūkstantį knygų?

Vieniems žmonėms patinka skaityti knygas, kitiems stebėti kaimynes pro langą. Kas jums patinka jūsų reikalas, tačiau savo pomėgių neturėtumėte kišti kitiems.

O jeigu jūs perskaitote tik vieną knygą per metus, turėtumėte vaikščioti aukščiau iškėlę galvas nei tie kurie perskaito šimtą.

Brukštelk žinutę