Nusiraminkit po 5 metų jūs vis dar skaitysit popierines knygas

Džiugas garsiai pareiškė, kad popieriui liko penki metai, problema su tuo įrašu, kad 90% žmonių skaito tik pavadinimą ir paskui siuntinėja visiems pažįstamiems pridėdami: girdėjai?.

Mano teiginys būtų toks: po 5 metų Lietuvoje parduodamų knygų santykis bus 9:1 popierinių knygų naudai. Kadangi nei aš, nei Džiugas nežinom kur būsim ir ką veiksim po 5 metų, tai jūs gerbiamieji skaitytojai kviečiami būti liudininkais. Pasižymėkite datą kalendoriuje ir pažiūrėsim kas buvo teisus.

Kaip jau sakiau, kadangi žmonės skaito tik pavadinimus, tai norėčiau pakalbėti truputi kita tema – apie leidyklas.

Mes visi esame susidarę nuomonę, jog leidžiant knygą yra labiausiai nuskriaustas autorius, automatiškai kyla klausimas, tai kas tuomet pelnosi iš autoriaus darbo?

Jūs greičiausiai negalvodami pasakytumėte leidyklos, bet man pirmiausiai į galvą ateina – redaktorius. Aš rašydamas darau daug klaidų ir be žmogaus, kuris pataiso mano klaidas gyventi negalėčiau. Bet aišku apibendrintai jį galime pavadinti leidykla.

Antroje vietoje, aš sakyčiau, yra spaustuvė. Nesu tikras, bet spėju, kad Lietuvoje nėra nei vienos leidyklos, kuri pati spausdintų knygas. Pasaulyje greičiausiai yra visaip, bet būti visų galų meistru jau senokai nemadinga. Jeigu būti sąžiningam reiktų pasakyti, jog spaustuvė perka popierių iš popieriaus fabriko... Nenoriu per daug šitoje vietoje plėstis, bet realiai galėtume nueiti į jūsų kaimyno medkirčio.

Trečioje vietoje yra pardavimo vietos arba knygynai. Priešingai nei ankstesnės dvi įstaigos, knygynas į tą reikalą neįdeda papildomų savo sąnaudų ar veiklos tik: ploto nuoma, pardavėjų algos.

Taigi turime tris didelius banginius: spaustuvę, leidyklą ir knygyną. Skaitant Džiugo straipsnį galima susidaryti nuomonę, jog leidyklos po penkių metų išnyks. O mano teiginys – nė velnio!

Ko reikia norint išleisti elektroninę knygą? Teoriškai tą galim padaryti kiekvienas iš mūsų, bet praktiškai ar darytumėte?

Pirma man reiktų, kad kas nors pataisytų klaidas. Aišku, tam leidykla nereikalinga, aš galiu pasisamdyti freelancerį redaktorių.

Antra knygos formatas. Kas nors galit papasakoti kaip apsaugoti PDF failą nuo dalinimosi? Jeigu jūs rašote knyga „101 receptas, kaip paruošti hamburgerį“ amerikietiems namų šeimininkėms, tai greičiausiai jos per visą gyvenimą nesugalvos, jog tokia knyga galima pasidalinti su draugėmis. Tuo tarpu visas pasaulis naudojasi torentais. Pardavei knygą vienam lietuviui – pardavei visiems. Apsisaugojimas nuo vagysčių šioje vietoje yra didžiausia problema ir aš asmeniškai nenorėčiau jos užsikrauti ant savo galvos, tegul ją sprendžia kas nors kitas, pavyzdžiui leidykla.

Tarkim knygą parašėm, kad ir kokiame formate jinai būtų paskutinis etapas platinimas. Gerai būti storu amerikiečių ir parduoti knyga Amazon. Visų kitų kalbų autoriams bus truputėli liūdniau nes teks kreiptis į vietinius atitikmenis. Šiuo metu Lietuvoje internetinių knygynų yra be skaičiaus, tiesa, daugelis e-knygomis kol kas dar neprekiauja. Taigi, ar tikrai patys norit sudarinėti visas sutartis, ar leisit tai padaryti kam nors kitam?

O jeigu jūs esate ne amerikietis, o ispanas, italas, kinas? Tik nereikia man pasakoti, kad jūs puikiai skaitote visomis tomis kalbomis. Jūs patys norėtumėte pasirūpinti savo knygų vertimu į kitas kalbas, apie kurias niekada negirdėjote, ar vis dėl to patikėtumėte geriau šį reikalą leidykloms?

Ką aš noriu pasakyti, kad iš trijų banginių neliko tik spaustuvės. Leidykla ir knygynas liko, nors ir pakeitę savo formą. Dar vienas svarbus dalykas yra tai, jog dažnai manoma, kad e-knygynui nereikia pardavėjų, bet tai ne tiesa, net ir e-knygyną turi kažkas prižiūrėti.

Žvelgiant į istoriją, ledo fabrikai netapo šaldytuvų gamyklomis. IBM nepasinaudojo proga tapti asmeniniu kompiuteriu monopolininku. Taigi, visai tikėtina, jog popierinių knygų leidyklos netaps elektroninių knygų leidyklomis, jomis taps IT firmos. Bet koks skirtumas? Vietoj penkių gražių manekenių rasite tris nesiskutusius adminus, bet juk esmės tai nekeičia, keičiasi tik forma.

Brukštelk žinutę