Piratavimas
Piratavimas yra blogai. Piratavimas yra vagystė.
Aš visuomet viešai pasisakau prieš piratavimą ir... aš užsiimu piratavimu. Hipokritiška, ar ne?
Neskubėkite manęs smerkti, jūs greičiausiai irgi esate piratas. Manote, jog tai netiesa, nes nežiūrite filmų nelegaliai ir mokate už dainas? Tuomet skaitykite ir būsite nustebinti.
Pradėkim gal nuo paprasto: piratavimas yra vagystė. Turbūt esate girdėję pavyzdį su kėde. Jeigu pavogei kėdę, tai atėmei fizinį daiktą, kuriam pagaminti kūrėjas sugaišo daug laiko, todėl tai yra nusikaltimas. O jeigu padarei dainos ar filmo kopiją, tai kūrėjas vis dar turi savo kopiją, tai kokia čia vagystė? Tai yra potencialių pajamų vagystė.
Jeigu parduotuvėje kėdė kainuoja 200 eurų, ar tikrai ją tiek kainuoja pagaminti? Aišku, kad ne. Pačios medžiagos ar tai būtų plastmasės, ar medžio forma kainuoja centus, pridėkim dar darbui sugaištą laiką maksimum gausim 100 eurų, tačiau tarpininkas, kuris atvežė į parduotuvę užsidėjo kainą, parduotuvės vadybininkas dar užsidėjo kainą ir štai turime 200 eurų.
Jeigu parduotuvėje kompaktinis diskas (žinau, žinau šiais laikais niekas neperka filmų maximoje) kainuoja 200 eurų, ar tikrai tiek kainuoja pagaminti filmą? Aišku, kad ne. Filmus pagaminti kainuoja šimtus milijonų, prie jų dirba tūkstančiai žmonių ir visiems jiems reikia sumokėti algas. Jeigu vienas kompaktinis diskas būtų įkainotas tiek kiek kainuoja sukurti filmą, jo niekas nepirktų... Na, bet jeigu kas nors nusipirktų, tai laisvai galėtų daryti kiek tik nori kopijų, kaip ir su kėde gali daryti ką nori, nes sumokėjo už visą gamybos procesą.
Deja, dažnai žmonės nesupranta skirtumo tarp filmo ir kėdės. Ir jeigu jūs nesuprantate, tai pabandykite valandą laiko žiūrėti į kėdę.
Galima sugalvoti daugybę pasiteisinimų, kodėl žmonės piratauja, tačiau yra tik dvi priežastys, kodėl piratauju aš: finansai ir debilai. Pakalbėkim apie viską iš eilės.
Kai sakau finansai, tai visi turbūt iš karto pagalvoja, kad produkto kaina yra per didelė. Pavyzdžiui spotify kainos visame pasaulyje nėra vienodos. Kokia logika jos pagrįstos aš neįsivaizduoju ir tikrai nesiginčysiu ar jos yra teisingos. Tačiau panašiai įkainojami visi produktai ir kai kurių jų kainos palyginus su uždarbiu yra tikrai absurdiškai kosminės. Ir jeigu duona kainuoja daugiau nei žmogaus alga, žmonės eina vogti, tai nėra gerai, bet tai yra logiškai tikėtina pasekmė. Skirtumas su virtualiais produktais, tai kad jie nėra pirmo būtinumo, tačiau juos lengviau vogti.
Per didelė kaina ar per maža alga, tai čia kaip stiklinė: pusiau pilna ar pusiau tuščia? Koks skirtumas, jeigu rezultatas tas pats?
Į antrąją kategoriją patenka georasizmas ir kitos nesąmonės. Jeigu yra serialas, tai aš noriu žiūrėti tuomet, kai jis išėjo, o ne po dviejų metų. Aš esu ne prieš žiūrėti originalo kalba (jeigu tai anglų/rusų), bet tikrai ne siaubingą vertimą su vienu balsu kalbančiais veikėjais, kurių tekstai buvo išversti girto vertėjo.
Aš galiu suprasti, jog būdami JAV nenorite parduoti man automobilio, nes bus problemų su pristatymu. Tačiau filmas, daina? Deja, reikia pripažinti, jog ir čia yra problemų, tos problemos vadinasi Autorių teisių gynimo agentūros. Tai yra dirbtiniai biurokratiniai parazitai, kurių sutraiškymas padarytų mūsų – paprastų žmonių – gyvenimus lengvesnius.
Į kitas nesąmones galima įtraukti ir reikalavimą mokėti tik būdu X, pavyzdžiui mokėti tik visa kortelėmis, bet nepriimti paypal (mastercard ir t.t.) ar atvirkščiai. Esu tikras, kad jūs galėtumėte sugalvoti daugiau pavyzdžių tinkančių šitai kategorijai.
Kas, jeigu popierinės knygos negali įsigyti, o oficialiai e-knyga neegzistuoja? Principe kaip ir skaityti nuskanuota knygą yra piratavimas...
Aš žadėjau jus nustebinti, todėl grįžkime prie piratavimo apibrėžimo. Piratavimas – tai potencialių pajamų vagystė. Naudojate ad-blokerius? Yra reklamų, kurios moka už paspaudimus, tačiau yra reklamų, kurios moka už parodymus. Jeigu blokuojate reklamas, jos neužsikrauna, neparodo, svetainės savininkas negauna potencialių pajamų. Jūs esate piratas. Arba vagis. Priklausomai nuo to, kuris žodis jums arčiau širdies.
Šitoje vietoje tekstą būtų galima ir baigti, bet staiga man stuktelėjo, jog su piratavimu kovojama neteisingai. Kai kurie piratai dalinasi filmais ir/ar dainomis dėl neaiškių priežasčių negaudami jokios asmeninės naudos. Tačiau didžioji dalis piratų, tai daro, kad susirinktų pinigus, kurių megakorporacijos nenori paimti. Kaip legalios svetainės taip ir piratai dažniausiai naudoja dvejopą verslo modelį: mokama narystė ir reklamos. Niekas manęs taip stipriai nestebina, kaip nuėjus į piratinę svetainę pamatyti gerai žinomo lietuviško ar užsienietiško brando reklamą. Rimtai, pabandykite kada nors.
Šitoje vietoje kyla du klausimai: kodėl gerai žinomi brandai skatina piratavimą? Kodėl niekas neužraukia reklamos tinklų leidžiančių piratams uždirbti?
Dažniausiai kovojant su piratavimu, bandoma bausti vargšus vartotojus. Antroje eilėje stovi hostingo ir internetinių adresų tiekėjai, tačiau ar kada nors girdėjote, kad būtų uždarę reklamos tinklą už tai, kad jis išlaiko piratines svetaines? Aš ne. O juk nukirpus finansinį kranelį piratai patys užsidarytų nematydami tame naudos... Viskas taip paprasta...
Galiausiai reikia pasakyti, tai apie ką daugelis pagalvojo: jeigu lankotės piratinėse svetainėse ir naudojate ad-blokerį jums turėtų užtikrinti vietą danguje. Mano priešo priešas - mano draugas ar ne?